Потребителските доходи и разходи в САЩ нараснаха през октомври с добро темпо за втори пореден месец, което е сигнал, че американските потребители вероятно ще окажат солидна подкрепа за икономическия растеж през последните месеци на настоящата година.
Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха през октомври с цели 0,6% спрямо септември, когато те отбелязаха повишение с 0,4% и при очаквания за техен растеж от 0,4 на сто, показват данни на Търговския департамент.
В същото време потребителските разходи, които измерват обема на покупки от автомобили до дрехи, и от разходите за здравеопазване до тези за отопление, се повишиха с 0,3% при прогноза за по-добър растеж с 0,5%, но след добра възходяща ревизия на данните за септември до повишение с 0,7% от предишна оценка за растеж с 0,5 на сто.
Трябва да се има предвид, че потребителските разходи формират повече от две трети от икономиката на САЩ и бяха основен двигател за макар и анемичния икономически растеж през първата половина на годината.
Търговският департамент отчете повишение на нивото на спестовност на американците през октомври до 6,0% от 5,7% през септември, връщайки се обратно към тригодишният връх от 6,0%, достигнат през април.
В същото време ценовият индекс на личните потребителски разходи (т.нар. PCE индекс) се повиши през октомври на годишна база с 1,4% след по-слаб растеж с 1,2 на сто месец по-рано, достигайки най-високо ниво от ноември 2014-а година.
Основният ценови индекс (основният PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, се повиши на годишна база с 1,7% за трети пореден месец, но продължава да задържа под целевото инфлационно ниво на Федералния резерв от 2 процентни пункта.