Преглед на икономическите теми в печата, 27 септември

27.09.2019 | 10:30
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 27 септември
Снимка: под лиценза на creative commons

"Дълговете на ТЕЦ "Марица изток 2" стигнаха 600 млн. лв."

Малко над 600 млн. лв. са задълженията на ТЕЦ "Марица изток 2" към БЕХ. Други задължения нямат. Това заяви пред БНР министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Вчера тя се срещна с шефове в енергийния комплекс и представители на синдикатите. На срещата бе обсъдено бъдещето на топлоцентралите. По думите на министъра дълговете са причината да се иска увеличение на капитала. "Искаме да капитализираме част от задълженията, които ТЕЦ "Марица изток 2" има към Българския енергиен холдинг, да увеличим капитала. Така би постъпил всеки един и частен инвеститор в условията на пазарна икономика - тази теза ние защитаваме пред ЕК. Смятам, че има доста добър напредък. Надявам се до края на октомври да имаме решение на този въпрос", обясни Теменужка Петкова.

Според нея основният проблем в ТЕЦ "Марица изток 2" е свързан с разходите за емисии. Централата работи много добре, тя е в много добро техническо състояние, но високите цени на емисиите повлияват върху финансовите параметри и резултат на ТЕЦ "Марица изток 2", а и на всяка една централа, която произвежда електрическа енергия от въглища. Цената на енергията в целия регион бележи покачване и една от причините е именно покачването на цените на емисиите в глобален мащаб", допълни Петкова.

"Въглищните централи заемат много важно място в електроенергийната система на страната. Повече от 46% от електрическата енергия се произвежда именно от тях, а през зимата този процент достига 60. Това определя стратегическото място и на комплекса "Марица изток", и на всички централи, които произвеждат електрическа енергия от въглища", отбеляза Теменужка Петкова.

в. "Дума"

"0% доходност за депозити на фирми"

Лихвите по новите фирмени депозити в евро намаляха до средно ниво от 0%, обявиха от БНБ. Така за първи път през август средното ниво на лихвите намаля дотолкова, че спестяванията на бизнеса в банките носят нулева доходност.

Причината за това е, че редица банки събират такса „съхранение" за големи суми по сметки на търговски дружества. Например една от големите банки в страната предлага нулеви лихви по всички срочни депозити на фирми, с изключение на тези в долари. Наред с това банката събира такса за съхранение на парични средства на бизнеса в размер на 0,6% на годишна база върху горницата над 3 млн. лв. Като тази такса се плаща, както по разплащателни, така и по депозитни сметки. Оказва се, че фирмите с големи суми налични средства трябва да плащат на банката, за да държат парите си в нея.

Друга банка в България събира такса „съхранение" от 0,6% за суми над 10 млн. лв, както по разплащателни сметки, така и по депозити, а в същото време лихвите по депозитите за големи суми са по договаряне. Друга банка пък събира такса от 0,6%, ако сумата във сметката на фирма е над 1 млн. лв., но това важи само за разплащателни сметки, а не за депозитни. На пазара в страната обаче има и сравнително добри лихви от 0,35% за едногодишните и 0,7% за 36-месечните левови фирмени депозити.

Докато лихвите по депозитите намаляват, заемите за домакинствата, както и повечето кредити за бизнеса поскъпват. Годишният процент на разходите (ГПР), който включва освен лихвите и всички такси и комисионни, по левовите потребителски кредити за граждани през август нараства до 10,44%, при 10,31% за предходния месец. По потребителските заеми в евро ГПР се увеличава до 4,34%, при 3,98% за юли.

в. "Труд"

"Агенцията за приватизация с ново име, поема държавните фирми"

Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол се преструктурира в Агенция за публичните предприятия и контрол. Това решиха депутатите с окончателно приемане на Закон за публичните предприятия в четвъртък.

В първоначалния вариант в агенцията за приватизация трябваше да се влее тази за инвестиции и да има нова мегаагенция. По предложение на Десислав Чуколов от "Атака" тези текстове отпаднаха.

Изпълнителният директор на новата агенция ще се отчита пред Министерския съвет и работи под надзора на министър-председателя или на определен от него заместник, предвиждат още текстовете.

Според промените членове на изпълнителния съвет задължително трябва да имат висше образование - магистър, както и поне 10 г. професионален опит в областта на финансите, държавното управление или реалния сектор на икономиката, от които най-малко 3 години на ръководна длъжност.

С промените се въвежда и изискване за минимален процент независими членове в бордовете и в надзорните съвети на публичните предприятия. Те трябва да са поне една трета, но не повече от една втора от състава. Независимите членове не могат да бъдат служители в публичното предприятие или акционери в него.

Забранява им се и да имат търговски отношения с предприятието или да участват във фирма, която има бизнес с публично дружество.

За такива се считат търговските дружества с над 50% държавно или общинско участие, както и дъщерните им компании.

По време на гласуването депутатите решиха да изкарат Българската банка за развитие от обхвата на публичните предприятия.

в. "24 часа"

"България се кани да замести "Фолксваген" с "Хюндай"

Интригата около избора на завод за автомобили на "Фолксваген" е на път да се реши буквално до дни. Германският автомобилен гигант в момента финализира преговорите с Турция, съобщи "Ханделсблат". Пред журналисти представителят на завода Андреас Тостман заяви, че преговорите с Турция се намират в заключителен етап и най-късно до две седмици ще бъде оповестено решението.

Става въпрос за окончателното оформяне на споразумението и за подготовката му за подписване. На въпрос дали се преговаря и с други партньори, Тостман заяви, че в момента са концентрирани върху споразумението с Турция. Предвижда се автомобилният концерн "Фолксваген" да строи новия си завод близо до турския град Измир.

Нееднократно в последните седмици и премиерът, и министри изтъкваха, че страната ни още е в играта за привличането на инвестицията на "Фолксваген". Все още не е ясно дали битката е загубена, но в очакване на финалното решение се появи идея за нова инвестиция.

От Южна Корея икономическият министър Емил Караниколов обяви в четвъртък, че страната ни е готова да подкрепи бъдещи корейски проекти у нас особено в областта на автомобилостроенето, електрониката и електрооборудването. Ще се подкрепят и високотехнологични и иновационни производства. Караниколов е част от делегацията начело с Бойко Борисов, която е на тридневно посещение в Сеул. "България се ангажира да развива иновативни производства с висока добавена стойност. Икономическата ни политика е фокусирана върху разширяването на различни сектори като информационни и комуникационни технологии, екологични технологии и иновации", каза той, цитиран от пресцентъра си.

в. "Сега"

"Сеул иска участие в горенето на боклука на София"

Южна Корея иска да участва в проекта на Столичната община у нас за изграждане на RDF гориво от битови отпадъци. Това стана ясно след среща на премиера Бойко Борисов с неговия колега Ли Нак Йон в азиатската столица Сеул, където българският министър-председател е на официално тридневно посещение.

От думите на Ли Нак Йон стана ясно, че именно той е помолил Борисов корейски фирми да участват в проекта. Цялата стойност на инсталацията е 157 млн. евро и е предвидено да бъде на площадка на ТЕЦ „София" в района на Централна гара. През май миналата година Столичният общински съвет одобри теглене на заем от европейска банка за 67 млн. евро за изграждане на инсталацията, която е част от третата фаза на Интегрирания проект за управление на отпадъците в София. В момента заради липсата на инсталация за оползотворяване на RDF общината плаща 5 млн. лв. годишно на циментови заводи в страната за извозването му.

В същото време Ли Нак Йон приветства стремежа на страната ни да привлече корейска фирма за изграждането на завод за батерии за електрически автомобили за 1,5 млрд. евро, както и за започващите преговори за инвестиции у нас с „Хюндай". Ден преди срещата си с него Борисов посети Центъра за научноизследователска и развойна дейност на Hyundai Motor Group в южнокрейския град Хусонг, където България представи своите оферти, поясняващи в какво точно може да си партнираме с „Хюндай". Една от идеите, която се обсъжда, е създаването на център за изпитване на автономни автомобили у нас. Всичките тези усилия на страната ни по думите на южнокорейския премиер са предпоставка за създаване на нови работни места и икономическо развитие.

Борисов на свой ред отново изрази надежда, че правителството на Южна Корея ще окаже нужната политическа подкрепа частни компании да инвестират у нас. „Надявам се след днешните срещи да имаме сближаване на позициите и да се толерира частният бизнес в Южна Корея да инвестира в България", посочи Борисов и допълни, че най-хубавото събитие за отбелязване на 30-ата годишнина от създаването на дипломатическите отношения между двете страни през 2020 година би било откриването на голям голям завод на Южна Корея в България.

в. "Монитор"

"Пеевски - отново най-големият клиент на ББР"

Депутатът формално раздели "Техномаркет" и "Булгартабак" в две групи, за да вземе още 100 млн. лв. от държавната банка

Банковите регулации са сложна материя, но едно правило е доста просто и ясно - банка не може да отпуска на едно лице или икономическа група по-големи заеми от четвърт от собствения си капитал. Логиката е да се свие рискът за кредитора от трусове и фалит на кредитополучател.

Как обаче може да се заобиколи това досадно ограничение? Много просто - разделяш групата на две, обявяваш ги за несвързани помежду им и готово. Е, вярно, че това трудно може да заблуди банкера, нито пък надзора, но когато става въпрос за държавна банка и бизнес интересите на крупен олигарх, явно е достатъчно за затваряне на очите.

в. "Капитал".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....