Преглед на икономическите теми в печата, 25 юни

25.06.2019 | 09:45
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 25 юни
Снимка: под лиценза на creative commons

"Зад „Еврохолд“ прозира сянката на Цветанов"

Зад „Еврохолд“ прозира сянката на Цветан Цветанов. Това заяви в ефира на БСТВ енергийният експерт Еленко Божков по повод сделката за покупката на активите на ЧЕЗ в България. По думите му холдингът в момента не е в добро финансово състояние, което остро поставя въпроса за финансирането на сделката за ЕРП-то. Припомняме, че в момента „Еврохолд“ се проверява от Комисията за финансов надзор и се очаква до края на седмицата да бъдат предствени и резултати от проверката.

Според Еленко Божков собственикът на компанията Асен Христов е свързан и с бившия председател на ГЕРБ Цветан Цветанов. ''Еврохолд'' е фирма, която е започнала от нулата в бранша на енергетиката. Подозрителното е, че нищо не знаем относно състава на експертите, политиката на инвестиции и ремонти. Не знаем нищо и за нейния текущ капитал, а само следващата година трябва да започне с разход от около 180 милиона лева, поясни експертът.

Самият Асен Христов бе гост в студиото на БиТиВи тази сутрин. Той обясни, че познава не само Цветан Цветанов, но и Цвета Караянчева, Бойко Борисов и Йрдан Цонев. Вчера се чул със зам.-председателя на ДПС, който изрази съмненията си относно сделката и възможността на „Еврохолд“ да финансира покупката. Припомняме, че и лидерът на БСП Корнелия Нинова предупреди, че ЧЕЗ е продадено на „втора Гинка“.

Ще заплатим 335 млн. евро на ЧЕЗ за акциите. Парите са от два източника. Увеличаваме капитала с 80 млн. евро. Останалите ще дойдат от две големи инвестиционни банки. С тях вече сме подписали договори за кредит за над 300 млн. евро, обясни Христов пред БиТиВи.

Компанията на Гинка Върбакова беше малка, надскочи се и банките не ѝ повярваха, смята той.

Христов демонстрира завидно самочувствие. "Еврохолд" е голяма и известна компания. Казвам се Асен. Не се приемаме за втората "Гинка". Имаме компании в Румъния и Гърция. Специализирали сме се в купуването на фалиращи компании, които успяваме да възродим. Такъв е случаят в Румъния. Ние сме най-големият по приходи публичен холдинг в България, презентира се сам Асен Христов в ефира на телевизията.  После неглижира критичните коментари по адрес на сделката:  „Не искам да коментирам думите на Корнелия Нинова и Йордан Цонев. Не трябва да се търсят политически мотиви в тази сделка. Това е бизнес сделка. Жълтите медии също разпространяват невярна информация. За мен политиците също са подведени. Това е пазарна манипулация. Чух се с Йордан Цонев. С него се познавам, защото той от години е депутат и сме се засичали по различни мероприятия. С Корнелия Нинова не съм се чул, защото не се познавам с нея“.

в. "Дума"

"Двоен стандарт при 30% от храните в ЕС"

Кока - колата, която се продава у нас, се прави с фруктозо - глюкозен сироп, вместо със захар. Това установи изследване на Съвместния изследователски център на Европейската комисия. В проучването са анализирани почти 1400 хранителни продукта в 19 държави от ЕС, сред които - България, Германия, Гърция, Дания, Естония, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Нидерландия, Полша, Словакия, Словения, Унгария, Франция, Хърватия и Чехия.

Освен, че няма захар, напитката има по-високо съдържание на въглехидрати - 11,2 грама на 100 грама продукт. За сравнение в Дания, Испания, Франция и Германия продуктът се прави със захар, а въглехидратите са 10,6 гр. Безалкохолното има и повече калории у нас - 190 kJ/100g, а в тази за Западна Европа - 180 kJ/100g.

Общо при 30 на сто от изследваните продукти са установени двойни стандарти, тоест различно съдържание на храните за различните страни, показва изследването. 9 на сто от тях са имали една и съща опаковка, а при 22% - тя е била сходна.

Във друга напитка - "Фанта", у нас, в Чехия и Унгария концентратът от портокалов сок е едва 5%, докато в Испания, Франция и Италия стига до 10-12 на сто.

Разминаване има и в плодовото детско пюре на "Хип". У нас в него има 70% ябълка, 6% круша, а останалото е ябълков концентрат. За пазара в Западна Европа съдържанието е над 77% ябълка и круша, която стига до 23 на сто.

в. "ТРуд"

"Над 3000 софиянци дават жилищата си на туристи"

Над 3000 софиянци отдават апартаментите си на туристи чрез платформата Airbnb. Броят на обектите, отдавани за краткосрочно настаняване, расте с 80% годишно, показват данни на агенция за недвижими имоти. Най-често наемателите са чужденци, които искат да спестят от разходите за хотел или да се потопят в атмосферата на града, отсядайки в чужд дом. През платформата чужденците могат да избират колко голям да е апартамента, каква да е локацията му, дали могат да пушат в него и ще трябва ли да споделят жилището с хазяина си.

С навлизането на нискобюджетните полети на българския пазар, нарастват и нуждите на чужденците от евтини нощувки. Броят на нискобюджетните полети нарасна до над 200 на седмица. В резултат обектите, отдавани чрез платформата в столицата, през последните две години са се увеличили с по 80%. Според статистиката реализираните сделки за отдаване на жилище под наем за по няколко нощувки в София чрез сайта Airbnb през 2017 г. са били 3290, а през 2016 г. са наброявали само 1980. През 2015 г. броят им е бил 1029, а през 2014 г. едва 480. Данните показват сериозен ръст в реализираните сделки и в общия брой на нощувките с всяка изминала година.

Справка на сайта на Airbnb за предлаганите имоти в София показва, че най-евтината нощувка в центъра на града струва 17 лв. на човек на вечер. За тази цена туристът получава отделна стая в апартамент, но без самостоятелна баня, тъй като тя е обща за цялото жилище, в което живее и хазяинът. Много често наемодателите подбират кого да пуснат в дома си, разпитвайки предварително дали е пушач, каква е целта на пътуването му и дали води със себе си домашни любимци.

Най-скъпата оферта е за къща в село Герман с 8 спални, 10 тоалетни, басейн, фитнес и луксозна трапезария, която побира 16 гости. Посетителите там най-често са големи компании от младежи. По-голямата част от предлаганите имоти под наем са в центъра на София, но се намират и добри предложения в кварталите Изгрев, Оборище и Гео Милев.

в. "ТРуд"

"Застрахователи изплащат обезщетения за жертви и иламарини по 3 млн. лева на ден"

По 3,1 млн. на ден изплащат застрахователните компании като обезщетения. За 2018 г. в касите им са влезли 2,5 млрд. лв., а изплатените компенсации са 1,13 млрд. лв. Това са данни, предоставени от асоциацията на застрахователите.

Методика за определяне размера на обезщетенията обаче още няма. Отговорен за това е Гаранционният фонд, на който парламентът я възложи преди 8 месеца. Миналия ноември по спешност в Застрахователния кодекс бе заложен таван от 5 хил. лв. на по-далечни близки на загинал на пътя. И бе даден 6-месечен срок за изготвянето на методика. (Спазва ли се и какви са последствията - виж мнението на Илиана Христова - зам.-председател на КФН.)

В отсъствието на методика съдилища основно в провинцията продължават да отсъждат и по-големи компенсации от записаните в закона - 20 - 30 и дори 50 хил. лв., казват застрахователи. Първите обжалвания са вече във Върховния касационен съд и се очакват решения по тях.

Близо 2 месеца след поръчката на парламента на сайта на Гаранционния фонд се появи обява за процедура за избор на консултант по проекта - на 29.01.2019 г.

Избраникът - "HLB България, до момента е представил единствено доклад без конкретни варианти, научи "24 часа". Консултантът е направил пълен преглед на практиката в другите държави. Така регламент за обезщетения няма, кръгът на близките, които имат право на тях, може да се промени, а цената на полицата - също. При дискусията, на която КФН не е поканена и не е присъствала, мненията на застрахователи натежали към испанския модел, обясняват участници в нея.

в. "24 часа"

"Апартамейнтгейт" бавно и безславно се отправя към небитието"

Три месеца след началото на скандала "Апартаментгейт" държавните институции, които трябваше да проверят дали има нещо нередно в имотните сделки на ниски цени, сключвани от управляващи, най-после започнаха да обявяват резултати. Първа се отчете антикорупционната комисия (КПКОНПИ), която бодро обяви, че никой от замесените в скандала не е в конфликт на интереси. Зам. главният прокурор Иван Гешев обаче побърза да уточни, че има още една проверка, възложена на комисията - за събиране на данни за престъпления, които са от компетентността на прокуратурата. Тя още не е приключила. НАП също проверява замесените.

Вчера КПКОНПИ публикува 7 решения от проверките срещу бившия зам.-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов, бившия правосъден министър Цецка Цачева, бившите зам,-министри на спорта и на енергетиката Ваня Колева и Красимир Първанов, депутата от ГЕРБ Вежди Рашидов, министъра на туризма Николина Ангелкова, както и съпругата на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов. Проверките касаят единствено потенциален конфликт на интереси и не засягат ключовия въпрос - за занижените цени на сделките. Интересното е, че те са започнали по медийни публикации.

КПКОНПИ започна проверка на Цветан Цветанов в края на март, след като се оказа, че той е закупил в столичния квартал "Изток" нов свръхлуксозен апартамент от 239 кв. м с ВИП асансьор. Жилището е придобито при заменка на скандално ниски цени. Антикорупционната комисия е проверявала две хипотези, при които Цветанов може да е в конфликт на интереси със строителната фирма "Артекс", от която е купен апартаментът. Първата касае гласуването в парламента на поправки в Закона за устройство на територията (ЗУТ), приети през 2017 г., според които строителните разрешителни за определен тип сгради ще важат не пет, а десет години. Това породи съмнения, че от измененията се е облагодетелствала именно "Артекс", тъй като разрешителното за небостъргача "Златен век" в столичния квартал "Лозенец" е изтекло през 2017 г., а фирмата е единствената, опитала се да се възползва от законовата поправка.

в. "Сега"

"Голф комплексът до Елин Пелин: от Гергов, през китайци до вносител на кафе"

Голф игрището и земи край Елин Пелин, където китайци планираха мегакомплекс за над 1.5 млрд. евро, има трети поред собственик. Дружеството "България дивелъпмънт /холдингс/ лимитед" е продало 100% от "Голф клуб", където са съсредоточени активите, на компания на Мирослав Печев, собственик на вносителя и дистрибутор на кафе "Софсток" и "Гранд хотел България".

Така балонът на моментно "най-голямата" компания по пазарна капитализация на българската борса - "Кепитъл консепт лимитед", издиша, тъй като вече не е собственик на основните си активи.

Технология на сделката

Сделката, за която съобщи Bloomberg TV, е видима от Търговския регистър и е сключена на 13 юни. Според представения договор "България дивелъпмънт /холдингс/ лимитед" е продало 100% от "Голф клуб" на дружеството на Мирослав Печев "МТП финанс", като цената по сделката не става известна, тъй като е договорена в анекс, който не е приложен. Преди това прехвърляне обаче има още няколко подготвителни операции.

През май са създадени две нови дружества, в които са апортирани имотите на голф комплекса и други земи наоколо.

Първото от тях е "МТП голф клуб" и в него влиза 37 дка земя и сградите на голф игрището, които са оценени на малко под 14 млн. лв. Срещу влагането им в капитала на новото дружество "Голф клуб" става мажоритарен собственик с близо 98.7% дял. Така че със сделката вече Мирослав Печев е придобил и контрола над тази компания. Останалите акции са записани от "България ленд инвестмънт лимитед", което апортира над 200 дка имоти в района, които обаче са оценени на едва 185 хил. лв. Собственик и управител на "България ленд инвестмънт лимитед" е Христина Димитрова, която е свързана с консултанта на китайския проект - управляващия директор на "Мейн кепитъл" Илиян Скарлатов. Двамата имат съвместно дружество от 2013 г.

Второто новосъздадено дружество е "МТП Мусачево" и в него са апортирани около 300 дка земи, оценени на близо 250 хил. лв. И към момента негов едноличен собственик е същото "България ленд инвестмънт лимитед", като, съдейки по името, вероятно и то е предвидено като част от сделката. Двете нови компании са и с огледални бордове, като изпълнителен директор им е Лиляна Лазарова, която е в управлението на повечето компании на Печев.

в. "Капитал"

"Искра унищожи комин за милиони в ТЕЦ „Марица изток 2"

Най-вероятно искра от искра от електрожен при заваръчни работи е причината за пожара, който за броени минути унищожи най-важната част от сероочистващата инсталация на блок №8 в държавната ТЕЦ „Марица изток-2".

Сигналът за аварията е бил подаден към 10,13 часа в понеделник, в същия момент на различните площадки във високия 135  метра пластмасов комин на абсорбера е имало между 15 и 20 работници на частни фирми, извършващи планов ремонт, коментира изпълнителният директор на централата инж. Живко Динчев. Първоначално бил направен опит лумналите пламъци да бъдат потушени с помощта на водойструйка, но отделящият се задушлив и силноотровен дим е     накарал хората бързо да напуснат, обхванатата  от пожара стоманена конструкция. Повече от два часа е продължило  гасенето от 8 екипа на ведомствената противопожарна служба, към която се са присъединили техни колеги от Стара Загора, Димитровград и Хасково, като главната задача е да не бъде допуснато разрастване на огнището и подпалване на складовете с въглища в непосредствена близост. Междувременно на безопасно разстояние  са били изведени всички работници на 7 и 8 енергоблок, централата е останала да работи с половината от мощността си.

Към 13,30 часа на място пристигнаха министърът на енергетиката Теменужка Петкова, окръжният прокурор на Стара Загора Дичо Атанасов, директорът  на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" , главен комисар Николай Николов, представители на агенцията по труда, директорът на ОД на МВР - Стара Загора, старши комисар Стоян Стоянов , а експерти на РИОСВ направиха измервания за евентуално замърсяване на атмосферния въздух.

Според министър Петкова извеждането на двата блока на централата няма да се отрази на националната енергийна система, тепърва ще се установяват размерите на нанесените щети за сероочистката, която е застрахована  в ЗАД „Енергия".

в. "Монитор".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...