"Втори шанс за втора пенсия"
Да бъде удължен срокът, в който бъдещите пенсионери могат да прехвърлят в НОИ партидите си, натрупани в частните пенсионни фондове. Това е едно от предложенията, които обмисля работната група, която подготвя промени в Кодекса за социално осигуряване, каза за "Труд" социалният министър Деница Сачева.
Предложението за удължаване на срока е на синдикатите. Дали това предложение ще бъде прието ще стане ясно до месец, докогато работната група трябва подготви законодателните промени.
В момента хората, на които предстои да се пенсионират, имат право да прехвърлят партидите си от частните пенсионни фондове в НОИ до пет години преди датата на пенсиониране. Първото изплащане на парите от втория пенсионен стълб ще започне през 2021 г. За първите групи пенсионери срокът да прехвърлят парите си вече е изтекъл. В същото време те не са могли да направят информиран избор, защото не са готови промените в КСО, които уреждат методиката за изплащане на втората пенсия, каза председателят на социалната комисия към парламента Хасан Адемов. С удължаването на срока ще им дадем възможност да променят избора си, допълни
Според сегашната методика бъдещите пенсионери ще получават с 20% по-ниска пенсия от НОИ, защото ще взимат и втора пенсия от частен фонд. Анализи обаче показаха, че първите групи от новите пенсионери ще получат от двете пенсии по-малка сума, отколкото, ако взимат пари само от държавата. Тези хора ще бъдат най-потърпевши, защото имат малко натрупани средства в частните фондове. Размерът на втората пенсия ще бъде по-висок на следващите кохорти пенсионери, родени след 1965 г„ заради по-големите натрупвания.
Няма да има 9-часова работна седмица, увери още министър Сачева. Дава се възможност извънредният труд да се увеличи до 300 часа, само ако това е прието при сключване на колективното договаряне, допълни тя.
в. "Труд"
"В ЕС инцидентите с влакове намаляват, в България нарастват"
Между 2010 и 2018 г. тежките инциденти с влакове в ЕС с убити и ранени намаляват с около 25% -от 2292 до 1721.
През 2018 г. са загинали 885 човека, а 760 са сериозно ранени, сочат данни на Евростат, публикувани в сряда. Повече от половината инциденти - 57%, се дължат на хора, които без разрешение са се намирали върху релсите. Други 26% са се случили при пресичане на жп линии с превозно средство или пеша. Жп инцидентите намаляват плавно през годините в почти всички страни членки и във включените в статистиката страни, които не са членове на ЕС.
България е една от малкото страни членки, в които жп инцидентите се увеличават, вместо да намаляват. През 2010 г. те са били 39, на следващата година са 74, а през 2018 г. са 42.
У нас 33 от тези 42 инцидента се дължат на неизправности в локомотиви и страната държи своеобразен рекорд по дела на тази причина за катастрофите. Обикновено водеща причина за инцидентите в другите държави е дерайлирането на влакове, независимо дали заради човешка, или заради техническа грешка. При това делът на инцидентите, дължащи се на неизправни локомотиви у нас, се увеличава непрекъснато в годините.
Има още няколко страни членки, в които броят на жп инцидентите се увеличава през този 8-годишен период. В Холандия например през 2010 г. те са били 24, а през 2018 - 29. В Унгария от 142 през 2010 г. жп катастрофите се увеличават плавно до 162 през 2018 г. В Италия от 100 стават 109, а в Испания - от 45 стават 49 за същия период. Леко увеличение има и в Германия - от 297 годишно през 2010 г. до 302 осем години по-късно.
Във Великобритания, която има не по-малко развита железопътна мрежа от Германия, инцидентите с влакове през 2018 г. са само 50.
в. "24 часа"
"Уволняват и глобяват за фалшиви болнични листове"
Измамите с болничните ще бъде основание за дисциплинарно наказание или глоба. Мерките са част от предложенията на институциите и бизнеса за справяне на проблема с фалшивите медицински документи, ползвани за почивки.
След засилена кампания на работодателските организации преди дни НОИ публикува анализ по темата. Да се променят правомощията на лекуващия лекар по отношение продължителността на временната неработоспособност, като личните лекари да имат право да издават до 7 дни болничен непрекъснато, а не 14 дни, както е сега, за едно или повече заболявания, но за не повече от 20 дни с прекъсване в рамките на една календарна година, беше предложено в анализа, обхващащ периода 2016-2019 г. Останалите заинтересовани страни също са поканени да дадат предложения за справяне с проблема, единствено синдикатите не са подали мерки според информация на „Монитор". Повечето идеи са за засилване на контрола на институциите против издаването на фалшиви документи. Част от тях са предложени от ИА "Главна инспекция по труда" (ГИТ). От агенцията смятат, че основните режими на болничния лист трябва да останат само три.
болничен, санаторно-курортен, домашен. Сега последният режим се нарича свободен и трябва да отпадне според ГИТ. Лицата, които не спазват предписанията и самия режим на лечение, ще бъдат санкционирани с размера на целия болничен лист, а не само на деня, през който е установено неспазването на режима, както е сега.
От ГИТ предлагат и дисциплинарно наказание на служителя и отмяна, ако установи фалшив болничен. Дисциплинарното производство до момента е записано в Кодекса на труда само за конкретни случаи - когато лицето не ходи на работа системно, ходи в нетрезво състояние и т. н.
Срещу схемите за фалшиви хоспитализации, с които се източва здравната каса, се предлага при установяване на измама автоматично на лицето да му се прекратява болничният и да не му се изплаща.
в. "Монитор"
"Управляващите мълчат за войната на лотариите"
Законопроектът на Валери Симеонов за одържавяване на частните лотарийни игри на Васил Божков се оказаха тема табу в парламента. Депутатите от ГЕРБ запазиха пълно мълчание, а по-късно от парламентарната група уточниха, че няма да коментират. Това се случи въпреки твърденията на Симеонов, че има подкрепата на премиера и финансовия министър. Мълчание запази и ДПС, само БСП обяви, че няма да подкрепи поправките, за да не взема страна в хазартните войни.
Собственикът на ФК "Левски", чиято "Национална лотария" държи лиценза за талоните на късмета, се оплака, че одържавяването ще ощети 40 000 служители, включително и от Нова телевизия на братя Домусчиеви.
Спецпрокуратурата влезе в Държавната комисия по хазарта и изнесе документи по разследване за непостъпили данъци от лотариите на Божков.
Предложението на Симеонов е да се прехвърли на държавния тотализатор печелившият бизнес с талоните за търкане, който от години извършва "Национална лотария" на Васил Божков. Хазартният бос и собственик на "Левски" предупреди в неделя сините запалянковци, че ако "вземат бизнеса", спира финансирането на клуба. Той призова 10 хиляди левскари на бунт срещу властта, а те поискаха среща с Бойко Борисов.
Симеонов не е съгласен с Божков, че поправките погазват конституцията, и отрече да цели унищожаване на бизнеса му. "Няма частен бизнес, в случая има закони, създадени в услуга на конкретна фирма и лице по време на правителството на "Орешарски", и рано или късно това ще стане, настоя лидерът на НФСБ. "Няма да се откажа от Закона за хазарта. Държавата няма да допусне ликвидирането на отбор по финансови причини. Законопроектът е полезен за държавата - ще прекрати ограбване в областта на хазарта и ще насочи сериозни финансови ресурси към спорта и здравето", подчерта той. Той не вярвал в твърденията на Божков, че е дал 22 млн. лв. за "Левски", а "Национална лотария" е внесла 70 млн. лв. такси за 2019 г. Разминаването е сериозно, справка на Комисията по хазарта показа, че са внесени 19,7 млн. лв. такси, заяви депутатът.
в. "Дума".