В петък правителството прие Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2016 г. (ЗБДОО). В него се запазват размерите и съотношенията на осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване; диференцираният минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, който остава съответно 420, 450, 500 и 550 лв., както и размерът на максималния осигурителен доход – 2600 лв.
Без промяна остават още режимът на изплащане на паричните обезщетения за временна неработоспособност (първите три работни дни се изплащат от осигурителя според среднодневното брутно възнаграждение в размер 70 на сто, а от четвъртия ден на настъпване на неработоспособността се изплаща парично обезщетение от ДОО); минималният дневен размер на обезщетението за безработица, което остава 7,20 лв., и ограничението му на ниво от 60 на сто от осигурителния доход на лицето преди загубата на работа; периодът, от който се изчисляват краткосрочните обезщетения при временна неработоспособност; периодът от 410 дни, през който се изплаща обезщетение за бременност; размерът на обезщетението за отглеждане на малко дете от една до двегодишна възраст и размерът на еднократната помощ при смърт на осигурено лице.
Със закона се въвеждат и някои промени. Минималните осигурителни доходи за 48 от основните икономически дейности нарастват със средно 7,5% спрямо тази година, а увеличението по дейностите и професионалните групи е от 8,6%. За тези дейности, за които синдикатите и работодателите не успяха да се договорят, се налага административно увеличение на осигурителните доходи от 7,5%, като минималният осигурителен доход (МОД) е 420 лв. Минималният осигурителен доход също се покачва за някои дейности от 1 януари. При земеделските стопани ръстът ще от 30 лв., като МОД ще е 330 лв.
Със закона се увеличава и възрастта за пенсиониране и осигурителен стаж за всички категории труд. На 1 юли 2016 г. ще осъвременят пенсиите. Те ще бъдат увеличени с процент, равен на 50 на сто от индекса на потребителските цени и 50 на сто от нарастването на средния осигурителен доход през 2015 г. Ще нараснат и минималният, и максималният размери на пенсиите. Долната граница ще се изчислява според т.нар. „швейцарско правило“, което е в сила от 1 юли 2014 г. При него се взима сбора от 50% от нарастването на осигурителния доход + 50% от промяната в иднекса на потребителските цени. Горната граница ще възлиза на 35% от максималния осигурителен доход, като най-високите пенсии през годината ще са 910 лв.
От 1 януари 2016 г. се въвежда възможност за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер на лицата, на които не достигат до 12 месеца възраст, но имат необходимия осигурителен стаж, като пенсията им се намалява пожизнено с 0,4 на сто за всеки недостигащ месец. Пенсионерите, които са получавали пенсии до 31 декември 2015 г., могат да ги преизчислят с намален коефициент, ако пожелаят да прехвърлят средствата от универслния си пенсионен фонд във фонд „Пенсии“ на ДОО. Индивидите, родени след 1959 г., могат нееднократно да променят дали да се осигуряват във фонд „Пенсии“ или в универсален пенсионен фонд. Предвижда се възможност за еднократен избор за промяна на осигуряването от професионален пенсионен фонд във фонд „Пенсии” на лицата, работили при условията на първа и втора категория труд, ако не им е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст или ранна професионална пенсия.