Индексът на потребителските цени в Китай нарасна по-малко от очакваното през октомври, сочат данни на Националното бюро за статистика на страната, предаде Financial Times. Според статистическото бюро отчетеният растеж на потребителските цени е 1,3% спрямо октомври 2014 г. Анализаторите прогнозираха индексът на потребителските цени да спадне до 1,5% през октомври след като през септември той нарасна с 1,6% на годишна база.
Данните на Националното бюро за статистика сочат, че производствените цени в страната са регистрирали спад от 5,9% спрямо месец октомври 2014 г. Според тях индексът на производствените цени показва ценови спад през последните 44 последователни месеца. Това показва, че забавянето на растежът в Китай се дължи до голяма степен на отливът на инвестиции и спадът на производственият отрасъл.
Анализаторите посочват, че отчетените данни са по-ниски от предвижданията им въпреки стимулите от страна на Народната банка на Китай. На 23 октомври централната банка на страната намали лихвения процент по едногодишните кредити до 4,25%. Това беше шестото поредно намаляване на лихвените проценти в страната за последната една година и осмо от 2012 г. досега. Банката предприе това действие само няколко дни след като Националното бюро за статистика регистрира най-ниския тримесечен ръст на икономиката за последните 7 години през третото тримесечие. Според статистиците за периода юли-септември икономиката на страната е нараснала с 6,9% спрямо същия период на 2014 г. Въпреки позитивните данни обаче някои икономисти заподозряха, че данните са манипулирани и действителният растеж е малко над 3%.
Същевременно данните за търговията в страната сочат, че през октомври вносът на Китай спада с 19% на годишна база. Това спомогна за рекордно висок месечен търговски излишък, възлизащ на 560 млрд. юана (90 млрд. долара). Някои анализатори коментират, че въпреки положителните данни за търговския излишък на страната се наблюдава и спад на износа през октомври, който според тях достига 3% спрямо октомври 2014 г.