Според данни на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България увеличението в потреблението на студените чайове за периода 2005 - 2008 година е между 23% - 133 %. За 2009 година това е единствената група, която бележи ръст от 5,6 % при общо намаление в потреблението на безалкохолни напитки, породено от икономическата криза. За първите шест месеца на 2010 година ръстът в консумацията на студен чай е още по-видим - 18% в сравнение със същия период на предходната година.
На пазара се наложиха студени чайове с екстракти от зелен и черен чай, гинко билоба, ройбос и др. Освен в групата на студените чайове, билковите екстракти могат да се използват и при разработването на енергийни напитки, напитки на основата на сокове или на основата на минерална вода.
България е богата с голямото си разнообразие от различни лечебни растения, над 750 вида се използват в народната медицина, а около 340 са обект на съвременната медицина. Ежегодно се събират около 12 000 - 13 000 тона билки, нараства и делът на култивираните лечебни растения. Екстракти от мента, бял равнец, бъз, мурсалски чай, маточина, босилек, шипка и редица други са подходящи за влагане в състава на безалкохолни напитки.
Интересът към билките е породен от богатото разнообразие на биологично активни компоненти с приятен аромат и вкус. За разлика от плодовете, наличието на биологично активни вещества при билките е съпроводено с ниско съдържание на захари. За да се използват и преработват целогодишно, билките се сушат и се съхраняват в сухо състояние.