"65% от българите: От сивата икономика се забогатява най-бързо"
40 на сто от работодателите дават на служителите си пари на ръка
Общо 65,2 на сто от българите са на мнение, че сивата икономика е най-бързият начин, чрез който могат да се изкарат много пари. Само 3% от анкетираните смятат, че икономиката в сянка е тежко морално престъпление, показва проучване на Института за изследване на обществата при БАН по проекта "Икономиката в сянка - осъзнавано и добре замаскирано нарушаване на законодателството и социалните норми". То беше представено вчера от проф. Емилия Ченгелова. При икономиката в сянка се извършват принципно разрешени от закона икономически дейности, но тя не трябва да се бърка с черната икономика, при която има дейности, преследвани от закона. При сенчестата икономика се допускат нарушения на фискалното, на финансовото и най-вече на трудовото и на социално-осигурителното законодателство, обясни тя.
Ченгелова информира, че 56,9 на сто от анкетираните заявяват, че за нищо на света не биха погазили закон, дори и да виждат, че от това ще имат материална полза. 65 на сто от участвалите в изследването са убедени, че всички закони трябва да се спазват. Само 31,9 процента са убедени обаче, че повечето закони са добре написани и са напълно приложими за реалния живот. Като цяло може да се обобщи, че българинът става все по-критичен към качеството на законодателството, коментира проф. Ченгелова.
Ученият подчерта, че изследването е установило, че колкото по-висока е образователната степен на българите, толкова в по-голяма степен те се склонни да спазват законодателството. Хората с по-ниско образование много повече са критично настроени и си позволяват да не спазват законодателството. Младите хора - особено тези до 25 години, са най-критично настроени към законодателството и в най-малка степен са склонни да го спазват, обясни Ченгелова. Тя обобщи, че 81% от българите са фиксирани към преследване на материалното и на лични материални изгоди, и не се интересуват от идеали.
в. "Дума"
"С 36% поскъпнал токът на борсата само за месец"
"Има ръст на цената на електроенергията за свободен пазар от 36% само за един месец. Това е цена, съотносима на зимен месец, а не типичната за период, в който имаме допълнителни мощности от ВЕИ-та". Това се казва в позиция на работодателските организации - АИКБ, БСК, БТПП И КРИБ до премиера Бойко Борисов.
В становището си те предупредиха, че от началото на месец април наблюдаваме неаргументирано повишаване на цената на електроенергията в страната. Бизнесът изтъква, че "напълно неадекватно на 1 април базовата цена на електроенергията е достигнала абсурдните 123,06 лв/MWh".
По този повод вчера имаше среща в Министерския съвет на правителството, работодателските организации и синдикатите. Работодателите са предложили таксата за внос на ток да отпадне от 1 юли като мярка срещу поскъпването на електроенергията за индустриалните потребители. Според тях тази такса трябва да отпадне заедно с плащането за износ на електроенергия, за чието премахване вече има решение.
в. "Дума"
"Генералният директор на БНТ ще трябва да освободи поста си"
Съдът окончателно призна Константин Каменаров за виновен по обвинението за шофиране в нетрезво състояние
Генералният директор на Българската национална телевизия (БНТ) Константин Каменаров ще трябва освободи поста си след като в понеделник Софийски градски съд го призна окончателно за виновен по обвинението за шофиране в нетрезво състояние.
Наложеното му наказание от една година и три месеца условно лишаване от свобода е абсолютно основание той да бъде освободен от поста си от Съвета за електронни медии. Според Закона за радиото и телевизията "не могат да бъдат членове на управителен съвет на БНР, съответно на БНТ, лица, ... осъждани на лишаване от свобода за умишлени престъпления от общ характер." СЕМ трябва да вземе нарочно решение, за да освободи Каменаров, но няма пречка и той сам да подаде оставка. Според източник на "Капитал" това ще се случи още тази сряда, когато регулаторът ще освободи Каменаров, и ще трябва да назначи изпълняващ длъжността на негово място.
в. "Капитал"
"И Каракачанов купил жилище на занижени цени"
Нов скандал с имотите на властта. Този път е замесено името на вицепремиера Красимир Каракачанов.
Според медийни публикации вицепремиерът е купил жилище в квартал възраждане на занижени цени, а информацията в публичната декларация на министъра се разминавала с тази в кадастъра. Справка в имотния регистър показва, че през 2017 година Каракачанов е купил апартамент с мазе за малко над 240 хиляди лева. Общата квадратура на жилището е 210 кв. м., което по груби сметки прави около 640 евро на квадрат.
В понедленик Каракачанов не беше открит за коментар, а телефонът му остана изключен. Късно снощи, в интервю обаче, вицепремиерът заяви, че това е "атака от определен кръг медии". "Всичко, което е записано в нотариалния акт е декларирано. Няма нищо незаконно", допълва още Каракачанов.
в. "Стандарт"
"За Великден Банско и Баня се пукат по шевовете"
За празничните Великденски дни хотелите и къщите за гости в Банско и село Баня ще се пукат по шевовете си – цялата леглова база е резервирана. За гостите се готвят изненади. Освен богатите трапези с местни гозби всеки пожелал може да участва в боядисването на яйца, месенето на козунаци и в приготвяне на задължителното агнешко.
В къщите за гости в Банско, които са предпочитани от туристите, нощувка и закуска струва 20-30 лева на човек. В тризвездните хотели цените на празничният пакет за три нощувки започват от 120 лева на човек, а в четиризвездните цените са по- високи. Хотелиери споделиха, че цените са по- ниски в сравнение със зимните месеци.
В разложкото село Баня, което е предпочитано място за СПА ваканция няма да има свободно легло, местата за настаняване са резервирани на 100% за великденските празници. Според Мария Юрганчева, кмет на селото, очаква се жителите му да се удвоят, като се има предвид, че хотелите и къщите за гости разполагат с около 2300 легла.
в. "Монитор".