Правителството прие Конвергентната програма на България за периода 2009-2012 г.

27.01.2010 | 11:26
по статията работи:
Целта на програмата е да се очертаят основните аспекти от подготовката на страната ни за участие в ERM II
Правителството прие Конвергентната програма на България за периода 2009-2012 г.
Прикачени документи

Правителството прие Конвергентната програма на България за периода 2009-2012 г., съобщават от Министерството на финансите.

Целта е да се очертаят основните аспекти от подготовката на страната ни за участие във Валутния механизъм (ERM II) като необходим етап от процеса на присъединяването ни към еврозоната. В нея са описани основните параметри на макроикономическата политика и реформите, които българското правителство се ангажира да прилага в този период. Конвергентната програма ще се разгледа и оцени от Европейската комисия, министрите на финансите на държавите-членки и Европейската централна банка. Срокът за нейното представяне пред Европейската комисия е 31 януари 2010 г.

Документът съдържа шест основни части. Първата разглежда общата рамка на политиките и целите във връзка с прилагането на Пакта за стабилност и растеж. Втората описва средносрочния макроикономически сценарий и основните макроикономически допускания, на които се основава той. Представени са и оценки на ефекти от структурните реформи, като са съотнесени към някои от реформите, които се прилагат в България. В третата част се разглежда развитието на публичните финанси, като там се дефинира и средносрочната бюджетна цел в структурни термини, която в нашия случай е близък до балансирания бюджет. Описани са намеренията на правителството за запазване на сегашното равнище на държавния дълг. Предложено е и кратко описание на бюджетни ефекти от основни структурни реформи.

В четвърта част са описани два алтернативни сценария, основани на по-оптимистични и по-песимистични очаквания за развитието на българската икономика до 2012 г. В петата част на програмата се представят политики и мерки на правителството за подобряване качеството на публичните финанси. Също така се дава информация и за дългосрочната устойчивост на публичните финанси в контекста на публикувания през 2009 г. доклад на ЕК за устойчивостта на публичните финанси. В последната част се описват институционалните промени, насочени към по-ефективното прилагане на фискалната политика, като акцентът е поставен върху реформите в приходната администрация - НАП и Агенция "Митници".

Резюме на Националната конвергентна програма на България за периода 2009-2012 г. може да намерите в прикачения файл.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...