Потребителските разходи в САЩ нараснаха през септември по-солидно от очакваното, което е сигнал за добри харчове на американските домакинства на фона на стабилния, макар и малко по-сдържан растеж на трудовата заетост и въпреки несигурността около изхода на предстоящите президентски избори, като тези данни са в подкрепа на прогнозите за повишение на лихвите на Фед през декември.
Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха през септември с 0,3% спрямо август, когато те отбелязаха повишение с 0,2% и при очаквания за техен растеж от 0,4 на сто, показват данни на Търговския департамент.
В същото време потребителските разходи, които измерват обема на покупки от автомобили до дрехи, и от разходите за здравеопазване до тези за отопление, се ускориха с 0,5% след тяхно понижение с 0,1% през август, докато средните прогнози на финансовите пазари бяха за по-скромно повишение с 0,4 на сто. По този начин беше подновена тенденцията на техен растеж, която беше в сила от април до юли включително, като данните за септември са най-силните от три месеца насам.
Трябва да се има предвид, че потребителските разходи формират повече от две трети от икономиката на САЩ и бяха основен двигател за макар и анемичния икономически растеж през първата половина на годината. Въпреки техния солиден растеж през септември обаче, потребителските разходи се повишиха през третото тримесечие с едва 2,1% след техен растеж с 4,3% през предходното тримесечие, според оповестените в петък предварителни данни за БВП на САЩ за периода юли - септември.
Редица икономисти и анализатори очакват, че вътрешното потребление ще остане ключов фактор в подкрепа на икономическия растеж и през втората половина на годината, но несигурността, генерирана от наближаващите президентски избори в САЩ може да навреди отчасти на потребителското доверие. Пазарът на труда също показва признаци на известно забавяне, въпреки че продължава да генерира работни места в относително солидно темпо.
Търговският департамент отчете и известно намаляване на спестовността на американците през септември до 5,7% от 5,8% през август, задържайки обаче недалеч от тригодишният връх от 6,0%, достигнат през април.
В същото време ценовият индекс на личните потребителски разходи (т.нар. PCE индекс) се повиши през септември с 0,2% на месечна база и нарасна на годишна база с 1,2% след по-слаб растеж с 1 на сто месец по-рано, достигайки най-високо ниво от ноември 2014-а година.
Основният ценови индекс (основният PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, се повиши очаквано през септември с 0,1% на месечна база след растеж с 0,2% през август. На годишна база основният PCE индекс оправда очакванията за повишение с 1,7% за втори пореден месец, но продължава да задържа под целевото инфлационно ниво на Федералния резерв от 2 процентни пункта.