Идеен проект за изграждане на фотоволтаична централа на територията на община Гълъбово е разработен в рамките на инициативата „Европейско сътрудничество за европейски просперитет". Това съобщиха от Търговско-промишлената палата (ТПП) в Стара Загора, която си партнира по проекта с италианската провинция Терни. Планирано е съоръжението да се простира върху 120 дка рекултивирана земя, предоставена от местната власт, като разрешената мощност за инсталациите е 3 мегавата. Извършено е прединвестиционно проучване, казаха от палатата.
Проектът е насочен към обмен на добри практики и развитие на технологии за използване на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в Старозагорския регион. Той се финансира по оперативна програма „Регионално развитие"., съобщи в. "Строителство имоти"
Целева група са 11-те общини от област Стара Загора - Стара Загора, Мъглиж, Гурково, Николаево, Казанлък, Павел баня, Чирпан, Братя Даскалови, Раднево, Гълъбово и Опан.
За отчитане на резултатите от проекта на 10 септември в Стара Загора се проведе информационен ден, в който участваха представители на администрацията на провинция Терни, на научните и бизнес средите в региона. В срещата се включиха д-р Феличияно Полли - президент на провинция Терни, инж. Франческо Лонги - директор на дирекция „Околна среда, пътища и благоустройство" в администрацията на провинцията, Марио Тезерини - генерален директор на „Angelantoni SpA", една от най-големите италиански фирми, прилагащи авангардни технологии за усвояване на слънчева енергия, проф. Андреа Николини - представител на университета на Перуджа, катедра „Индустриално инженерство".
По време на италианската визита стана ясно, че за 18-те месеца, през които се реализира проектът, е проучен европейският и българският опит по отношение на моделите, които се използват за оценка на енергийния потенциал на различните видове ВЕИ.
Разработен е софтуерен продукт, който представлява модел за оценка на теоретичния и техническия потенциал на възобновяемите източници на енергия. Направен е и сравнителен анализ за приложението на различни ВЕИ технологии на областно и общинско ниво.
Създадените 11 бази данни за всички видове възобновяеми енергийни източници на териториите на общините ще спомогнат за привличане на инвеститори и за намаляване на вредните емисии, смятат експертите. Със същата цел са изготвени и общински програми за насърчаване на използването на ВЕИ за периода 2010-2015 г. Излъчени са и 8 тематични телевизионни предавания, припомниха ръководителите на проекта.