Близо 60% от лекарствата, внесени от страни от Европейския съюз, се изнасят обратно. Освен това през последните две години 2/3 от фирмите не са декларирали намерения за износ в Изпълнителната агенция по лекарствата, твърдят пациентски организации. Асоциация "Хипофиза" и Центърът за защита на правата в здравеопазването са направили изводите си на базата на справка по Закона за достъп до информация от Изпълнителната агенция по лекарствата, агенция Митници, НАП и статистическия институт.
"От Здравна каса поискахме информация за 15 лекарства, които според информацията, която получихме, са най-често изнасяни. Това, което те подадоха, е, че има случаи, в които броят опаковки по активни протоколи са повече от броя, платени опаковки, както и обратното - платени са опаковки от Здравна каса, за които насреща не стоят протоколи", каза Ваня Добрева от Асоциация "Хипофиза".
Стойчо Кацаров от Центъра за развитие на българското здравеопазване посочи, че проблемът не е в износа на лекарства, а в това, че хора остават нелекувани и посочи "Пълна какофония с тези лекарства - разлики от десет пъти между изписани протоколи и платени лекарства, което според нас практически няма как да стане. Виждахме разлики от платени опаковки инсулин - единия месец 300 опаковки, другия месец 30 опаковки - как да го обясним това нещо. Тези 130 пациента не са си били инсулина ли? Те нямаше да са живи, ако не са го направили това нещо."