Правото на собственост в България се подобрява непрекъснато от 2007 година. Индикаторът за правна и политическа среда постепенно нараства през последните четири години. Това става ясно от четвъртия поред международен индекс "Право на собственост" за 2010 г. (International Property Rights Index - IPRI), който отчита защитата на правата на интелектуална и физическа собственост в 125 държави по света, представляващи 97% от световния БВП.
Правото на физическа собственост претърпява рязко увеличение главно заради улесняването на регистрирането на собственост от 2007 година насам. Важна промяна, която индексът най-вероятно отразява, беше създаването и развитието на кадастър и имотен регистър в Интернет. Най-голяма е промяната на резултата за България при подкомпонента "Достъп до кредити" за придобиване на собственост, който нараства с 0,6 точки до 4,9 в Индекс 2010 г. (данните за този подиндекс обхващат 2008-2009 година).
Защитата на правото върху интелектуалната собственост в България не се променя в голяма степен. Въпреки че нивото на пиратство падна значително от 2007 до 2009 г., през 2010 г. подобряването на този резултат спря. Все пак защитата на правото на собственост в България продължава да бъде предизвикателство, отчита Институтът за пазарна икономика.
Финландия продължава да води тази класация за четвърта поредна година като през 2010 г. класирането й се дължи на резултат от 8,6 от възможните 10 точки. Второто място е за Дания и Швеция с по 8,5 точки, следвани от Холандия с 8,4 точки. Челната десятка се допълва от Нова Зеландия, Швейцария и Норвегия с по 8,3 точки и Сингапур, Австралия и Австрия с по 8,2 точки.
На дъното на класацията е Бангладеш с 2,5 точки. Малко по-нагоре са Кот д'Ивоар с 3,1 точки и Венецуела, Зимбабве и Чад с по 3,2 точки.