Преглед на икономическите теми в печата, 26 август

26.08.2019 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 26 август
Снимка: под лиценза на creative commons

"КЗК шикалкави за Ковачки, правела секторен анализ"

Работодателите пречели на разследване за картел на пазара на ток

Разгласяването в публичното пространство на сигналите, с които Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е сезирана, възпрепятства ефективното упражняване на правомощията й за разкриване на тайни споразумения, които ограничават конкуренцията. Това се казва в становище на регулатора, разпратено до медиите. КЗК следи случващото се на пазара на електроенергия по свободно договорени цени, разясняват от комисията във връзка с разпространената информация за отказ на КЗК да разгледа сигнали, свързани с пазара на ток.

Комисията информира, че всички постъпили през последните месеци сигнали за проблеми на пазара на търговия с електрическа енергия по свободно договорени цени са присъединени и се разглеждат в рамките на производството за извършване на секторен анализ на електроенергийния пазар, което КЗК извършва в момента. Всички твърдения в получените сигнали се проучват с цел събиране на достатъчно доказателства за наличието на конкурентни проблеми в сектора, които да дадат основание на КЗК да се самосезира в рамките на своята компетентност и при спазване целите на Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК), обяснява се в съобщението.

КЗК припомня, че няма правомощия по Закона за мерките срещу изпирането на пари и Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, контролираните от тях лица и техните действителни собственици, а това е работа на други държавни органи и на съдебната власт. Така регулаторът отговаря на сигнала на работодателите, в който се твърди за злоупотреби от топлофикационните дружества, въглищни мощности и търговец на ток от групата около Христо Ковачки на борсата за електроенергия.

През миналата седмица от БСП алармираха, че КЗК не си е свършила работата по подадения сигнал за монопол на енергийния пазар. Малко по-късно пък енергийният министър отхвърли упреците за монопол в енергетиката.

Въпроси дали Христо Ковачки е монополизирал пазара на електроенергия с помощта на държавата, подразниха премиера Бойко Борисов в петък. Повод бяха обвиненията на работодателите за цените на тока, отказът на КЗК да разследва енергийни фирми, свързвани с Ковачки, участието на бизнесмена в търга за АЕЦ "Белене" и заявката на БСП, че ще сезира прокуратурата за монопола на бизнесмена. Ако държавната китайска атомна компания е близка на Ковачки, ако държавната южнокорейска огромна ядрена фирма е близка до Ковачки, ако "Росатом" е близка, ако "Дженерал Електрик" е близка, ако немците, французите са близки, те просто в отчаянието си не знаят какви глупости говорят". "Една година труд съм вложил, за да докарам едновременно французи, руснаци, германци, за да можем да построим АЕЦ "Белене", заяви Борисов.

в. "Дума"

"Морето по-евтино и топло през септември"

Топло море и хубаво време обещават синоптиците през септември, а офертите стават по-изгодни. Още от 20-и август по хотелите започнаха намаления. В Слънчев бряг цените падат с 20-25%. На първа линия до плажа може да се нощува срещу 140-180 лв. От 15-и септември цените слизат с още 20 на сто. В комплекса в момента нощувка с ол инклузив и басейн е 36 лв. Нощувка с десет лева отгоре може да се намери в друг хотел - с басейн и ол инклузив. 26 евро, но без закуска предлага друга оферта.

В Несебър има нощувки по 84 лв., но със закуска, обяд, вечеря и еднократно безплатно посещение на аквапарк. Хотел в Ахелой предлага преспиване срещу 48 лв. и обявява, че е със "спа термална зона".

В семейните хотели в Поморие вече има нощувки и по 20 лв., съобщават туроператорите. На юг е пълна евтиния. В Китен, Приморско и Царево в късното лято може да се намери нощувка от 5,10 и 20 лв. В Китен има хотели срещу 39 лв. на нощ и включени закуска, обяд и вечеря.

В Созопол вече има нощувки по 70 лв., но цените на повечето частни квартири засега няма да паднат, защото предстои Аполония - празниците на изкуствата.

в. "Труд"

"Над 1000 учители не достигат за страната"

Над 1000 учители се търсят в момента в цялата страна. Близо 600 са свободните работни места за педагози в столицата, 300 в Пловдив, 110 във Варна и 120 в Бургас, това обяви пред "Труд" Ваня Кастрева началник на Регионалното управление на образованието. "В последните години се търсят най-много начални учители във връзка с реализиране на политиката за целодневна организация на учебния ден в начален етап и детски учители", съобщи още тя. По предмети най-голям е дефицитът на преподаватели по чужди езици, български език и литература, математика и информационни технологии. Според синдикални лидери основната причина за липсата на кадри в системата е практиката директорите да ги назначават на срочни договори само за една учебна година, след което да ги съкращават.

"За съжаление не са изолирани случаите, в които учители се назначават на срочни трудови договори. Това е процес с който се води борба, включително има специално разпореждане на министъра. Надявам се че ще бъде преодолян в скоро време", разясни Кастрева.

През 2020 г. правителството ще отпусне още 360 милиона лева за учителски заплати. До 2021 година възнаграждението трябва да стане двойно.

в. "Труд"

"Четирима объркват деcния cофиянец, пpи балотажа за кмет Фандъкова по-приемлива"

Четиримата кандидати за кмет на София, които дотук излъчиха десните, объркват сериозно столичаните от централните квартали.

Йорданка Фандъкова от ГЕРБ, която най-вероятно ще поиска трети мандат, подкрепена и от СДС, "Демократична България" с кандидат арх. Борислав Игнатов, "Спаси София" с Борис Бонев и кметицата арестант от "Младост" Десислава Иванчева ще търсят подкрепа от избирателите с адрес в центъра.

Според анализаторите кметският вот в столицата ще бъде решен на балотажа между Йорданка Фандъкова и Мая Манолова точно от тези избиратели.

В огромната си част те не са твърди привърженици на нито една от десните партии, но никога не гласуват за БСП.

Затова все по-вероятно изглежда настоящият кмет от ГЕРБ да получи нов мандат.

Пред "24 часа" политологьт Димитър Ганев от "Тренд" заяви: "Изборът в София ще се реши на балотаж между двамата кандидати (визира Фандъкова и Манолова - бел.ред.). Победителят на изборите в София обаче няма да се реши нито от симпатизантите на ГЕРБ, нито от тези на БСП. Ключът към следващия кметски мандат е в привържениците на "Демократична България".

Ганев твърди, че не партията, а столичната либерална общност, която припозна листата на "Демократична България" на евроизборите, ще наклони везните.

Според анализатори ген. Атанас Атанасов и Иван Костов не приемат участието на Мая Манолова в местния вот като печеливша възможност десните да се обединят около нейната кандидатура и да разбият монопола на ГЕРБ в София. Напротив, те смятат, че това ще е големият им проблем. Вариантът им е бил обща кандидатура, но не омбудсманьт. Ако Манолова стартира свой политически проект вляво, то тогава Костов и Атанасов били готови за общи действия с юристката, но след едни парламентарни избори.

Неясна остава позицията на партията на Метена Кунева - ДБГ, която пасува досега за изборите в столицата, но неофициално се чува, че и с тях са водени разговори от екипа на омбудсманката.

в. "24 часа"

"Поправката "Артекс" ще помогне на втори небостъргач"

Втори небостъргач в столицата ще се окаже облагодетелстван от промените в закона за устройство на територията, с които бе удължена валидността на разрешенията за строеж за сгради втора категория. След небостъргача "Златен век" в "Лозенец", който на първа съдебна инстанция се оказва с изрядни книжа благодарение на законовата поправка, прочула се като "Артекс", с ново удължено разрешение за строеж би следвало да е и небостъргачът "Гранд Каньон" на турската компания "Гаранти Коза", който се изгражда в "Младост 3". Дълго време по изграждането му нямаше напредък, което не попречи на фирмата да получи зелена светлина от СОС за втори етап на проекта.

Обстоятелствата около разрешението за строеж на "Гранд Каньон" се различават от тези на "Златен век", но резултатът е същият - документът би следвало да е с удължена валидност. Разрешението за строеж на "Гранд Каньон" е издадено на 24 февруари 2017 г. Към този момент поправката "Артекс" вече е била влязла в сила. Тя е обнародвана броени дни по рано - в броя на "Държавен вестник" от 7 февруари 2017 г. Документът обаче явно е издаден, без да е отчетено, че законът междувременно е изменен. В него изрично е записано, че разрешението губи правна сила, ако до 5 години не е завършен грубият строеж. Тези срокове са по старите редакции на ЗУТ, а от февруари 2017 г. срокът за валидност на строителните разрешения за сгради втора категория е 10 години от започване на строителството. От документа става ясно, че заявлението за издаване на разрешението е задвижено преди законовите промени - на 27 декември 2016 г.

"Сега" поиска коментар от Столичната община каква е валидността на разрешението на фона на новите законови текстове и има ли допусната грешка при издаването му заради неотчитането на новите редакции на ЗУТ. От общината обаче отказват да коментират изобщо темата валидност на строителни разрешения, след като административният съд в София се произнесе, че не е работа на главния архитект да тълкува подобни теми. От общината препращат към ДНСК, където обаче се занимават с незаконно строителство, а в случая няма никакви изтекли срокове за разлика от "Артекс". Любопитна подробност от историята на строежа е, че това разрешение за строеж е издадено от районния архитект на "Младост" след делегиране на правомощия от главния архитект и то доведе до скандал, защото тогавашният кмет на района Десислава Иванчева бе против. Иванчева уволни районния архитект Весела Тасева заради подписаното разрешение и обяви, че тя се е поддала на натиска на главния архитект Здравко Здравков, а прехвърлянето на правомощията му към Тасева определи като скандално.

в. "Сега"

"Край на дарителските сметки за операции в чужбина"

След последния скандал през юни и с цената на един детски живот здравното министерство подготви промени в наредбата, с която се регламентира лечението в чужбина. Те предвиждат родителите на деца, на които предстои лечение в чужбина, вече да не трябва да събират пари в дарителска сметка, да я декларират и държавата да им отпусне пари, ако не са събрали достатъчно. Вместо това ще може директно да кандидатстват за финансиране от здравната каса, независимо дали имат такава сметка.

Освен това с наредбата вече се разрешава на болните - възрастни и деца, да се лекуват навсякъде по света с пари от здравната каса, ако лечението не може да се случи в България. Проектът е качен за обществено обсъждане и предвижда промените да влязат в сила след обнародване.

Пари за операция

България е може би единствената европейска страна с толкова масови кампании за събиране на пари за лечение в чужбина на деца и възрастни. Дарителските сметки и призивите към гражданите да изпращат кратки съобщения и да даряват от години повдигат въпроса какво прави държавата в такива моменти. Отделно от това, когато фондът за лечение на деца съществуваше, родителите трябваше да декларират колко пари имат в дарителската сметка и фондът да им отпусне останалите необходими средства.

След като лечението в чужбина беше прехвърлено към здравната каса, тя продължи да изисква деклариране на дарителски сметки и наличности в тях. Това обаче допълнително усложняваше подаването на документи и отново поставяше въпроса за правата на болните хора и неравнопоставеността между тях, тъй като много пациенти не успяваха да съберат средства.

Сега здравното министерство предлага това срамно деклариране на средства да бъде преустановено и деца и възрастни ще могат да потърсят лечение в чужбина без наличие на дарителска сметка.

Операция навсякъде по света

Ведомството предлага и да отпадне изискването държавата или здравната каса да финансират трансплантации само в страни - членки на ЕС, Европейското икономическо пространство, Швейцария и страни, с които има сключен договор, както беше досега. Ако текстът бъде приет, държавните институции ще плащат трансплантации на органи и клетки там, където е най-подходящо за пациентите.

в. "Капитал"

"6200 болнични спрени за проверка за половин година"

6 168 са спрените и обжалваните болнични листове за периода януари - юли за тази година. Отменените 1987 броя, това съобщиха от НОИ за „Монитор".

Ръстът на обжалваните болнични за общо заболяване е два пъти по-голям спрямо тези за 2018 година. За същия период на миналата година са обжалвани 3311 и отменени 1304 болнични, а за цялата 2018 г. общият брой на обжалваните е 6710, на отменените - 2419.

Основанието за обжалване

е неспазване на нормативните разпоредби, свързани с експертизата на временната неработоспособност, коментират от НОИ.

За първите три месеца на тази година НОИ е изплатил 130 159 820 лв., за същия период през миналата година сумата е с 10 милиона по-малко, тогава са платени 119 227 271 лв., заявиха от института.

Почти половин милиард са изплатените болнични за 2018 г., като точната сума е 456 278 489 лв.

Увеличение на издаване на болнични листи се забелязва и през летния сезон, и около празнични дни, което само по себе си говори за доста съмнителна практика на издаване.

За шестте месеца на 2018, както и за полугодието на 2019 г. данните са сходни за двата периода - около 1,6 милиона са издадените болнични за общо заболяване

Общият брой болнични листове за 2018 г. е 3 229 650.

Около 3,5 млн. е очакваният брой на болничните листове за цялата 2019 г.

според данните на Националния осигурителен институт.

В момента работодателят плаща от 1-вия до 3-тия ден на болничния в размер на 70% от заплащането, а след третия ден държавата дава 80% от възнаграждението на служителя.

Ето защо от бизнеса предлагат първите три дни от болничния да се считат за нулеви и да не се плащат.

Това обаче са само болничните от четвъртия ден нататък, които се плащат от института.

Ползването на болничен се отразява отрицателно на заплатата ни за месеца. Излизането ни в болничен обикновено води до намаляване на паричната сума, която получаваме за месеца, респективно и до намаляване на дължимите осигуровки и въпреки това има двоен ръст в издаването и обжалването на болнични.

в. "Монитор".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 27.03   196 г. пр.н.е. – Птолемей V се възкачва на трона на Египет. 1309 г. – Папа Климент V отлъчва Венеция и цялото ѝ население. 1329 г. – В Агро Доминико...