Правната комисия ще разгледа на второ четене закона "Пеевски" за КТБ

31.01.2018 | 09:15
по статията работи: econ.bg
Той е огласен като мярка срещу вторичното ограбване на активите на КТБ, която е обявена в несъстоятелност
Правната комисия ще разгледа на второ четене закона "Пеевски" за КТБ
Снимка: БГНЕС

Законопроектът на Делян Пеевски, Йордан Цонев и Хамид Хамид от ДПС за промени в Закона за банковата несъстоятелност ще бъде гледан на второ четене в парламентарната комисия по правни въпроси. Той бе одобрен от нея през ноември миналата година с гласовете на ГЕРБ и ДПС, а депутатите от левицата се въздържаха. В пленарната зала проектът бе приет на първо четене в средата на януари.

Той е огласен като мярка срещу вторичното ограбване на активите на КТБ, която е обявена в несъстоятелност. По време на обсъждането му на първо четене в правната комисия се твърдеше, че целта му е да бъдат улеснени синдиците да попълнят масата на несъстоятелността чрез възстановяване на "неправомерно заличените обезпечения". За целта се предвижда обратно действие на норми от проектозакона, за да бъдат обявени за нищожни редица цесии, при които вложителят се е споразумял с длъжника на банката, който е кухо дружество, и последният е поел неговото вземане, обаче не е платил нито на него, нито е внесъл дълга си на банката. Увеличава се от от две на пет години срокът, в който синдиците да могат да завеждат отменителни искове за такива сделки.

Желаният ефект бил да бъдат отменени фиктивните прихващания и цесии, най-вече от началния етап след затварянето на банката, и по този начин да бъде спряно ограбването на активите, без да пострадат добросъвестните купувачи, обясни тогава депутатът от ДПС Хамид Хамид.

В предишното заседание на комисията представителите на БСП коментираха, че ретроактивното действие на нормите в законопроекта е притеснително за правната стабилност и това бил мотивът им да се въздържат, затова трябва да се иска консултация от специалисти.

Единственото постъпило становище в парламента е на бившия правосъден министър Христо Иванов и "Да, България". В него се казва, че проектът противоречи на конституцията и европейските правни норми. Икономистът Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии смята, че поправките "Пеевски" за КТБ са, за да вземат активи, които им се изплъзват, сред които "Дунарит".

Иначе вчера стана известно, че обвиненият за ръководител на престъпна група, източила според прокуратурата над 2.5 млпд. лв. от КТБ, Цветан Василев е получил призовката и 11-те хиляди страници обвинителен акт в Сърбия. Това се очаква да улесни началото на процеса в специализирания наказателен съд, който на няколко пъти го отлага заради невръчени съдебни документи.

Василев е в Белград от 2014 г. Обвинителният акт беше внесен през юли 2017 г. С него на съд освен бившия банкер бяха предадени 18 души.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...