Правителството на Бойко Борисов е изпаднало в опасен парадокс, считат видни български политолози и социолози.
Високият рейтинг на кабинета се запазва, но в условия на силна обществена враждебност най-вече заради реформите в здравеопазването и пенсионната система, отчетоха от Българската асоциация за политически науки, Института за социални ценности и структури "Иван Хаджийски" и Фондация "Фридрих Еберт", пише БГНЕС.
Парадокс като този не може да съществува дълго, предупреждава Антоний Тодоров. Основен проблем, според него, е липсата на ясен управленски план заради многото приоритети на правителството. Единственият ясно заявен приоритет е еврозоната, но липсва яснота за положителния ефект от нея върху обикновения българин. В сферите на образованието, здравеопазването, науката, осигурителната система се действа не стратегически, а ад хок, смята Тодоров.
Петър-Емил Митев, цитирайки изследване на американски център, допусна, че управлението на ГЕРБ може да доведе до изкривяване на представите за демокрация у нас.
Преди 10 години в България бяха 35% тези, които искаха силен лидер начело на държавата, сега са 60 на сто. Остава едно усещане за прекомерна власт в центъра, у премиера. Такава култура става основа за възникване на демократура. Колкото до опозицията, такава в момента ГЕРБ няма, ако не изключим президента Георги Първанов, смята Антоний Гълъбов. По думите му около президентската администрация се генерира определен политически проект, определено политическо говорене, което отчасти компенсира липсата на смислена политическа алтернатива от страна на опозицията.