Снимка: Sofia Photo Agency
10 млн. лв. осигурява правителството за преодоляване на кризата в сметосъбирането и отстраняване на екологични щети на територията на Столична община, съобщи правителствената информационна служба.
Със средствата ще се заплати сметосъбирането и сметоизвозването до сметище Суходол, миенето и метенето на булеварди, улици, тротоари, площадки, спирки и др., товаренето и извозване на едрогабаритни отпадъци до сметище Враждебна, дезинфекцията на съдовете за битови отпадъци.
Бюджетните кредити ще се осигурят за сметка на резерва за непредвидени и неотложни разходи в частта за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия по чл. 1, ал. 2, т. 4.2 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2009 г.
На оперативното си заседание министрите изслушаха доклад на председателя на Кризисния щаб Тодор Модев за предприетите през изминалата седмица действия и му възложиха още на днешното заседание на Щаба да бъдат извършени необходимите разчети за обезщетяване на ангажираните с почистването фирми. На днешното си заседание, Министерският съвет възложи на Националния кризисен щаб да бъдат извършени необходимите разчети за обезщетяване на ангажираните с почистването фирми.
Националният кризисен щаб (НКЩ) е определил следните обезетения по отделните видове дейности:
- Сметосъбиране и сметоизвозване до сметище Суходол - 20.74 лв. за тон.
- Ръчно миене на улици, булеварди, площадки и др. - 18.05 лв. за декар.
- Ръчно метене на улици, тротоари, спирки и др. - 2.95 лв. за декар.
- Товарене и извозване на едрогабаритни отпадъци до сметище Враждебна - 5.66 лв. за кубик.
- Дезинфекция на съдове за битови отпадъци - 0,09 лв. на съд.
В съобщението на правителствената пресслужба се казва, че НКЩ продължава да настоява да получи от Столична община договорите със сегашните изпълнители на поръчката за сметосъбиране и сметоизвозване в 24-те столични района, както и договорите с техните подизпълнители. Това е начинът да може да бъде направено обективно и прозрачно сравнение на цените за различните видове дейности по почистването и хигиенизирането на столицата.
Припомняме ви, че в събота Националният кризисен щаб реши, че ще бъдат ангажирани пет фирми за преодоляването на кризата с боклука в София. Това бяха бившите концесионери от "Новера", "Искър 2000", "Содос", ДП "Строителство и възстановяване" и ДП "Транспортно строителство и възстановяване".