Преглед на икономическите теми в печата, 16 октомври

16.10.2019 | 11:25
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 16 октомври
Снимка: под лиценза на creative commons

"България плаща за руски газ двойно по-скъпо от Европа"

През тази година България бележи лек спад на и без това ниското си потребление на природен газ, а транзитът на руски газ през територията ни в момента е намалял двойно. В същото време българските потребители плащат двойно по-високи цени за синьото гориво спрямо постиганите пазарни на европейския газов хъб в Баумгартен (Австрия), а на по-ликвидния газов център в Холандия тарифите са още по-ниски заради растящия износ на втечнен газ от САЩ.

България има шанс да постигне по-добри цени на газа спрямо сегашните 266 долара за 1000 куб. м, след като обаче реализира газовата връзка с Гърция, газовата борса, хъба "Балкан" и дори спорния руски газопровод "Турски поток", коментира председателят на Балканската и Черноморска петролна асоциация (БЧПА) Валентин Кънев. Той участва вчера в дискусия за проблемите на петролните и газови пазари, организирана от Българската петролна и газова асоциация.

По думите му държавният газов доставчик "Булгаргаз" трябва да си изиграе добре картите в провежданите преговори с "Газпром" за промяна на съществуващия договор, както и да е по-активен в търсенето на алтернативни доставки на много по-ниски цени от газпромовските. Кънев дори коментира, че при изключително ниските пазарни цени на втечнения газ "Булгаргаз" дори може да си позволи с икономиите да покрива плащанията към руския доставчик по клаузата "вземай или плащай".Като пример той даде обявените от "Булгаргаз" постигнати по-ниски с 10 процента цени на друг вносен газ чрез търг, проведен през пролетта и чрез директно договаряне с търговци. Все пак Кънев уточни, че тази информация няма как да бъде потвърдена, тъй като договорите са тайни, както и че цитираните от него двойно по-ниски цени в Баумгартен не включват разходите по транзита. 

в. "Дума"

"Изнасяме една трета от българското сирене"

Около една трета от произведените български сирена се изнасят. През миналата година сме експортирали 23 232 тона сирена и извара, на стойност над 96 млн. щатски долара. Данните представи заместник-министърът на земеделието, храните и горите доц. д-р Янко Иванов.

Основни експортни дестинации са страните от ЕС - Гърция, Румъния, Германия. В трети страни добър прием българското сирене намира в САЩ, Ливан, Австралия и Ирак.

По думите му сектор "Мляко и млечни продукти" заема водещо място в селското стопанство на България и неговият принос към икономиката е от съществено значение.

Страната ни се утвърди като лидер в производството на лавандулово масло в света. Около 80-85% от него намира добър международен прием, както в страните от ЕС, така и в трети страни, допълни Иванов. Той обясни, че през 2018 г. на френския пазар са реализирани почти 50% от целия експорт от този продукт.

в. "Труд"

"ФАЦ: България удвоява субсидиите за "Фолксваген", пpедлага до 260 млн. евро"

За да осигури България договора за новия завод на "Фолксваген", страната е готова да удвои субсидиите, които предлага, пише в ексклузивен материал тази вечер (вторник - б.р. ) германският всекидневник Frankfurter Allgemeine Zeitung.

„Намерихме начин да предложим на Volkswagen Group вместо 135 млн. евро 250 до 260 милиона евро", заяви бившият държавен глава Росен Пленелиев пред F.A.Z. В момента Плевнелиев е председател на Автомобилен клъстер България и лобира активно в полза на страната си, превежда "Инвестор.бг".

България предлага на VW голяма индустриална зона извън столицата София, близо до летището. Бившата фабрика на стоманодобивна компания принадлежи на българската Първа инвестиционна банка и австрийската компания за недвижими имоти Soravia. Българският премиер Бойко Борисов обеща на Volkswagen да покаже, че ще бъде „най-лоялният партньор на най-големия автомобилен гигант в света". Премиерът се позова на добрите условия за германските инвеститори и много ниските данъци.

Германският автомобилопроизводител вече създаде свое турско подразделение в западния град Маниса в началото на октомври, с което постави основите за начало на производствената си дейност в Турция. Въпреки това противоречивите решения на президента Реджеп Ердоган и негодуванието срещу тях в Брюксел разколебават компанията.

в. "24 часа"

"Еврохолд" убеждава КЗК, че трябва да пусне сделката за ЧЕЗ"

"Еврохолд" опроверга "опасенията" на Комисията за защита на конкуренцията, че ако купи активите на ЧЕЗ, ще бъде застрашена честната конкуренция. Компанията прати допълнителни документи на КЗК веднага след като комисията обяви, че започва задълбочено проучване на евентуалната сделка, което ще отнеме месеци.

Преди по-малко от седмица КЗК поиска повече данни за дейността на "Еврохолд", а анализаторите изтълкуваха това като опит за умишлено протакане на продажбата. От холдинга се надяваха сделката да стане факт до Нова година, но явно това няма да се сбъдне. Отделно покупката трябва да бъде одобрена и от енергийния регулатор, което също ще отнеме време. Преди дни шефът на "Еврохолд" Асен Христов коментира, че КЗК едва ли ще бави одобрението, тъй като холдингът нямал друг подобен бизнес, а с енергийния сектор го свързвал единствено електромерът му вкъщи.

КЗК изрази предварителни опасения, че "Еврохолд" държи голям дял от застраховките на фирмите, които търгуват с ток. Сега холдингът е предоставил данни за пазарите, на които работи заедно с дъщерните си застрахователни дружества, за предлаганите полици, приходи и прочее. Застрахователните дружества на "Еврохолд" в България нямат водеща позиция в "застраховка гаранции" на българския пазар нито поотделно, нито взети заедно, а общият им пазарен дял в този сегмент е 5%, изтъкват от компанията.

Освен това дружествата не предлагат "застраховка гаранции" на търговци на електроенергия и нямат приходи от този продукт. Те обаче предоставят застрахователни гаранции по обществени поръчки в различни сектори. "Доколкото ги има, енергийните дружества са бенефициенти, а не са купувачи на този вид застраховки. Същите застраховки се предлагат от много на брой застрахователни компании и при много подобри условия", поясняват още от "Еврохолд".

в. "Сега"

"ГДБОП нахлу в офисите на БФС, разследват централата за "корупционни престъпления"

Офисите на Българския футболен съюз в Бояна бяха посетени от специализирани части на ГДБОП.

Около 50 униформени служители на службата влязоха в сградата, а достъпът на медиите бе ограничен. Претърсвани бяха всички офиси на футболната централа, както и прилежащата хотелска част.

Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова съобщи за Дарик, че обиските са в рамките на разследване, което води Специализирана прокуратура. То е по член 321, алинея 6 от Наказателния кодекс и гласи "Престъпления против спорта", по-конкретно "корупционни престъпления". 

Полицаите провериха документацията и иззеха компютърни конфигурации.

Както е известно по-рано днес Борислав Михайлов подаде оставка като президент на Футболния съюз.

в. "Монитор"

"Световната банка повиши прогнозата си за икономически ръст на България"

Влизането в ERM II може да бъде отложено докато ПИБ и Инвестбанк наберат нужния капитал, според международната институция

Световната банка ревизира леко нагоре прогнозата си за икономическия растеж в България. Преди няколко месеца международната институция залагаше на ръст от 3% през 2019 г., а сега очакванията са за 3.2%, следвани от забавяне през 2020 г. до 3% и леко ускорение до 3.1% през 2021 г. Това става ясно от есенния доклад "Миграция и изтичане на мозъци" за Европа и Централна Азия.

Според банката един от рисковете пред относително по-положителната икономическа прогноза е вероятността отговорът за присъединяването на България към ERM II (т.нар. чакалня на еврозоната) и европейския банков съюз да бъде отложен, докато ПИБ и Инвестбанк попълнят капиталовия

в. "Капитал".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....