Преглед на икономическите теми в печата, 10 февруари

10.02.2020 | 10:30
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 10 февруари
Снимка: под лиценза на creative commons

"Записите на президента - от дело за доставки на оборудване за милиони за армията"

Разработката е на ДАНС, а материалите са отишли в спецпрокуратурата. "Разследването е с предмет и обем, различни от представеното в медиите. Става дума за една фирма, която е контрагент на Министерството на отбраната (МО) и въобще на въоръжените сили за различни доставки за стотици милиони през годините", съобщи в интервю пред БНР главният прокурор Иван Гешев.

"Ако се върнете назад в съобщенията, ще се досетите коя е тя, защото са извършени претърсвания в офисите ѝ", добави той, но не спомена името на фирмата.

По-рано прокуратурата обяви, че делото се води за престъпен сговор между хора, наговорили се да вършат престъпления в страната и чужбина от май 2017 г. насам.

в. "24 часа"

"Близо 5 милиона плаща държавата за издръжка на деца"

Близо 5 милиона лева плаща държавата на общините годишно за издръжка на непълнолетни деца, чиито родител не изпълнява плащанията, определени им от съда. За изминалата 2019 година са изплатени 4 549 818 лева, сочат данните на Министерство на финансите. Тази сума е разпределена на близо 6 хиляди непълнолетни българчета.

Средният размер на присъдената издръжка за месец е в размер на 65 лева, а за 2018 година е бил 69 лева, става ясно още от предоставените данни в отговор на депутатско питане на Георги Гьоков от Коалиция за България . Максималният размер, който се полага за издръжка за месец, пък е 80 лева, като цифрата не се е променяла през последните няколко години. През 2013 година максималната сума покривана от държавата е била 60 лева, през 2014 година сумата е увеличена с 20 лева и е станала 80 лв., като размерът и се е запазила в последните 5 години. Издръжка за минало време може да се търси най-много за една година преди предявяването на иска. Всеки иск за издръжка се разглежда по реда на бързото производство по Гражданския процесуален кодекс.

в. "Монитор"

"Талони за Национална лотария се продават, но печалби не се изплащат"

Обектите, в които се продават талони за двете частни лотарии - Национална лотария и Лотария България, вече не изплащат печалби. Търговците са сложили предупредителни надписи, но продължават да продават лъскавите билети.

Продължава и рекламата на частните лотарии по телевизиите, откъдето валят обещания за още много печалби.

В петък парламентът гласува окончателно промените в Закона за хазарта, с които се прекратяват лицензите на частните оператори на лотарийни игри. Този вид хазарт вече ще се предлага само от държавния спортен тотализатор. Отнемането на лицензите за Национална лотария и Лотария България, става с влизането в сила на законовите промени, а това се очаква през идната седмица.

в. "Сега"

"Гешев вижда проблем в имунитета на президента, но не и в контрола на главния прокурор"

Главният прокурор Иван Гешев смята, че не трябва да има недосегаеми политици заради имунитет. Но не вижда смисъл от дебата, свързан с евентуален контрол над обвинител номер едно. Гешев даде просторно интервю за БНР, в което на няколко пъти подчерта, че прокуратурата си върши работата, че не се страхува да се меси в политиката и че няма недосегаеми за закона.

Той даде и подробности около разпространените записи с разговорите между президента и ген. Цанко Стойков. От думите му стана ясно, че става въпрос за разследване на Специализираната прокуратура, свързано с "една фирма, която е контрагент на Министерство на отбраната за различни доставки за стотици милиони през годините".

Ако се върнете назад в съобщенията, ще се досетите коя е тя, защото са извършени претърсвания в офисите ѝ. В хода на това разследване ДАНС в един момент са експлоатирали СРС, извън наказателно производство - не по искане на прокурор, изготвили са ВДС, преценили са, че те са относими към това разследване, пратили са ги на наблюдаващите прокурори и те са ги присъединили към досъдебното производство, разясни Гешев.

в. "Дума"

"Караниколов: Ще има среща с бизнеса за тока"

В този пик на политическото напрежение има и положителни неща. Трябваше да се кажат някои неща и се казаха. ГЕРБ не иска разделение на институциите, вицепрезидентът Йотова също каза, че не трябва да се самоизяждат институциите. Всичко друго е трябвало да стане. Коментарът направи в "Беновска пита" икономическият министър Емил Караниколов.

"Оценката как работи едно правителство, ще я дадат избирателите на изборите. Оттук нататък трябва да продължим да работим за гражданите" , каза още той.

в. "Стандарт".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...