Почти една трета от ИТ специалистите, работещи в чужбина, били готови да се върнат

27.11.2018 | 17:00
по статията работи: econ.bg
Проучването на асоциацията показва, че две трети от всички анкетирани, които биха се завърнали, са с висше образование. А най-голям брой желаещи да се завърнат в момента работят в Англия, Германия и САЩ
Почти една трета от ИТ специалистите, работещи в чужбина, били готови да се върнат
Снимка: БГНЕС

Близо 31% от българите, които живеят и работят в чужбина, биха се върнали, други 21% се колебаят. Това показва анкета, проведена от Българската асоциация на софтуерните компании сред повече от 4 хил. души, работещи в над 70 държави. Една трета от анкетираните споделят, че основната им мотивация да се завърнат е възможността за развитие.

"Тези резултати са изключително обнадеждаващи. Ние ще стартираме кампания "ЗАвръщането", за да привлечем тези хора в софтуерната индустрия, където изпитваме остър недостиг на кадри, а възможностите за развитие са много", смята Доброслав Димитров, председател на организацията, цитиран в съобщение до медиите.

Проучването на асоциацията показва, че две трети от всички анкетирани, които биха се завърнали, са с висше образование. А най-голям брой желаещи да се завърнат в момента работят в Англия, Германия и САЩ.

През последните пет години българската софтуерна индустрия се развива с изключително бързи темпове. През 2017 г. ръстът на бранша е почти 20%. Оперативните приходи са на стойност 2.54 млрд. лв., което е двойно увеличение спрямо 2012 г. Това сочи Барометърът за състоянието на софтуерната индустрия, който асоциацията изготвя всяка година. Докладът е разработен въз основа на данни от допитване до членуващите компании, както и анализ на софтуерната индустрия в България, изготвен от независимата консултантска компания CBN - Pannoff, Stoytcheff & Co., по поръчка на асоциацията.

Към момента в бранша са заети над 27 хил. души, като през 2017 г. броят на новонаетите в индустрията се е увеличил с 15% спрямо предходната година. В тези данни не са включени специалистите, които работят в другите отрасли като банковия сектор, телекомуникации и т.н. Същевременно всяка втора софтуерна компания планира 25-50% ръст на наетите през следващата година, но прогнозата за цялата индустрия е само 10% ръст поради липса на достатъчно кадри.

На фона на тези възможности близо 60% от анкетираните заявяват, че биха работили в българската ИТ индустрия, но само 20% имат необходимата квалификация.

Според Барометъра всеки пети зает в индустрията не е ИТ специалист.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...