Да се създаде работещ закон, регулиращ дейностите по събиране на дългове, е поискал Комитетът за защита на потребителите. Организацията отправи официално искане към председателя на Комисията по правни въпроси в Народното събрание Данаил Кирилов да инициира създаването на такъв документ. Това съобщиха от организацията, като изпратиха до медиите и писмото до парламента. Според тях текстовете на норматива трябва да защитават както кредитори, така и длъжници.
"Тревожните данни на "Евростат" за просрочените плащания показват, че почти всеки трети българин е имал непогасени сметки и задължения през миналата година, а средният дълг на човек у нас се е увеличил двойно - над 900 лева. За сравнение, през 2015 г. сумата е била около 450 лв. Според официалните данни на Асоциация на колекторските агенции в България почти всеки трети българин е даден на събирачи на дългове. Тенденцията вече е просрочия от 2-3 месеца да се дават на тези фирми. Само преди две години се изчакваше да минат поне 6 месеца. Секторът на колекторските фирми с всяка година увеличава устойчиво пазарния си дял", коментират от Комитета за защита на потребителите.
Оттам очакват българският парламент да предприеме своевременни, адекватни и работещи законови решения. Проблемът е изключително наболял, предвид все по-лесния достъп до кредити и липсата на добра финансова култура в обществото, коментират още от организацията. Разчетите на Комитета за защита на потребителите показват, че са налице условия изкупените дългове на домакинствата за 2018 г. да достигнат вземания за 3 млн. лв.
В искането си председателят на комитета Пейо Майорски напомня, че България е една от малкото държави в Европейския съюз и Европа като цяло, която все още няма закон, регулиращ дейността на колекторските компании.