Американският Конгрес постави под въпрос състоятелността на Тимъти Гейтнър като финансов министър на САЩ, след като той отрече да е бил замесен в решение на AIG да не разкрива с месеци подробности около плащания на някои банки на стойност 62 млрд. долара. Парите са част от държавния пакет за спасяване на AIG на стойност 180 млрд. долара.
"Защо да не ви поискаме оставката като финансов министър? Мисля, че спекулирате и вярвам, че не казвате всичко", каза директно на Гейтнър републиканецът Джон Мика, цитиран от Reuters.
И републиканци, и демократи задаваха въпроси как Гейтнър, който по времето на случая е бил управител на клона на Федералния резерв в Ню Йорк, е могъл да „остане на тъмно" относно решението на AIG да крие месеци наред детайли относно плащане за милиарди към определени банки, които да уредят някои суап договори. Търговските партньори на AIG са получили по 100 цента на долар, за да уредят суап сделките и от Конгреса се питат защо данъкоплатците не са получили по-добра сделка.
„Ако Гейтнър не е знаел, то той не си е свършил работата. Никой не отговори и на въпроса защо клонът на Федералния резерв, който е отговорен за държавния помощен пакет на AIG, е бил толкова твърд в пазенето на инфромация по отношение на едната страна на договора (банките)", коментира републиканецът Дарил Иса, който и започна разследването на случая. Той представи и документ, който показва транш и идентификационни номера за индвидуални ценни книжа, купени от инвестиционно звено на Федералния резерв. През миналата година Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) засекрети информацията до 2018 година.
От своя страна Гейтнър се оправда за незнанието си с факта, че не е участвал във взимането на решения от ръководството на клона на Федералния резерв в Ню Йорк след като е научил, че е номиниран за финансов министър. Гейтнър наблегна и на ролята си за спасяване на AIG, която беше една от финансовите компании, „твърде големи, за да фалират".
Огромните средства, хвърлени за спасението на AIG, са едно от управленските решения на Белия дом, които изобщо не се харесват на обикновените американци.