Правят завод за производство на ток от битови отпадъци в Търговище?

26.05.2009 | 09:12
по статията работи:
Фирмата-инвеститор "Дойч интернешънъл" е собственост на българин, живеещ в САЩ
Правят завод за производство на ток от битови отпадъци в Търговище?

Снимка: Corbis.com

Американска компания възнамерява да инвестира 170 млн. долара в завод за производство на алтернативна енергия от битови отпадъци. В търговищката общинска администрация е постъпило запитване от местна фирма, партньор на презокеанската компания за купуването на 117 декара земи край село Дралфа, предаде БГНЕС. Парцелите са общински и за продажбата им е необходимо процедурата да бъде одобрена от местния парламент. Това ще стане на редовното заседание на съветниците този четвъртък. Инвеститорите възнамеряват да закупят още около 100 декара земя за реализиране на други идеи свързани с производството на енергия. Това е поредната голяма инвестиция в търговищката община. Първата беше на стъкларския гигант "Шишеджам", който до момента е инвестирал около 300 млн. долара.

Фирмата-инвеститор "Дойч интернешънъл", всъщност е собственост на българина Божидар Дойчинов, който повече от три десетилетия живее и работи в САЩ. Той обясни, че енергията ще се получава от изгарянето на отпадъците. Дойчинов поясни още, че няма никаква опасност от замърсявания, защото се използват последни технологии, които намаляват замърсяването с няколко стотин пъти под нормите, поставени от ЕС. Според технологията на процеса, изгорелите газове преминават в няколко филтъра. В единия от тях се образува пара, която може да се използва за отопление. Понеже в търговищко няма топлофикации, топлината ще се използва за оранжерии за производство на зеленчуци, които ще са построени в близост до завода. В друг филтър, тежките метали ще бъдат улавяни от изсмукваща технология. Последното препятствие за токсините ще е вода. При изгарянето на боклука ще се произвежда и екосгурия, която ще бъде използвана за пътно строителство. Останалите отпадни материали ще намират приложение в различни производства. Например, оставащите метални частици ще се превръщат в шлака, която може да се продава на циментови заводи.

„Произвежданата електроенергия ще е около 20 мегавата за година”, обясни още Дойчинов. Запитан как ще се събират и обработват боклуците, той отговори, че единственият ангажимент на общината ще бъде да ги извозва до завода, по този начин такса "смет" може дори да се намали. Инвеститорът допълни, че камионите, които събират отпадъците ще ги изсипват директно в големи контейнери, а после оборудването ще ги поема, автоматично разделя и преработва. Освен това ще отпадне нуждата от депа за отпадъци, убеден е още Дойчинов.

 

Оцени статията:
1.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 06.01   1066 г. – За крал на Англия е коронован Харолд Годуинсън. 1579 г. – Осемдесетгодишна война: В Арас е подписан договор за създаване на Араския съюз на лоялните...