Правят стратегия за мястото на СУ в българската наука

19.11.2008 | 13:58
по статията работи: Апостол Апостолов
"Качествената наука трябва да получава и качествено възнаграждение", убеден е ректорът проф. Иван Илчев
Правят стратегия за мястото на СУ в българската наука
Автор: Апостол Апостолов, apostol@econ.bg

Софийският университет (СУ) "Св. Климент Охридски" разработва своя стратегия за развитие, паралелно с подготвяния от Министерството на образованието и науката нов Закон за висшето образование. С нея се цели да бъде очертано мястото на университета в българската наука през следващите най-малко 10 години. Това заяви на пресконференция ректорът на висшето учебно заведение проф. Иван Илчев (на снимката вляво) в отговор на въпрос на Econ.bg.

"Опитваме се да набележим приоритетните дейности в следващите няколко години, за които университетът разполага с необходимия кадрови потенциал", каза още Илчев.

В стратегията ясно е подчертано, че качествената наука трябва да получава и качествено възнаграждение, категоричен е ректорът. Илчев отбеляза, че казвайки "качествена наука и образование", не смята че "СУ е центърът на Вселената и че съзнава, че университетът също си има достатъчно "трески за дялане". (Пълното изказване на проф. Иван Илчев може да чуете в аудиофайла след материала).

Все още е рано да се коментира дали подготвяният нов Закон за висшето образование е добър или лош, заяви проф. Илчев и допълни, че той самият "не обича да плаче за нероден Иванчо". Според ректора обаче новият закон няма да бъде приет до края на тази парламентарна година.

По време на пресконференцията беше представена програмата за честванията, свързани със 120-годишния юбилей на Алма матер. Стана ясно, че на 24 ноември от 15:00 часа от Софийския университет до Народния театър "Иван Вазов" ще се проведе тържествено шествие, в което ще вземат участие 70 ректори и почетни доктори от чужбина.

Шествието ще мине покрай най-важните български институции, откъдето към него ще се присъединят техни представители и видни възпитаници на университета. От висшето учебно заведение официално канят всички преподаватели, студенти, служители и възпитаници да се присъединят към шествието.

По време на празника за първи път Алма Матер ще връчи на учен голяма парична награда на стойност 10 000 лева. Призът ще се връчва на всеки 2 години. От университета уточниха, че наградата ще се дава и на чуждестранни учени, допринесли за развитието на науката ни. Ще бъдат обявени и студентски награди за есе и стихотворение. Млад учен на висшето учебно заведение пък ще има честта да получи награда лично от столичния кмет Бойко Борисов.

Предвижда се още юбилеят да бъде отбелязан и с провеждане на международна научна конференция на тема: "Несигурно бъдеще: университетът в епохата на глобализация, културна хибридизация и Интернет", както и на кръгла маса за проектостратегия за научни изследвания на СУ. В дискусията ще се включат и гостуващите чуждестранни лектори.

Организаторите са се погрижили и за доброто настроение на гостите - ще се проведат бал с маски и празнична програма с няколко музикални сцени, на които ще гастролират известрни български групи.

Подробности за честванията на 120-годишнината на СУ "Св. Климент Охридски" ще откриете тук.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...