Потребителската инфлация във Великобритания се ускори през януари до две и половина годишен връх, показват данни на официалната статистика ONS, които подчертават как обезценяващата се британската лира след референдума в подкрепа за „Брекзит“ започва да натежава във стандарта на живот на Острова.
Индексът на потребителските цени (CPI) се понижи през януари с 0,5% на месечна база след аналогично по размер повишение през декември. На годишна база инфлацията във Великобритания нарасна с 1,8% (спрямо началото на 2016-а) след растеж с 1,6% месец по-рано. Въпреки че очакванията на финансовите пазари бяха за още по-солиден растеж от 1,9%, януарската инфлация нарасна с най-солидно темпо от юни 2014 година.
Основната годишна инфлация (без цените на храни и енергия) се понижи на месечна база с 1% (след повишение с 0,5% през декември), докато на годишна база основната инфлация нарасна за втори пореден месец с 1,6% при очаквания за по-солиден растеж с 1,8 на сто. Именно тези данни се следят от АЦБ като важно мерило за състоянието на инфлацията във Великобритания и те отчасти не потвърждават очакванията за още по-рязко ускоряване на инфлацията като реакция на солидната обезценка на британската лира в резултат на изненадващото решение на британците да гласуват за напускане на ЕС.
Паундът загуби близо 15% от стойността си спрямо щатския долар след проведения през миналия юни референдум в подкрепа за "Брекзит", като през октомври 2016-а година се срина дори за кратко до 32-годишни дъна към 1,1800-1,1650 областта, преди обаче да стабилизира между 1,2100 и 1,2700 нивата. Тази рязка обезценка доведе до солидно нарастване на разходите на британските компании, което вече започна да се отразява и върху повишаващите се потребителски цени.
В същото време британската статистика оповести данни, показващи по-нататъшно нарастване на цените на входа и на изхода на предприятията, дължащо се на повишаващите се цени на суровините и материали и на обезценката на лирата стерлинг след гласуването за „Брекзит“.
През януари индексът на цените на производител (PPI) на входа на британските предприятия се повиши с цели 2,05% спрямо година по-рано (най-солиден растеж от септември 2008-а година).
Индексът на цените на производител на изхода на британските предприятия пък нарасна на годишна база с 3,5 на сто, като това представлява седми пореден месец на растеж на производствените цени след две години на техен спад.
Редица икономисти и анализатори очакват, че ускоряването на инфлацията във Великобритания ще натежи на потребителските разходи през 2017-а година. Вчера Европейската комисия представи своите т.нар. "зимни" икономически прогнози, според които британският икономически растеж ще се забави през настоящата година до 1,5% от 2% през 2016-а година в резултат на по-слаби домакински разходи.
Малко по-слабото от очакваното ускоряване на инфлацията във Великобритания през януари доведе до понижение на британската лира с 0,55% към двудневно дъно от 1,2442 долара. В същото време еврото поскъпна с 0,81% към двудневен връх около 0,8524 паунда.