Преглед на икономическите теми в печата, 27 ноември

27.11.2019 | 10:25
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 27 ноември
Снимка: под лиценза на creative commons

"Чумави диви прасета в седем области само за ден"

През декември вземат решение за максимално удължаване на ловния сезон

Само за един ден ветеринарните власти обявиха нови осем случая на диви прасета, заразени с африканска чума по свинете (АЧС). Те са разпръснати из седем области на страната, сочат данните на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Четири първично възникнали случаи на заразата са обявени в Югозападна България. Две от тях са в Кюстендилско - в землищата на селата Страдалово и Долна Козница. Положителни са дали резултатите от диви прасета и в района на ботевградското село Врачеш и благоевградското село Железница. Останалите четири случая са из Северна България. Заразени диви животни са намерени в землището на град Горна Оряховица, Великотърновско, на община Върбица, Шуменско, на врачанското село Големо Бабино и ловешкото село Гостиня. Със заповед на изпълнителния директор на БАБХ е определена инфектирана зона около констатираните случаи в размер на 200 кв. км.

Преди дни на въпрос дали е овладяна кризата с АЧС, земеделският министър Десислава Танева отговори следното пред БТВ: "Така изглежда външно, защото няма нови огнища на домашни свине. В момента сме в изпълнение на плана за депопулиране на дивата свиня, който обаче леко изостава. Трябва да депопулираме 80 хиляди диви свине, а сега сме приблизително на 20 хиляди." 

Танева каза още, че през декември ще се вземе решение за увеличаване на срока на лова. Скоро ще тръгне нова информационна кампания за мерките за биосигурност, правилата за регистрация, отглеждането на домашни прасета в личните стопанства. "Трябва да сме безкомпромисни, за да ги изпълним и да не попаднем в ситуация на подобен размер на щети както през лятото", заключи земеделският министър.

Пет месеца след като африканската чума по свинете навлезе в България, тя вече е успяла да достигне 90% от областите в страната. В момента без заболяването са единствено Стара Загора, Хасково и Ямбол, се вижда от заповеди на агенцията по храните, с които официално се регистрират огнищата. Разпространението на заболяването вече унищожи над 20% от българското промишлено свиневъдство и създаде редица проблеми на горския бизнес заради налаганите ограничения в горите. А заедно с кризата в редица други държави доведе и до поскъпване на свинското месо, като през октомври в България то продължава да бъде четвъртото най-скъпо в ЕС.

в. "Дума"

"КАТ троши 4.5 млн. лева за 15 тайни автомобила"

Пътната полиция купува 15 високоскоростни автомобила, като е готова да плати по 320 000 лева за всеки от тях, научи "Труд".

Поръчката е за немаркирани коли, които да патрулират тайно по магистралите и при сигнал да догонват нарушители. Общата й стойност достига 4,8 млн. лв. с ДДС. Все още видът и марката им не са известни, но ако сделката се осъществи, нашите катаджии ще заприличат на колегите си от Дубай, които патрулират с "Ферари" и "Ламборгини".

Парите за 15-те коли са отпуснати от Фонда за пътна безопасност, в който постъпват платените глоби на шофьорите, снимани с камери.

Решението за покупката е взето от Държавно-обществената комисия за безопасност на движението още през март, но тогава за целта са отпуснати 2 550 000 лв.

в. "Труд"

"Борисов убедил Тръмп да работим и с руски газ"

Договорка за диверсификация на доставките на природен газ за България, която да не нарушава съществуващите вече споразумения с Русия, успя да постигне българският премиер Бойко Борисов на срещата си с американския президент Доналд Тръмп в Белия дом в понеделник.

Първоначалното настояване на американците било цялото количество руски газ, което получава и транзитира България, да бъде заменено с американски втечнен газ.

Документът за стратегическо сътрудничество, който бе подписан, не споменава Русия като враг, което според Борисов е успех. Той изрично подчерта, че разговорът му с Тръмп не е бил насочен срещу никоя държава.

Русия обаче е присъствала във втората тежка тема в преговорите на Борисов в Белия дом -енергетиката и специално доставките на американски втечнен газ. Амбицията на Тръмп първоначално е била да измести напълно руския газ от България. Борисов обаче отстоял, че това за нас означава просто смяна на един монопол с друг, а и освен това елиминирането на Русия от европейския пазар ще я лиши от приходи и съответно може да я направи още по-агресивна.

"Обясних, че не ние сме толкова зависими от Русия, а всъщност тя е зависима от Европа, защото ние плащаме евро и долари за газа. Без тях няма да имат приходи", разказа Борисов за хода на разговорите.

Финално в съвместното изявление на премиера и американския президент и в документа за стратегическо сътрудничество залегна общата цел България да се превърне в истински газов хъб и ключов източник на pегионална енергийна сигурност.

в. "24 часа"

"Атвомагистрали" получи празен чек за 480 млн. лв."

Държавното дружество "Автомагистрали" получава нов празен чек от държавата. В края на миналата година вече му бяха преведени 1.35 млрд. лв. за строежа на магистрала "Хемус". Сега фирмата ще сключи нов договор с Агенция "Пътна инфраструктура" за почти 480 млн. лв. без ДДС. Те ще отидат за укрепване на няколко десетки свлачища и срутища. По този начин се избягва процедурата по обявяване на обществени поръчки и евентуалното им обжалване, тъй като дружеството може да сключва договори за изпълнение директно с избрани от него фирми. Сумата, налята в "Автомагистрали", вече надхвърля 2 милиарда лева въпреки известния факт, че фирмата няма капацитет да изпълни проектите.

Парадоксът е, че за пореден път се залага на приходи от все още неработещата тол система за тежките камиони. Тя трябва да тръгне от март догодина, но след няколко досегашни отлагания не е ясно дали и този срок ще бъде спазен. Още през септември правителството одобри допълнителни 31 млн. лв. разходи по бюджета на регионалното министерство именно за укрепване на проблемни места по републиканската мрежа за следващите три години. Останалите близо 430 млн. лв. би трябвало да дойдат от все още несъществуващите тол такси в периода 2020-2021 година.

Вече отпуснатите 31 млн. лв. трябва да бъдат изхарчени до края на 2019 г. според разчетите на бюджета. Най-вероятно "Автомагистрали" ще превъзложи някои дейности на добре познати и близки до властта строителни фирми. Както беше и при "Хемус", АПИ възлага изпълнението на всички дейности - проучване, проект и строителство, единствено на "Автомагистрали", вместо да се "раздробят" на по-малки обществени поръчки, които да се изпълнят от повече фирми, за да са по-прозрачни харчовете.

в. "Сега"

"След проверки затварят всеки десети пункт за технически преглед"

От началото на годината ИА „Автомобилна администрация" (бившата ДАИ) е затворила близо 100 пункта за техническа инспекция на автомобили или всеки десети от работещите. Проверка на „Монитор" и по данни на агенцията показва, че дни след като са им хлопнали кепенцитe отново работят.

Изкарват разрешителните и отново започват да извършват технически прегледи за отрицателно време.

Най-често провиненията са свързани с нереглементирано взимане на пари за преминаване на годишната проверка. Сред издънките са опити и за прекарване на ГТП-то на два автомобила с един и същ регистрационен номер. „На камерите се вижда, че се докарва черен автомобил, а в талона е записано, че е кафяв", коментира използваните трикове, зам.-шефът на бившата ДАИ Дамян Войновски. Повечето опити за измами вече биват засичани от инспекцията заради компютърна връзка между агенцията и вътрешното министерство. Така вече и трудно може автомобил да бъде записан с преминат преглед, а изобщо да не се появи на подемника за проверка. Елементарни грешки на комисиите също биват наказвани, защото при сгрешена цифра от регистрационния номер на колата в талона за извършен преглед води до спиране на автомобила от движение не само у нас, но и в чужбина. Често измамници заради високи данъци на возилата си плащат на комисиите, за да им регистрират джиповете като линейки. Превозните средства за спешна помощ са освободени налози и са най-предпочитаният вариант за укриване на облагането.

в. "Монитор".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....