Дискусия за сигурността в училищата
Започва проучване във всички училища на Бургас, което има за цел да набележи най-рисковите места за учениците. Идеята е да бъде изготвена карта с местата с най-висок процент на риск от насилие - училищни дворове, площадки, близки заведения. Картата ще бъде предоставена на органите на реда и на охранителите в училищата. Проектът е разработен на Център за превенция на насилието, създаден със съвместните усилия на община, полиция и организацията „Деметра". Идеята беше обсъдена вчера по време на среща на всички местни институции, които работят с деца.
След като бъде направена картата на рисковите райони, община Бургас е готова да финансира изграждането на локално видеонаблюдение в училищата още до края на тази година, както и да помогне за ограждане на училищата там, където това още не е извършено.
По време на срещата кметът на Бургас Димитър Николов изрази мнение, че в извънучебно време училищните територии задължително трябва да са заключени. Той постави срок от два месеца за въвеждане на първоначално набелязаните мерки, след което ще бъде насрочена втора среща в същия формат, за да се извърши анализ и евентуално да се направят корекции.
„Събрали сме се не за да констатираме за пореден път, че проблеми има, а за да набележим конкретни мерки и срокове за тяхното решаване", подчерта кметът.
Единни правила за охрана в училищата
Димитър Николов поиска съдействие от полицията за изработването на единни правила за охрана в училищата, които да бъдат предоставени на всички директори. Изготвянето им трябва да включва преразглеждане на договорите с охранителните фирми, както и съответните промени в правилниците за вътрешния ред в учебните заведения. 7 дни е поставеният за формулиране на единните правила срок.
Конкретни предложения по време на срещата направиха и представителите на други институции. От полицията заявиха, че в училищата трябва да има щатен отговорник по сигурността, който може да бъде съответния педагогически съветник или психолог. Към настоящия момент, в условията на делегирани бюджети обаче, много директори съкращават бройката за такъв специалист.
Пенсионери пазят децата
По време на дискусията повечето участници се съгласиха, че заради неатрактивното заплащане днес охранителите в училищата са предимно пенсионери, които не наблюдават децата по коридорите, не упражняват контрол, и по-често играят ролята на не особено бдителни портиери. Беше цитиран пример с охранител, който при случай на сбиване изгонил ученици извън двора на училището - там, където не е длъжен да се намеси. По този повод беше предложено да се преразгледат договорите с охранителните фирми, за да залегне в тях изискване служителите им да охраняват и близкото пространство около училищата.
Постоянно осветление и ежеседмично посещение на полицейски инспектор
От Съюза на училищните психолози също излязоха с конкретни предложения за подобряване на сигурността. Сред тях и тези за постоянна осветеност на училищните територии; ежеседмично посещение на районния полицейски инспектор в съответното училище, за да се среща с децата и да изслушва проблемите им заедно с педагогическия съветник; определяне на отделни помещения за срещи на родители с учителите, за да не се търсят по етажите и да се създават предпоставки за конфликти; популяризиране на извънкласните форми на обучение.
Кметът с предложение до образователното министерство
В края на срещата кметът Николов заяви, че ще предложи на Министерство на образованието, науката и младежра във формулата за разпределение на средствата за издръжка на училищата официално да се въведе и сума за разходите по охрана, съобщиха от общината. В момента най-честата практика е училищата да си наемат служител от охранителна фирма със средства, събрани от училищното настоятелство.