Преглед на икономическите теми в печата, 28 декември

28.12.2018 | 11:45
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 28 декември
Снимка: под лиценза на creative commons

"АПИ иска винетки за околовръстното и за софиянци, общината - против"

Столичната община и Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) трябва да се споразумеят днес дали преминаващите по северната скоростна тангента, която е част от столичното околовръстно шосе, трябва да плащат винетки от 1 януари 2019

Предложението на пътната агенция е винетки да плащат всички превозни средства, като единият от вариантите е това да важи за цялото околовръстно шосе. В по-смекчения вариант това се предвижда само за северната скоростна тангента.

"Не може да не събираме такси за тангентата, защото по нея преминават 80% от тежкотоварния транзитен трафик от Турция за Сърбия и Западна Европа. А целият трафик е между 11 и 13 млн. камиони и леки коли, сам сметнете за какво става въпрос", каза председателят на управителния съвет на АПИ инж. Светослав Глосов.

"Законът за пътищата изрично посочва, че там, където има табела за край на населено място, започва републиканската пътна мрежа и за нея трябва да се плащат винетки. Ако общината иска, нека дръпне табелата и тангентата ще стане общинска собственост. Но тогава тя ще трябва да я поддържа", каза още Глосов.

Според него по същия начин стои въпросът и за други части от околовръстното, особено изхода за Банкя. Все пак Глосов намекна, че може да се стигне до някакъв компромис, зависи дали общината ще иска от АПИ изпълнимо нещо, или не.

Кметът на София Йорданка Фандъкова обаче е категорична, че софиянци не трябва да плащат винетки, и е разговаряла за това с шефа на АПИ.

в. "24 часа"

"Президент, премиер и министри - под по-строг контрол на парите им"

Президенти, премиери, министри и депутати да бъдат подлагани на по-сериозни проверки за произхода на своите пари при различни сделки и финансови операции.

Това е записано в Правилник за прилагане на Закона за мерките срещу изпирането на пари, който кабинетът прие на последното си заседание за тази година.

Причината за повишеното внимание към тях е, че законът ги определи като "видна политическа личност", към която вниманието трябва да е повишено заради по-високия корупционен риск.

Евродирективите, записани в закона за пране на пари, който е в сила от март т.г., задължават финансовите институции и спецслужбите да извършват комплексна проверка на клиентите. Тя може да включва събиране и изготвяне на документи и друга информация, както и оценка на риска от изпиране на пари.

От всички финансови институции пък може да се изисква разкриване на информация за съмнителни операции, сделки и клиенти.

в. "24 часа"

"Данък „Градушка" вдига застраховките догодина"

Имуществените застраховки ще поскъпнат догодина заради идеята те да бъдат обложени с данък „Градушка". Това заяви пред "Труд" главният секретар на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) Нина Колчакова. Предложението е на министъра на земеделието Румен Порожанов и е залегнало в Проектозакона за превенция срещу неблагоприятните климатични събития, който трябва да бъде приет още през януари догодина.

В него е предвидено държавното предприятие, което да поеме функциите по борба с градушките, да се финансира от държавния бюджет, от вноски от земеделските стопани и от вноски от 0,8% от прихода от продажба на всички застраховки "Каско" и имуществените застраховки срещу пожар, наводнения и кражби.

Оказва се, че част от парите на всички граждани, сключили застраховки, ще отидат, за да се защитят земеделските стопани от градушки, обясни Колчакова. По думите й така на практика вместо държавата да стимулира създаването на добра застрахователна култура, тя налага такса на хората, които се отнасят съвестно с имуществото си.

Опитахме няколко пъти да преговаряме с министерство на земеделието, предложихме да се направи специален фонд, в който застрахователите да отчисляваме процент, но срещаме пълно мълчание, посочи Колчакова. Сегашното предложение на ведомството на Румен Порожанов не третира еднакво и земеделските стопани. Всички те ще плащат солидарно по 50 ст./дка - и тези, които са направили противоградни мероприятия, и тези, които не са предприели нищо.

Фермерите обаче трябва да знаят, че с тези вноски, не са си купили застраховка и, ако се случи градушка и има поражения, те няма да получат обезщетение, категорична беше Нина Колчакова.

в. "Труд"

"Вдигат лихвите по ипотеки"

През втората половина на годината ще има повишение на лихвите по жилищни кредити с около 0,2 до 0,3 %. Това коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на "Кредит център". "Но това едва ли ще попречи на хората, които са решили да си закупят жилище", допълни той.

"Заради активния пазар на имоти доста банки изравниха процента и финансират панелите със същия дял, както монолитните жилища. При част от банките обаче все още има такава разлика, като те финансират панелите с малко по-нисък процент", допълни още експертът.

По отношение на кредитирането на жилищни имоти Тошев коментира, че нашият пазар е малко рисков, тъй като имаме голям процент на българи, които търсят кредитиране във високия сегмент - между 80 и 90% от стойността на имота. По думите на експерта доста хора през изминалата година са изтеглили кредити с лихви под 3%.

в. "Труд"

"Погват бракониери край Пазарджик"

Над 200 кг риба от бракониерски улов е установена край Пазарджик и освободена от бракониерските мрежи, съобщава кор. на БНР оттам.

След подаден сигнал служители на Агенцията по рибарство и аквакултури са открили 3 мрежи, всяка една с по половин километър дължина, поставени в язовир „Карабунар".

По време на проверката бракониерите са успели да избягат с лек автомобил, но проверяващите са успели да запишат регистрационния номер.

Мрежите са конфискувани, а нарушителите се издирват.

в. "Сега"

"България отново е в графата "скромен иноватор"

Според иновационния индекс за 2017 България за поредна година разделя титлата "Скромен иноватор" с Румъния. Двете страни изостават дори от Хърватия, която се присъедини към ЕС пет години след тях, отчита традиционният доклад "Иновации.БГ 2018" на фондация "Приложни изследвания и комуникации", оценяващ състоянието и потенциала за нововъведения на българската икономика.

"Европейското иновационно табло показва, че България е загубила инерция за постигането на изпреварващ напредък. Ако допреди няколко години по-слабо развитите в иновационно отношение държави поддържаха по-бърз темп на напредък с цел преодоляване на сравнителното изоставане и скъсяване на дистанцията с водещите иноватори, тази тенденция вече е прекратена", обобщава проф. д-р Теодора Георгиева, председател на експертния съвет по иновации към фондация "Приложни изследвания и комуникации".

Забавят се и усилията за провеждане на благоприятстващи иновациите политики, задълбочават се вътрешните дисбаланси между регионите на страната - налице е подобряване в позициите на Югозападна и Южна България на фона на продължаващо влошаване на показателите за Северна и Североизточна България, отчита "Иновации.БГ".

Иновационният потенциал на европейската икономика като цяло се подобрява. Това се дължи на по-високите стойности на иновационния индекс на държавите, които са в групата на "водещите иноватори" - резултат от дългосрочно ориентирана устойчива политика. Ръст регистрират и държавите от групата на "силните иноватори" с изключение на Германия, която отстъпва позициите си в първата група за сметка на Люксембург. Подобряването на иновационния индекс е в сила за общо 18 държави членки, изпреварващо с над 20 пр.п. за Литва и с над 15 пр.п. за Малта. Най-драстичен е спадът при Кипър (-9.2 %) и Румъния (-14%).

в. "Капитал"

"Столичната община отмени пълната забрана за фризери и скари по тротоарите"

Столичният общински съвет отмени пълната забрана за поставяне на хладилници, грилове и барбекюта по тротоарите. Тя ще важи само за някои централни улици, и то след края на 2019 г., решиха общинските съветници на последното си заседание. Ограниченията бяха въведени през лятото с нова Наредба за преместваемите обекти и рекламата, събрала над 70 критични становища от браншови организации, търговци и рекламодатели, които обаче не бяха отразени. Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки заведе дело срещу документа в Софийския административен съд.

Минимизирането на рекламата

Най-важните ограничения, включени в наредбата, са реклама да може да се поставя на не повече от 20% от площта на витрините, отделните видове рекламни елементи да се поставят по определена от общината схема. В първа зона (историческият център на столицата) наредбата не позволява рекламни елементи с изключение на тези, които са на спирките на градския транспорт и т.нар. покривна реклама. Възможностите за брандиране на сгради са много малко, както и вариантите за поставяне на билбордове в частни имоти. Тези правила влизат в сила в края на март.

В централната част на столицата да не се поставят безразборно рекламни чадъри. По тротоарите собствениците на заведения в центъра ще могат да разполагат подвижни маси, столове, чадъри и конструкции за бар само ако те могат да бъдат прибирани при затваряне или да не възпрепятстват движещите се по тротоара.

Първоначалното предложение бе да не се допуска поставяне на хладилни витрини върху изградени тротоари, а преместваемите обекти и рекламните елементи да не препятстват възможността за ползване на изградени места за паркиране. "Който има заведение и иска да си постави хладилна витрина, да го прави върху своята площ", коментира през юли главният архитект на София Здравко Здравков, цитиран от OFFnews.

Възраженията на фирмите за безалкохолни

Според Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България (АПБНБ), която представлява над 70% от пазара на безалкохолни напитки, включително бутилирани води, с наредбата се въвеждат множество правила, които усложняват и дори забраняват разполагането на преместваеми обекти и рекламни елементи на територията на Столичната община. "Считаме, че тези правила не биха могли да доведат до подобряване на градската среда и ще създадат неоправдани пречки пред бизнеса", смятат от АПБНБ. Особено ги притеснява забраната за разполагане в централната градска част на подвижни съоръжения пред стационарни търговски обекти с изключение на маси за консумация на открито и слънцезащитни съоръжения към тях.

"Така се изключва разполагането на хладилни съоръжения, маси за пресни плодове и зеленчуци и др. Недопускането на поставяне на хладилни витрини върху изградени тротоари също е тревожно", смятат от асоциацията. Според тях подобна практика е непозната в рамките на Европейския съюз и не се изяснява как ще подобри достъпността и защитеността на историческия център. Предлаганите промени според АПБНБ ще доведат до силен спад в оборота на множество малки и средни предприятия. "Практиката показва, че една витрина прави 50% повече оборот, ако е пред обекта, а не е вътре в него. Отделно физически в поне 70% от случаите няма достатъчно място в обекта да се разположат витрини за бира, безалкохолни, вода, сладолед", дават пример от асоциацията.

Браншовата организация е изчислила, че имуществените вреди в резултат на пропуснати ползи от реализация на оборот ще бъдат 7 млн. лв. без ДДС, а загубите от невнесен ДДС на нереализирания оборот - повече от 600 хил. лв. годишно.

в. "Капитал"

"Евровот на 26 май 2019, местният ще е на 27 октомври"

През точно пет месеца ще са двата вота догодина. Този за Европейски парламент ще е на 26 май 2019 г., а макар датата на местните избори все още да не е официално уточнена, то първият им тур най-вероятно ще е в последната седмица на октомври - на 27-и.

Това означава, че вторият тур там, където ще има такъв, ще е на 3 ноември. Изборите ще бъдат организирани и проведени от нов състав на ЦИК, който трябва да бъде назначен още в ранната пролет - няколко месеца преди евровота. Според сроковете в действащия изборен кодекс президентът Румен Радев трябва да издаде указа и да назначи новия ЦИК най-късно до края на март. Всяка партия в НС и ЕП има право да излъчи свои представители.

Колко ще струва двойния вот през 2019 година на бюджета ще стане ясно около един месец преди това, когато кабинетът одобри план-сметката за изборите. Преди това обаче трябва да се приемат поправките в Изборния кодекс, които предвиждат промени във вида на самата бюлетина. Те трябва да минат през второто четене в началото на годината. Предвиждаше се номерата пред партиите в бюлетините да отпадат. По време на дебатите обаче стана ясно, че ще се стигне до компромис и номерата ще останат, но ще се разминават с тези за преференциите. Под въпрос е дали ще се въведе и предложението за камери в секциите - през целия изборен ден, само за преброяването на резултатите или въобще. Повечето партии са на разнопосочни мнения по въпроса. Почти сигурно е, че на евроизборите няма да има електронно гласуване.

в. "Монитор"

„Топлофикация" загрижена: Пестете! Сметките за декември ще са високи"

Средната температура в София, отчетена до 26 декември от НИМХ е 0,3 градуса, което е доста по-ниско в сравнение със същия период на миналата година. Тогава средната температура е била 2,7 градуса. Затова енергийни експерти предвиждат по-високи сметки за декември, независимо от начина на отопление, пишат от пресцентърът на "Топлофикация София".

За да проследят консумацията на топлинна енергия и с грижа за потребителите, експертите на "Топлофикация София" са направили междинен отчет на общите топломери в абонатните станции преди празниците. Те показват с 13,9% повече консумация на топлинна енергия в сравнение с предходния декември.

На база на изведените сравнителни анализи, от дружеството съветват потребителите да използват разумно топлинната енергия както през почивните дни, така и през целия отоплителен сезон.

От "Топлофикация София" съветват своите клиенти да не оставят вентила максимално отворен през целия сезон. По този начин той няма да може автоматично да затвори достъпа на топлина в радиатора, когато в помещението вече е достатъчно топло. Най-икономично е вентилът да се остави на средна позиция. Жилището не бива да се претопля, според европейски експерти, а понижението на температурата в дома с 1 градус ще доведе до 6 процента икономия на енергия.

Не се стремете да поддържате през целия сезон еднаква температура в цялото жилище, защото тогава не пестите енергия, съветват експертите. И допълват, че ако се остави включен само един радиатор и се отворят широко вратите, за да се отопляват останалите помещения, няма да се намали сметката. Работещият радиатор постоянно ще консумира големи количества енергия, за да поддържа зададената чрез термостатичния вентил температура в широкото пространство.

в. "Монитор".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...