Преглед на икономическите теми в печата, 14 май

14.05.2019 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента"
Преглед на икономическите теми в печата, 14 май
Снимка: под лиценза на creative commons

"Прехвърляме имот само след платен данък сгради. Хората и фирмите ще може да продадат имот, само след като бъде пратен данък сгради. Това предвиждат промени в Закона за местните данъци и такси, които са пуснати за обществено обсъждане от правителството. Съдиите, нотариусите, областните управители, кметовете на общини и други длъжностни лица извършват сделката или действието, с което се прехвърля недвижим имот, учредяват се, прехвърлят се, изменят се или се прекратяват вещни права върху имот, след като установят, че е изпълнено задължението за заплащане на данък сгради, гласи предложеният нов текст от закона.

В промените специално е посочено, че имотът може да бъде продаден и без данъкът да е платен, ако все още не са изтекли сроковете за внасяне на сумите в общинския бюджет. Например искате да продадете апартамента си през месец май. Но в закона е записано, че данъкът върху недвижимите имоти се плаща на две равни вноски в срок до 30 юни и до 31 октомври на годината, за която е дължим. В този случай жилището може да бъде прехвърлено и без данъкът за настоящата година да е платен, защото срокът за първата вноска е до 30 юни. Но за да стане сделката не трябва да имате стари задължения за данък сгради от минали години.

в. "Труд"

"Проверяват автобусите в цялата страна за колани"

Масови проверки за слагане на коланите от пътниците в автобусите започна Пътна полиция. Операцията, която е част от календара на TISPOL - Европейската мрежа на службите на Пътна полиция, е в сила до 19 май. При нея ще се проверяват и шофьорите на тирове.

В момента слагането на колан в автобуса е задължително, ако превозното средство е оборудвано с такива. Всеки непоставил предпазните средства пътник се глобява с 50 лв. Толкова е санкцията и за шофьора. Той е длъжен да инструктира пътниците да сложат коланите си и да не тръгва, преди да се убеди, че всички са го направили.

66-има са били глобени за непоставяне на колан в автобуса при предишна такава акция на КАТ през октомври м. г. Тогава са били проверени 2045 автобуса. Имало е 454 нарушения. Това нарушение е било на второ място след шофирането с превишена скорост. С такива прегрешения са били засечени 79 водачи.

Акцията през октомври е имала ефект, отчитат от МВР. При същата операция през февруари без колани в автобусите са били хванати 42-ма пътници, или близо 1/3 по-малко.

в. "24 часа""

Още 44 000 престъпения останаха завинаги ненаказани. Само за 1 година още близо 44 000 разследвани престъпления останаха ненаказани завинаги. Това става ясно от Доклада за дейността на прокуратурата и на разследващите органи през 2018 г., който вчера главният прокурор Сотир Цацаров внесе във Висшия съдебен съвет. Прекратените по давност дела са 43 950, като доминиращата част от тях са водени срещу неизвестен извършител (над 99%). По този начин прокуратурата за пореден път директно прехвърля отговорността на МВР, което по закон трябва да открие извършителите на престъпления.

Прокуратурата отчита и че други 46 667 досъдебни производства са спрени през 2018 г. Основната причина отново е неоткрит извършител - 91.6% (при 90.9% за 2017 г.).

Проблемът с прекратяването на делата заради изтекла абсолютна давност е от десетилетия, но за първи път бе показан от предишното ръководство на прокуратурата начело с Борис Велчев. Тогава стана ясно, че стотици хиляди дела за кражби, изнасилвания, грабежи, убийства, измами и др. остават ненаказани, защото не е открит извършител. През 2007 г. например по давност бяха прекратени 274 122 производства. Постепенно броят започна да намалява, като достигна нива от около 40 000 на година. Сега обаче прокуратурата отчита увеличение на прекратените дела, включително и на тези заради давност. Според доклада броят им се е увеличил с 12.5% спрямо 2017 г. и с 20% спрямо 2016 г.

в. "Сега"

"Кабинетът рязко увеличава енергийните помощи"

В навечерието на местните избори 255 000 бедни домакинства ще получат още едно "убедително" доказателство, че управляващите мислят за тях. За следващия зимен сезон енергийните помощи ще се увеличат с 22%, от 74.83 лв. на 91.10 лв. Увеличението е планирано от миналата година и заложено в тазгодишния бюджет, като обяснението за него е легитимно - непрекъснатото увеличение на ток, парно и газ, както и големият проблем с равнището на бедността у нас. То обаче ще бъде добре дошло за значителна част от електората непосредствено преди изборите наесен. Планираните за тези мерки пари в повече са 40.4 млн. лв.

Увеличението на самата помощ ще стане чрез увеличаване на киловатчасовете електроенергия, въз основа на които се определя размерът й. Досегашната база от 385 кВтч (280 кВтч дневна/105 нощна) се увеличава на 500 кВтч (300 кВтч дневна/200 кВтч нощна енергия). Така ще се осигури възможност за енергийно потребление в рамките на средногодишно потребление на домакинствата, посочват от МТСП.

Отделно от това се увеличава и обхватът на програмата, която през последната зима помагаше на 210 000 домакинства. Обхватът се увеличава, като се вдига доходната граница за включване - средно с 15.5%, като най-голямо е увеличението за най-рисковите групи - възрастни хора, хора с увреждания, самотни родители. В същото време се предвиждат ограничения за семейства, които не пускат децата си на училище.

в. "Сега"

"Износът нараства с почти 9% през първото тримесечие на годината"

Износът на български стоки се увеличава с 8.9% през първото тримесечие на годината, като ръст има както на продажбите в страни извън ЕС, така и към европейските партньори. Само за март обаче темпът на нарастване на експорта се забавя спрямо двуцифрените увеличения през февруари, показват данните на Националния статистически институт (НСИ).

Една част от плюса идва от по-ниска база - през първото тримесечие на предходната година износът към страни извън ЕС намаляваше главно заради по-малко продадени горива. Очакванията на някои анализатори обаче са цялата 2019 г. да е по-добра за експорта на български стоки. В своята последна прогноза ЕК например посочва, че липсата на негативните еднократни фактори от 2018 г. (като спад на износа към Турция и Русия и временно контролирано спиране на нефтопреработвателни мощности) би трябвало да компенсира възможно по-слабо търсене от големи търговски партньори. Според анализаторите това е и големият риск за икономиката през 2019 г. - рязко свиване на поръчките от големи търговски партньори като Германия и Италия.

в. "Капитал"

"Уволнената" зам.-директорка на фонд "Земеделие" още е на работа"

Подалата преди две седмици оставка по разпореждане на премиера Бойко Борисов зам.-директорка на фонд "Земеделие" Иванка Багдатова-Мизова се оказа все още на работа, като след великденските празници дори е била временен директор на институцията. Причината за това е, че не е свиквано заседание на Управителния съвет на фонда, на което да бъде гласувано освобождаването й от длъжност.

Нещо повече - земеделският министър Румен Порожанов е решил да отложи разглеждането на въпроса, чакайки резултатите от проверката на случая, в който се оказа, че телефонът на Багдатова-Мизова присъства в реклама на къща за гости, строена с европари.

За едно уволнение...

На 30 април земеделското министерство съобщи, че по разпореждане на премиера Бойко Борисов агроминистърът Румен Порожанов е поискал оставката на Иванка Багдатова- Мизова. Повод за това стана фактът, че телефонът й бе обявен в туристически сайт като контакт на къща за гости във велинградското село Юндола, която е строена със субсидия от програмата за селските райони и е собственост на семейството на местния кмет Мехмед Местан (ДПС). "Иванка Багдатова-Мизова подаде своята оставка и тя ще бъде приета", завършваше тогава разпространената от ведомството информация, в която се посочваше още, че предстои проверка по случая.

в. "Капитал"

"Почивката скача поне 2 пъти от хотела до туриста"

Почивката на родното Черноморие се оскъпява поне два пъти от търговците на преживявания. Така отпуската на морето за четиричленно семейство реално се продава от хотелиера на половин цена, а останалото е печалба за туристическите агенти, показа проучване на „Монитор".

Ако сте решили да почивате през август на плажната ивица у нас, ще платите за ол инклузив в Созопол 108 лева на нощ или 1152 лева за седмица. В цената ще получите пакет за четирима (двама възрастни и две деца) с настаняване в апартамент, пълно изхранване, басейн, чадъри, шезлонги и други екстри. Половината от сумата е за хотелиера, който ще ви настани, а останалото за прекупвачите, от които ще закупите пакета. Но това не означава, че ако платите сумата директно на хотелиера, ще платите по-малко.

Още преди да сте се сетили, че трябва да прекарате някъде отпуската с любимите хора, туристическите агенти и оператори вече са договорили пакетни цени за почивките, които предлагат на своите клиенти.

в. "Монитор".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...