"Лихвите по кредити тръгват нагоре"
Лихвите по кредитите започват да се повишават, заяви Асен Ягодин, изпълнителен директор на Пощенска банка на финансовия форум "Шумът на парите".
В САЩ лихвените проценти тръгнаха нагоре, а това неминуемо ще се прехвърли в Европа и съответно в България, допълни банкерът.
"Банките трябва да подготвят клиентите си, че не е добре бизнес моделът им да е изграден на ниски лихви. Те трябва да очакват по-високи лихви, особено когато говорим за кредити, достигащи до десет години. Много е вероятно в края на този период лихвите по обслужване на кредитите да са по-високи", обясни Ягодин.
в. "Труд"
"Към май излишъкът в бюджета е 1.65 млрд. лв."
Излишъкът в бюджета в края на май е 1.65 млрд. лв.. Това показват предварителните данни на Министерството на финансите. За сравнение, през същия период на миналата година приходите надвишаваха разходите на правителството с 2.8 млрд. лв. Причината за свиването на излишъка са по-малко постъпления по еврофондовете, докато тези от данъци растат. В същото време разходите на държавата бележат ръст от началото на годината с близо 1 млрд. лв.
Бюджетът през тази година е планиран на минус от 1.33 млрд. лв., но преди няколко дни финансовият министър Владислав Горанов заяви, че очаква бюджетният дефицит да бъде по-нисък от заложения.
в. "Капитал"
"Билла" влиза в още два мола - до "Хемус" и на "Стамболийски"
"Билла" ще заеме овакантените от "Пикадили" хипермаркети в мола до "Хемус" - "Парк център" (бивш "Сити център") и в "Мол София" на бул. "Стамболийски" в столицата. Обектите трябва да заработят през втората половина на годината", съобщи за "Капитал" Бойко Сачански, управител на "Билла България". С това супермаркетите на търговската верига в столични молове ще станат четири (заедно с открития през април в "Сердика център" и с този в "Мега мол" в кв. "Люлин").
в. "Капитал"
"Половината от нарушителите на пътя се разминават с глобите"
Стотици хиляди глоби за нарушения на пътя или не са платени, или изобщо не са връчени. Системата за видеоконтрол е неефективна. Обработват се едва 20 - 30% от данните, заснети от камерите за контрол на скоростта. Така 70 - 80% от видеоматериала от камерите, които и без това са недостатъчно, изобщо не се гледа, въпреки че в него са записани вероятно стотици хиляди нарушения. Половината от реално издадените електронни фишове се връщат обратно, защото нарушителят не е открит на адреса, глобата не е връчена и наказателното постановление не може да влезе в сила. Стряскащото признание дойде от различни източници в МВР.
в. "Сега"
"Парното в София поевтинява символично"
Парното в столицата ще поевтинее с 0.77% от юли, показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Намалението е нищожно на фона на последното поскъпване от 22.7% в началото на април. Предложението на КЕВР е цената да падне и от 79.20 лв. да стане 78.59 лв. за мегаватчас. Под един процент ще бъде намалението и във Велико Търново, са сметнали експертите на регулатора. Така от 86.24 лв. за мегаватчас от 1 юли цената ще стане 85.57 лева. Търновци обаче едва ли ще усетят промяната - от април топлото в града поскъпна с почти 18%.
в. "Сега"
"Десетачка за сянка на плажа"
Нови цени, нови услуги, по-чиста вода и добро обслужване. Това са само част от екстрите, които родните хотели и ресторанти по морето ще предложат тази година на гостите си. Освен това обаче ще има и засилено полицейско присъствие, както и строг контрол в заведенията.
Нови, по-ниски цени ще радват туристите на плажа тази година. Оказа се, че като цяло новите наематели и концесионери са обявили по-тънки тарифи на плажните принадлежности, но въпреки това има и места, където те са увеличени.
Например туристите, които тази година ще плажуват в Бургас, трябва да броят по 5 лева за чадър и 7 лева за шезлонг. До миналото лято ивицата се стопанисваше от община Бургас, която осигуряваше безплатни чадъри.
в. "Стандарт"
"Синдиците на КТБ признаха с половин уста за гафа си"
След тридневно гузно мълчание по скандалния гаф с внесения в съда иск срещу фирма без каквито и да било задължения нито към КТБ, нито към други компании за уж дължими от нея 600 бона, синдиците на фалирания трезор Кристи Маринова и Ангел Донов най-сетне признаха грешката си. Но с половин уста и без да кажат нито кой ще поеме отговорност за гафа, използван от фабриката за фалшиви новини на олигархията за поредната клеветническа кампания, нито дали ще бъде оттеглен самият иск.
Както вече Агенция „Монитор" съобщи, във вторник „Капитал" - флагманът на машината за медийни манипулации, създадена от Командира и олигарсите Иво Прокопиев, Цветан Василев, Сашо Дончев, Огнян Донев и Гриша Ганчев, пусна нова манипулация срещу издателя ни Делян Пеевски, използвайки именно гафа на синдиците. Пропагандният материал твърдеше, че „Балканска медийна компания" (бел.ред. - в момента фирмата е притежание на Делян Пеевски), е сред 18 дружества, дължащи пари на кредитополучатели от фалираната КТБ, дадени от Маринова и Донов на съд.
в. "Монитор"
"Фермерите получиха над 1,8 млн. лв. за опазване на застрашени от изчезване сортове"
Държавният фонд "Земеделие" преведе още 1 804 088 лева по мярка 10 - "Агроекология и климат", от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020. Подпомагане получиха 267 земеделски стопани, съобщи фондът. Изплатените средства по мярката за Кампания-2016 са за кандидати с поети ангажименти по направлението "Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство".
Заедно с изплатените до момента субсидии по различните направления от мярка 10, общата сума за агроекология и климат от Кампания-2016 достигна близо 33 млн. лева. Финансовото подпомагане на земеделските стопани е осигурено 75 на сто от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и 25 на сто - от националния бюджет.
в. "Монитор"