Готви се реформа в структурата по управление на еврофондовете. Това съобщи пред журналисти днес министърът по управлението на средствата от Европейския съюз (ЕС) Томислав Дончев.
В момента работят седем управляващи органа по седемте оперативни програми. Някои програми имат междинни звена на отраслов принцип в различните министерства. Това води до проблеми с комуникацията, каза Дончев. Той даде за пример с това как за да се ремонтира път и да се смени канализацията под него, проектът трябва да мине през две министерства, два управляващи органа и една агенция. Действащата система не регистрира специфичните регионални нужди. Само две от оперативните програми имат екип на място - "Регионално развитие" и "Конкурентоспособност."
Реформата предвижда един управляващ орган да обединява органите по отделните оперативни програми. „Процесите в управленските органи са еднотипни и не е нужно да се случват на различни места", обясни министърът. Ще има шест междинни звена, които ще се определят на териториален, а не на отраслов принцип. В шест района на страната ще има по едно междинно звено, което ще опосредява комуникацията с бенефициентите. Системата цели да „слезе" близо до тези, които реално ползват парите.
В момента в администрацията на оперативните програми работят 1900 души. Реформата няма да доведе до назначаване на нови хора. Една част от експертите ще отидат в районите, в които ще има звена. Засега се обмисля това да бъдат София, Варна, Бургас, Пловдив, Видин и Русе. Запитан как ще се мотивират експертите да отидат в провинцията, Дончев каза, че това ще става чрез аткрактивно възнаграждение.
Управляващият орган относно еврофондовете най-вероятно ще има статут на държавна агенция, подчинена на министър-председателя, каза Дончев. Очаква се системата да е готова до края на 2013 г. и да заработи в новия програмен период.