Правителството оспорва включването ни в списъка на страните в риск

23.02.2012 | 09:05
по статията работи: Елица Елефтерова
Оли Рен определи като рискови за България дефицита по текущата сметка, ниската производителност на труда и др.
Правителството оспорва включването ни в списъка на страните в риск
Снимка: Sxc.hu

Правителството ще оспори решението на Европейската комисия (ЕК) да включи страната ни в т.нар. "сив" списък на страните с макроикономически риск, съобщава bTV. Освен България в него са още 12 страни-членки на Европейския съюз.

Преди седмица еврокомисарят по икономическите и финансовите въпроси Оли Рен определи като рискови за България дефицита по текущата сметка, ниската производителност на труда, повишените разходи за труд и прекомерно високата задлъжнялост на частните компании у нас.

От началото на годината ЕК чрез новия си Механизъм за ранно предупреждение реши превантивно да подрежда и посочва държавите-членки в бял, сив и черен списък. Решението коя страна в кой списък ще попадне почива единствено на основни макроикономически показатели.

Кабинетът "Борисов" обаче твърди, че данните, които администрацията в Брюксел използва, били твърде стари. Затова на следващата среща на финансовите министри през март в Брюксел правителството ще поиска официално да бъдем извадени от този списък.

Според официалната позиция на кабинета и постоянното ни представителство в Брюксел данните на Еврокомисията са от периода 2008-2010 година и затова трябвало да се преразгледат.

Най-новите статистически показатели вече ни поставяли в по-добра позиция.

"Текущата сметка е в излишък още през 2011 г. и базирано на есенните прогнози на Европейската комисия от 2011 г. този излишък ще бъде поддържан и за периода 2012-2013 г.", пише в позицията на правителството пред Брюксел. Също така, въпреки кризата в Европа, българският износ продължавал да се увеличава. България все още привличала чужди инвестиции и капитал над средното за Европейския съюз.

Правителството настоява също Брюксел да не гледал с притеснение високата задлъжнялост на частния сектор у нас. Като догонваща икономика това не било причина за безпокойство, тъй като до голяма степен това се дължало и обяснявало с големия приток на преки чуждестранни инвестиции, пише още в позицията на кабинета.

Нетният външен дълг на България е много по-малък  в сравнение с този на много други страни в ЕС.

Според кабинета като цяло нямало устойчиви дисбаланси, които да будят тревога в администрацията в Брюксел. Затова сме нямали място в сивия списък.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 31.10   475 г. – Ромул Августул е провъзгласен за римски император. 802 г. – Никифор I е провъзгласен за византийски император. 1470 г. – Хенри VI за втори път...