Днес честваме празника на столицата София - 17 септември, който съвпада с деня, в който Българската православна църква почита паметта на светите мъченици София и дъщерите й Вяра, Надежда и Любов.
Според преданието София е била благочестива християнка, която след овдовяването си посветила грижите си на своите три дъщери – мъчениците Вяра, Надежда и Любов (в деня на смъртта им съответно са на 12, 10 и 9 години).
Заради привързаността си към християнството, св. София и трите ѝ дъщери са жестоко наказани от римската власт по време на гоненията срещу християните. Значението на разказа обаче остава непроменено.
Преданието разказва, че през втората половина на І в. в Рим живяла една благочестива жена, християнка - тя се казвала София. Тя имала три дъщери, които носели имената на християнски добродетели — Вяра, Надежда и Любов. Тя ги възпитавала в любов към Господа Исус Христос. Майката и дъщерите й не скривали своята вяра в Христа и я изповядвали открито. Наместникът на Антиох донесъл за това на император Адриан (117-138 г.), който заповядал да ги доведат веднага при императора.
Когато застанали пред императора, всички присъстващи се изумили от спокойствието им: сякаш са ги повикали на светло тържество, а не на изтезание.
Адриан се опитал да ги убеди да принесат жертва на богинята Артемида, но младите момичета (Вяра била на 12 години, Надежда — на 10 и Любов — на 9 години) останали непреклонни, тогава императорът заповядал да ги изтезават жестоко. А майката била принудена да гледа нечовешките изтезания и страданията на децата си. Но тя проявила необикновена сила през цялото време.
Не издържали и на изтезанията момичетата умират, а императорът разрешил на света София да вземе телата на дъщерите си и да ги погребе. Три дни след кончината на децата си умира и майка им, която също била погребана при тях. Църква почита и света София като мъченица, защото като майка тя изживяла със сърцето си ужасните мъчения за Христа на своите възлюбени дъщери.
Мощите на светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов почиват от 777 г. в Елзас, Франци.
Този ден се чества и като празник на град София.
София носи името на късноантичната катедрала на града "Света София" (Премъдрост Божия). Това се допълва от всенародната почит към светата мъченица София. И тъй като "Божествената премъдрост" е предмет на постоянно преклониние, неподвластно на определен ден от годината, то празника на светиците - 17 септември, е приет за Ден на София.
Днес премиерът Бойко Борисов ще участва в тържественото отбелязване на празника на град София. По време на официалната церемония по издигане на знамето на София, приветствие към гражданите и гостите ще отправи кметът на столицата Йорданка Фандъкова.
На тържественото отбелязване на празника ще присъстват председателят на парламента Цецка Цачева и народни представители.
В 19.00 ч., в Народен театър "Иван Вазов” ще започне церемония за връчване Наградите на Столична община за постижения в областта на културата, под мотото "София – град за нашите деца”
Столичната община ще връчи в днешния Ден на София награди за ярки постижения в областта на културата.
Програмата за отбелязването на празника на столицата ще започне в 11.30 ч. пред църквата "Света София", където ще се състои тържествен водосвет и ще се състои официалната церемония по издигане знамето на Столична община.
В 19.00 ч. в Народен театър "Иван Вазов" ще започне церемония за връчване Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата, под мотото "София - град за нашите деца". Режисьори на церемонията са Бина Харалампиева и Кирякос Аргиропулос, сценарист е Юрий Дачев, а сценограф - Петя Стойкова.
В концерта към церемонията ще участват Владимир Ампов - Графа, Миро, Михаил Белчев, Камерен ансамбъл "Софийски солисти", детска вокална група "Мечо Пух" и актьори от столичните общински театри. Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата се връчват в областите литература, театър, музика, изобразителни изкуства, кино, архитектура и журналистика.
Връчва се и Специална награда за цялостно творчество, изключителни постижения и принос в областта на културата. Наградите се присъждат на конкурсен принцип, по една във всяка област и представляват грамота и парична награда от 2 000 лв., а за Специалната награда - статуетка и награда от 5 000 лв. Статуетката е изработена от Георги Чапкънов и е реплика на статуята на Света София.
През целия празничен в столицата се реализират множество културни събития.
В програмата за днес са включени още: изложба-живопис на Петър Ръсовски в Столичната библиотека, Ден на отворените врати в Театър "Българска армия", концерт на джаз формация "София" на откритата сцена в парк "Света Троица", концерт "Ден на София" в културен център "Младост" с Маргарита Хранова, Гуна Иванова, фолклорен ансамбъл "Боговица".
Акцент в програмата е празничният оперен концерт "Звездите на Московската и Софийската опера" от 19.00 ч. в зала 1 на НДК, както и спектакълът "Игнис: Възраждането на София" - мимодрама мистерия, съчетаваща пантонима, театър на маските и игри с огън, който ще се състои от 21.00 ч. пред Народния театър "Иван Вазов".