Преглед на икономическите теми в печата, 27 декември

27.12.2019 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 27 декември
Снимка: под лиценза на creative commons

"Мистерията с изчезналата вода на перничани се разраства"

Въпреки че цялата властова машина се струпа да се занимава с казуса "Перник вез вода", неяснотите се множат.  

"Към този момент ситуацията не е изяснена напълно. Извършва се прокопаване на трасето. Само в рамките на днешния ден са открити два теча, производствени аварии", каза главният секретар на МВР Ивайло Иванов, който бе пратен от премиера Бойко Борисов в Перник.

"Това не са нерегламентирани отклонения, а производствени аварии, които са отстранени. На този етап няма нерегламентирано отклонение на питейна вода. Поставят се измервателни уреди, които в последствие ще установят дали има някакъв теч", уточни главен комисар Иванов, цитиран от БНТ. 

в. "Сега"

"52 фирми движат кредитния пазар"

Големите компании движат кредитния пазар в страната. През третото тримесечие на годината фирмените заеми за суми над 1 млн. лв. са нараснали с 52 броя и достигат 5188 броя, сочат данните на БНБ. А общата отпусната чрез тези големи заеми сума се увеличава с 603 млн. лв. и достига 25,4 млрд. лв. Тези 52 компании формират 96% от целия ръст на кредитирането за бизнеса. От юли до септември общата сума на фирмените заеми нараства с 627 млн. лв. до 34,45 млрд. лв. Данните показват, че поведението на няколко десетки компании е решаващо за целия кредитен пазар в страната.

в. "Труд"

"Пенсионерите ни 3 пъти по-бедни от германските"

Хората на възраст над 60 г. в България живеят три пъти по-бедно от тези в Германия, показват данни на Евростат. В изчисленията се взимат предвид не само пенсиите, а всички доходи на хората, както и цените на стоките в съответните страни.

Средната покупателна способност на хората над 60 г. в ЕС е 16 277 евро годишно, в Германия е 19 386 евро, а у нас е 6163 евро. По този показател в ЕС по-зле от нас са само румънците с 6036 евро. Най-висока покупателна способност имат хората над 60 г. в Люксембург (33 621 евро годишно), следвани от тези в Австрия (23 271 евро) и Франция (21 274 евро).

Средната възраст на населението в Европа постоянно расте. Затова от Евростат са направили изследване на живота на хората над 55-65 години. През 2018 г. хората на възраст над 55 г. са почти една трета (32,8%) от общото население в ЕС. Този дял варира от над една трета (35,9%) в Италия до по-малко от една четвърт (24,7%) от населението в Ирландия. До 2050 г. се очаква хората над 55 г. да достигнат 40,6% от жителите в ЕС, а в България те ще са над 45%.

в. "Труд"

"Промени! Обявяваме доходи пред данъчните от 10 януари догодина"

Националната агенция за приходите ще приема данъчни декларации за доходите, заработени през 2019 г., от 10 януари 2020 г., съобщават от ведомството.

Причината е, че от 1 до 9 януари 2020 г. приходната агенция ще извършва годишно приключване за 2019 г. и ще се прави превключване работата на информационните системи.

Този срок се отнася както за тези, които ще декларират полученото онлайн, така и на хартиен носител в офисите на агенцията.

в. "24 часа"

"Приходите от чужди туристи намаляват"

Приходите от международен туризъм за десетте месеца на 2019 г. са 3.4 млрд. евро, което е спад от 0.3 на сто спрямо същия период на предходната година, отчете Министерството на туризма в петък, цитирайки данни на БНБ. За октомври все пак постъпленията от чуждестранни туристи са нараснали с 4.4 процента, но това не е успяло да тушира напълно отлива на туристи това лято. 

Резултатите показват, че въпреки предизвикателствата и кризите в световен мащаб, българският туризъм се развива устойчиво и доказва своята стабилност, коментира министър Николина Ангелкова, цитирана в съобщението. Тя добавя, че ведомството й заедно с туристическия бранш и местната власт ще продължат да работят за успешно приключване на зимния сезон и по подготовката на лято 2020 г.

в. "Дума"

"Отразяват корабните проверки по Дунав в обща система от догодина"

Морските администрации на България и Румъния повишават координацията си

Корабните проверки, извършвани в българо-румънския участък на Дунав, от идната година ще бъдат отразявани в обща информационна система.

От Изпълнителната агенция „Морска администрация“ съобщават, че в румънския град Констанца преди дни се е състояла заключителната среща по съвместния европроект, който цели подобряване на координацията между морските администрации на двете страни. Официално дейностите по проекта приключват на 10 януари 2020 г.

Двете институции създават единна база данни за проверките на корабите. Контрол на плавателните съдове е извършван и досега, но той не е бил отразяван в обща информационна система, затова се е случвало един и същ кораб да бъде проверяван и от румънски, и от български инспектори. Изготвени са специфични правила за корабоплаването в съвместния участък, както и методика за оценка на риска при извършване на речния надзор. Очаква се новата система да спести време на контролиращите служители, а и на превозвачите.

Проектът „Разработване на обща база данни и правна рамка за корабни проверки, извършвани в общия българо-румънски участък на р. Дунав чрез интерфейс към националната речна информационна система (RIS)” – DANRiSS, е финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A Румъния-България 2014-2020 г. Общият бюджет е в размер на почти 1,5 млн. евро.

в. "Монитор".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...