В случай, че втората атомна централа у нас - АЕЦ "Белене", бъде реализирана, към 2020 г. вътрешното потребление на електричество в България изцяло ще бъде покрито, даже ще остава ток и за износ. Това стана ясно от анализ на Националната електрическа компания (НЕК), представен по време на сесия на тема: "Енергетиката на прага на либерализацията - приоритети 2011" от Българския икономически форум.
Конференцията се провежда с медийното партньорство на Econ.bg.
Според единия от сценариите в анализа, в следващите 10 г. няма да има промяна в консумацията на електричество, благодарение на извършените технологични подобрения. Според другия потреблението ще се увеличава с 1.4% годишно и ще достигне 42 млрд. КВТч в края на периода. Ако втората атомна централа бъде реализирана, електроенергийната система ще може да произвежда 52 млрд. КВТч годишно. Това ще означава, че 10 млрд. КВТч ще бъдат достъпни като свободен капацитет, който ще може да бъде продаван.
По този повод Димчо Кънев, шеф отдел "Прогнозиране, развитие и научно обслужване" в НЕК, коментира, че, за да бъде реализран и успешен проектът, трябва да бъдат сключени дългосрочни и изгодни договори за износ на електричество. Иначе той рискува да "падне жертва" на останалите подобни проекти в региона.
От доклада, който представи Кънев, стана ясно още, че догодина трябва да бъдат пуснати в експлоатация хидровъзелът "Цанков камък", както и ТЕЦ "AES Гълъбово". Втората атомна централа според разчетите трябва да бъде пусната през 2018 г.