Правят восъчни фигури на хълма "Царевец"

14.03.2008 | 10:09
по статията работи: Апостол Апостолов
Новата атракция трябва да заработи до края на този туристически сезон
Правят восъчни фигури на хълма "Царевец"

Туристическа атракция с восъчни фигури ще привлича посетители на хълма "Царевец". По подобие на музеите на мадам Тюсо в цял свят, където туристите могат да видят и “пипнат" фигури в реален ръст на известни исторически личности или знаменитости, такъв шанс ще имат и гостите на средновековната крепост. Докато разглеждат останките на царския дворец, туристите ще могат да видят как са изглеждали не само болярите, но и по-известните ни владетели, свързали името си с Царевец, пише вестник "Янтра Днес".

Новата атракция трябва да заработи до края на този туристически сезон. С реализирането на проекта са се заели директорът на Регионалния исторически музей във Велико Търново н.с. Иван Църов и археологът ст.н.с. д-р Хитко Вачев. Те вече са намерили съмишленици в средите на бизнеса, които са готови да им помогнат финансово. Ще получат съдействие и от Общината.

"Няма да имаме пречки и от страна на Министерството на културата, защото те приветстват всякакви идеи, които водят до увеличаване на потока посетители в музеите, а от там и на приходите, допълват Църов и Вачев.

"С този проект няма да открием топлата вода, защото такава е практиката по света. За експозицията ще бъдат използвани наличните помещения в двореца, като с подходящи решения в интериора и музикален фонд мястото ще стане привлекателно за туристите. Надяваме се, всеки от когото зависи реализирането на нашата идея, да помага, а не да пречи, защото това ще бъде придобивка за града", каза ст.н.с. д-р Хитко Вачев.

"Нормално е да търсим партньорство с бизнеса за разработване на местата, където се събират най-много хора. Ние винаги сме асоциирали средновековната държава с българския владетел, който олицетворява нейното могъщество. Това е най-добрият и евтин начин да привлечем вниманието върху него. Македонците продадоха телекома си, а с парите възстановиха Самуиловата крепост до покрив", изтъква ученият.

"В момента ние нямаме ресурс за възстановяване на двореца, но затова пък можем да използваме даденостите и да осмислим неговото съществуване в очертанията на крепостта", каза още Иван Църов.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...