Американското правителство отпусна милиарди долари за спасяването на банковия сектор в страната. Сега е време тази инвестиция да се възвърне - властите са „прибрали" 4 млрд. долара лихви от отпусканите заеми за закъсали банки, предаде АР.
В края на септември 2008 година управителят на Федералния резерв Бен Бернанке и тогавашния финансов министър Хенри Полсън принудиха Конгреса да одобри плановете за отпускане на 700 млрд. долара в подкрепа на финансовите институции. Противниците на тази мярка заявиха, че правителството никога повече няма да види тези пари. Година по-късно обаче се оказа, че банките започват да възвръщат силите си и си погасяват задълженията към властите.
Според местните издания само Goldman Sachs е донесла приходи от 1,4 млрд. долара за американското правителство. Morgan Stanley добавя 1,3 млрд., а 415 млн. долара са от American Express. Под въпрос засега са инвестициите в няколко големи банки, сред които Citigroup и Bank of America. Възможно е да бъдат загубени и по-голямата част от вложенията в застрахователния гигант AIG, ипотечните компании Fannie Mae и Freddie Mac, както и автомобилните гиганти General Motors и Chrysler.