Преглед на икономическите теми в печата, 20 ноември

20.11.2018 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 20 ноември
Снимка: БГНЕС

"Пенсионните фондове задължени да казват доходността си"

Всеки доброволен пенсионен фонд вече е длъжен да информира хората, които се осигуряват в него, за постигнатата доходност. Това предвиждат разпоредби на Кодекса за социално осигуряване, приети в края на 2017 г., които вече са в сила. Преди две седмици кабинетът прие предложения на МФ, които предвиждат нова серия поправки в кодекса. Освен това в ремонтирания кодекс са записани ограничения в инвестициите на фондовете, за да се елиминира рискът, затегнат е контролът от Комисията за финансов надзор (КФН) и са повишени изискванията към тези, които управляват парите на осигурените. КФН вече е разработила повечето наредби, които конкретизират промените, а голяма част от правилата влизат в сила от януари 2019 г. Изключение са няколко поправки, засягащи предимно управлението на фондовете, както и техния контрол, за които те имат 6-месечен подготвителен срок. Освен актуални данни за това колко пари има в индивидуалната ни партида информацията от пенсионните фондове трябва да показва номиналната доходност, както и да съдържа детайлна информация за това в какво са инвестирани средствата

в. "Дума"

"Съседи се топят за скъпи ремонти" 

600 доноса за съмнително богати изпратени за по-малко от година до комисия "Антикорупция"

Съседски войни прерастват в доноси за корупция. Новата схема за саморазправа между комшии буквално е заляла комисия "Антикорупция" (КПКОНПИ) със сигнали за необяснимо богатство. Едно от най-честите съмнения, които гражданите споделяли с институцията, било свързано точно с това, че съседът им прави скъп ремонт, а на хартия няма откъде да докаже пари за тези разходи. Пред "Монитор" от КПКОНПИ обясниха, че подобни доноси не водят до сериозни разкрития.

в. "Монитор"

"Втори КАТ ще събира пари от шофьорите на пътя" 

Управляващите предвиждат създаването на втори КАТ, който да събира пари от шофьорите по пътищата. Служители на Агенция "Пътна Инфраструктура" (АПИ) ще имат право да спират автомобили за неплатена пътна такса (винетка) или тол такса. Те ще разполагат и с данните за други нарушения, извършени със съответния автомобил. Задължителният годишен преглед ще бъде отказван, ако водачът на превозното средство е бил хванат да кара без винетка или има неплатени глоби или имуществени санкции по влезли в сила наказателни постановления или електронни фишове за нарушения. При продажба на автомобила електронната винетка няма да се прехвърля автоматично, а новият собственик ще трябва специално да уведоми АПИ за промяната.

в. "Сега"

"Ревизия на БНБ повиши чуждите инвестиции с 600 млн. евро"

Към септември те достигат 826.4 млн. евро, което е над миналогодишното ниво

Ревизия на Българската народна банка (БНБ) повиши чуждите инвестиции в страната до 826.4 млн. евро към септември, което е с близо 600 млн. евро над нивото, отчетено през август. Така преките вложения от чужбина вече надвишават миналогодишното си ниво от 808.5 млн. евро. Голямата промяна идва от ревизия на числата от юли и август, като сумата идва в страната под формата на реинвестирана печалба и дългови инструменти, основно от Холандия и насочени към преработваща промишленост, финанси и застраховане.

в. "Капитал"

"410 лева ще похарчи българинът за Черния петък - повече от италианец" 

20 процента от годишните обороти на търговците се формират през ноември заради деня на голямото намаление

61% от българите знаят какво е Черен петък, а 43,39% от тях ще търсят изгодни оферти тази година. Средностатистическият българин ще похарчи 410 лв. на 23 ноември, за когато е насрочен Black Friday през 2018 г.

Тези данни представя анализът на Black-Friday.global (https://black-friday.global/bg-bg/), който всяка година проследява тенденциите покрай Черния петък с проучване в 55 страни. В изследването са участвали 12 000 души.

в. "24 часа"

"Горивата са скъпи за джоба ни, но не и за пазара"

Цените на горивата у нас запалиха най-масовите протести от падането на кабинета "Орешарски" до сега. Макар правителството на Бойко Борисов да не може да командва тарифите за бензин и дизел, гневни българи блокираха булеварди и магистрали от границата до жълтите павета на столицата. Участниците в митингите скандираха и срещу по-соления данък за старите коли, както и заради очаквания скок на задължителната застраховка "Гражданска отговорност", но така или иначе фитилът на бунта беше запален от недоволството срещу цените на горивата. Дали има сценарии и режисьори на народния гняв, както и кой и как иска да го яхне е въпрос на много хипотези. "Стандарт" ще представи логиката на числата, а теориите на конспирациите ще остави за другите.

Когато числата говорят - и боговете мълчат, казва народът. И тъй като според древните санскритски книги и Кабала самият Бог също е число - 1, то смело ще се доверим именно на числата, а не на емоционални или лобистки приказки на лаици и заинтересовани лица.

в. "Стандарт"

"Цените на медицинските услуги ще се публикуват онлайн"

Прелицензирането на лекарски практики няма да е само в София, предвиждат нови промени, с които ГЕРБ поправят ред недомислици между двете четения на бюджета на здравната каса

Цените на медицинските и немедицинските услуги, които предлагат болниците, ще трябва да бъдат публикувани в интернет страниците им, както и на сайта на Министерството на здравеопазването. Това предвиждат предложения за промени на второ четене в преходните и заключителните разпоредби на проектозакона за бюджета на здравната каса, внесени от председателя на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова и група депутати от ГЕРБ.

в. "Капитал"

"Заплати и пенсии до 560 лв. ще бъдат защитени от запор"

Сега и частните, и държавните бирници могат да блокират на длъжник всеки доход над 250 лева

Заплати, пенсии и стипендии в общ размер до 560 лв. няма да бъдат запорирани и прибрани от публичните изпълнители на НАП догодина. В момента сумата, която държавата не може да прибере от длъжници към хазната, е 250 лв. на месец.

Вдигането на летвата за доходите, защитени от принудително събиране, е предвидено в проект за изменение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), публикуван за обществено обсъждане. В него е записано, че занапред НАП няма да може да блокира средства на длъжници - заплата, пенсия, стипендия, ако те са в размер до минималната работна заплата, която догодина ще е 560 лв. Идеята е да се гарантира на длъжника минимален стандарт на живот, се казва в мотивите.

в. "Сега"

"От 1100 използвани Е-та 87 са опасни за здравето" 

От 1100 Е-та - оцветители, овкусители, набухватели, консерванти и други технологични добавки при производството на храна в ЕС - 87 са опасни за здравето. Това показва проверка на Френската потребителска федерация (UFC), съобщава Нова тв.

Неправителствената организация от Петата република е тествала 300 от тези Е-та, или по-малко от една трета от разрешените за използване в рамките на Общността, и ще иска опасните да се забранят. Французите са приели цифрово-светофарна система на обозначението им.

С №1 в зелен цвят са приемливите добавки. С номер 2 в жълто следват допустимите, но с внимание за определени групи от хора, като например деца. С номера 3 и 4 са оцветени съответно в оранжево и червено въпросните 87. За повечето от тях - 68, избягването е препоръчително, а за 19, които са под номер 4, то е задължително според френските защитници на потребителските права.

в. "Монитор"

"Какъв е пътят назад от Брекзита?"

Да напуснеш или да не напуснеш? Две и половина години след като Обединеното кралство гласува да излезе от ЕС все още това е въпросът. Кризата в правителството на Тереза Мей заради нейния проект на споразумението за развод разпали интереса към възможността Обединеното кралство да размисли, тоест възможността за "регрекзит" [от англ. regret 'съжалявам' и exit 'излизам'].

На референдума на 23 юни 2016 г. 17,4 млн. гласоподаватели или 52 на сто подкрепиха Брекзита, а 16,1 млн. или 48 процента подкрепиха оставането в блока. Но оттогава противниците на Брекзита проучват начините за произвеждането на още един референдум. Мей многократно е казвала, че няма да има друг референдум за членството, а и лидерът на главната опозиционна партия Джереми Корбин даде знак, че също не е привърженик на този вариант.

Така че какъв е пътят към втори вот?

в. "24 часа".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...