На 82 години е починал емблематичният астронавт Нийл Армстронг, съобщиха световните медии. По-рано през този месец на американеца му се наложи да претърпи операция за поставяне на байпас на сърцето, уточнява агенция Ройтерс. Смъртта му е настъпила поради усложнения именно след тази интервенция.
20 юли 1969 г. е историческата дата, на която Нийл Армстронг става първият човек, стъпил на Луната. Тогава той е начело на американската мисия с космическия кораб „Аполо 11“. Именно тогава Армстронг произнася и крилатата си фраза, че стъпването на луната е една малка крачка за него, но огромен скок за човечеството.
600 милиона зрители, или 1/5 от тогавашното световно население, пък наблюдават епохалното събитие. Рекордът на тази аудитория остава валиден и ненадминат и до днес.
След историческото си постижение американецът така и не изплува като „звезда“, а по-скоро предпочете живот по-далеч от медийния обектив. Това важеше и за церемониите, свързани с честването на първото стъпване на Луната.
Друга негова емблематична реплика пък е отговорът пред CBS, запитали го какво е усещането да стоиш на Луната.
„Това е едно...доста интересно място, бих казал. Препоръчвам го“, шеговито и лаконично отговаря той тогава.
Нийл Армстронг е роден на 5 август 1930 г. в Охайо. Родителите му са от шотландско-ирландски и немски произход. Още от малък се увлича по самолети и идеята за летене Завършва авиоинженерство през 1955 г., а чак през 1970 г. взема магистратура по аерокосмическо инженерство.
След дипломирането си Нийл Армстронг се посвещава на авиацията. Още през юли 1955 г. започва работа като тест пилот в изследователския център на Националния консултативен комитет по аеронавтика (NACA), където провежда над 900 полета на различни летателни устройства.
За астронавт от НАСА е избран на 17 септември 1962 г. Първия си полет в Космоса, който за малко не приключва фатално, осъществява на 16 март 1966 г. на борда на космическия кораб Джемини 8.
Мисията на живота му започва на 16 юли 1969 г. Тогава космическият кораб Аполо 11 с командир Армстронг излита с мисия да кацне на Луната. Четири денонощия по-късно е достигната окололунна орбита.
Астронавтът престоява на лунната повърхност общо 2 часа и 31 мин. Сумарното му време, прекарано в Космоса пък, е 8 денонощия 14 часа 12 минути и 31 сек.