Преглед на икономическите теми в печата, 28 ноември

28.11.2019 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 28 ноември
Снимка: под лиценза на creative commons

"Фирмите за бързи кредити вече отпускали и ипотечни заеми"

Компаниите, които отпускат бързите кредити, отчитат ръст на кредитирането през третото тримесечие, показва банковата статистика. Предварителните данни на БНБ показват, че в края на септември вземанията на компаниите, специализирани в кредитиране, са в размер на 2 млрд. 775 млн. лв. Увеличават се с 14,1% на годишна база и с 4,2% на тримесечна. 

Бързите кредити вече не са толкова бързи. Старият модел на работа, успешен в период на криза, когато доходите са били по-ниски, а безработицата - по-голяма, са изчерпа. В момента доходите растат, имаме добра икономическа среда. Компаниите за бързи кредити преминават към нови бизнес модели. Това обясни кредитният консултант Тихомир Тошев пред "Блумбърг тв България". "Започнаха да се предлагат различни типове кредити от фирмите, конкурирайки банковите оферти. Видяхме и по-сериозно участие в сегмента на ипотечните кредити от компании, предлагащи бързи такива", посочи Тошев. Той уточни, че в момента фирмите за бързи кредити са най-активни в предлагане на бърз потребителски кредит, от 1000 до 5000 лв., и бързи ипотечни кредити.

Тошев обясни, че стоковото кредитиране е сегментът, към който са се насочили банковите институции, които имат интерес към бързото кредитиране. Според него бързите кредити не са подходящи в дългосрочен период, и по-специално акцентира върху риска от бързите ипотечни. "Спадът на лошите заеми се дължи на добрата икономическа среда у нас към момента", коментира Тошев, добавяйки: "Ако някоя компания за кредитно консултиране иска пари, са длъжни да ви уведомят колко ще струва услугата".

в. "Дума"

"Спират роенето на стари университети"

Механизъм за закриване на университети, които два пъти получат ниска оценка при институционална акредитация или отказ за такава, както и закриване на специалности с лошо качество на образованието. Това предвиждат част от приетите на първо четене промени в Закона за висшето образование.

При първа оценка под 4 по скала до 10 университетът ще получава отказ за институционална акредитация, но ще има право да подобри качеството на обучение. При втори отказ - след година и половина се предвижда закриване. По същия начин ще се закриват и специалности с лошо качество на образованието. В момента при отказ на институционална акредитация на университета се спира субсидията от държавата.

С промените се въвежда и контрол върху ректорите от страна на МОН. Те ще трябва да подписват договор за управление с министъра на образованието.

Свързаност на висшите учебни заведения, средства за изследвания и инвестиции с млади преподаватели. Това са стъпките за промяна в консерватизма на висшето образование у нас, посочи просветният министър Красимир Вълчев в НС. По думите му в момента акредитацията на университетите се прави формално.

В промените е заложено още изготвянето на Националната карта на висшето образование. Всяко решение за откриване, преобразуване, закриване или финансиране от държавата на висшите училища ще трябва да се прави в съответствие с нея. Преди приемането й ще бъде въведен временен мораториум за разкриване на нови университети или филиали.

в. "Труд"

"Над 50% от колите в София ще се облагат с по-висок данък"

И кметът на София Йорданка Фандъкова престъпи предизборното си обещание да не вдига местните данъци. Столичната администрация внася предложение за увеличение на данъка за по-старите и за най-мощните автомобили, както и на налога при сделки с имоти и коли. Най-голям е ръстът при сделките с имоти. Окончателното решение ще вземе общинският съвет след около месец и то ще е в сила от следващата година. Вероятно СОС ще приеме увеличението, тъй като ГЕРБ ще имат подкрепата на ВМРО и "Атака".

По отношение на екостандарта най-голям ще е ръстът на данъка за превозните средства с категория 0, Евро 1 и 2- от 1.1 на 1.4. За Евро 3 увеличението на коефициента ще е от 1 на 1.1. За Евро 4 покачването е от 0.8 на 1.0. За съвременните автомобили със стандарт Евро 5 и 6 коефициентът не се повишава.

По отношение на мощността при автомобилите до 99 конски сили промени също не се предвиждат. При коли от 100 до 147 к.с. компонентата за мощност скача от 1.1 на 1.21. От 147 до 201 к.с. се качва от 1.23 на 1.42, от 201 до 328 - от 1.6 на 1.84 и над 329 к.с. увеличението е от 2.1 на 2.42. Според изчисленията на Фандъкова собствениците на коли с малка мощност, но с нисък евростандарт ще плащат между 3 и 10 лв. повече, а на стари автомобили до 100 коня - между 7 и 40 лв. „Като 40 лв. ще е за колите с екостандарти 0,1 и 2 и за най-мощните автомобили. Справедливият принцип е най-замърсяващите да плащат най-много, а в момента това не е така. С увеличаването на данъка даваме знак на тези, които замърсяват въздуха най-много", коментира Фандъкова.

в. "Сега"

"Пловдив и Хасково вдигат такса смет, 20-30% по-високи данъци във Враца"

В Пловдив вдигат такса смет, но намаляват налозите за екоколите и запазват данък сгради, в Смолян и Плевен местните данъци няма да се пипат, а във Велико Търново се отказаха от 5-процентната отстъпка, ако парите се внесат до 30 април. В много общини обаче още се чудят какво да правят.

В Пазарджик още тази година беше повишена таксата за битови отпадъци, но само за физическите лица. В зависимост от локацията на имота тя се вдигна от 3 до 38 лв. заради новото регионално депо за битови отпадъци. Кметът Тодор Попов предупреди обаче, че от 2020 г. може да влязат в сила промените в закона за местните данъци, според които вече няма да се плаща по данъчна оценка, а според броя на живеещите в имота - тогава налозите ще се увеличат.

Най-вероятно такса смет ще се повиши от 3,1 до 3,83 промила в Монтана, съобщи кметът Златко Живков. Това ще стане ясно на 19 декември.

Да отпадне отстъпката от 5% за платилите пълния годишен размер на таксата за смет в срок до 30 април, предлага пък общинската администрация във Велико Търново. Промените включват още таксата да се заплаща на две равни вноски - до 30 юни и до 31 октомври на годината, за която е дължима.

Кметът на Пловдив Здравко Димитров и заместникът му Илия Кирчев казаха, че е неизбежно завишаването на таксата за битови отпадъци. От 1 януари влиза в сила директивата на ЕС, според която отчислението за тон боклук към МИОСВ се увеличава от 57 на 95 лева.

"Всеки пловдивчанин би бил склонен да даде лев-два повече за по-добра услуга. Нашето предложение е такса смет за граждани да скочи средно с 1,20 лева на месец за имот", посочи Илия Кирчев. За фирмите налогът остава същият. "Той и сега не е малък. Ако го увеличим, това ще рефлектира върху хората, защото работодателите ще бъдат принудени да замразят заплатите", даде пример зам.-кметът.

в. "24 часа"

"Фас запали „Пирогов", двама пациенти загинаха"

Неизгасен фас най-вероятно е причината за взрива в спешния център „Пирогов", при който загинаха двама пациенти, а стотици бяха евакуирани. Това научи „Монитор" от свои източници сред разследващите. Другата нишка, по която е тръгнало разследването, е проблем в елинсталацията на здравното заведение.

Сигналът за пожара е подаден в 3,45 ч. На място веднага са пристигнали 12 пожарни и екипи, които са потушили огнената стихия. При възникването на пожара застрашените са били около 80 човека. Евакуирани с помощта на дежурните лекари и пожарникарите са 32-ма. Били са извикани и хора от други отделения, за да помогнат при евакуацията.

Взривът в инсталацията за подаване на кислород, който предизвика пожар в „Пирогов", е възникнал, след като един от пациентите запалил цигара - това е една от основните версии към момента. Мъжът, който вероятно е предизвикал пламъците, имал тежки чернодробни проблеми вследствие на прекомерна употреба на алкохол. При инцидента починаха двама мъже - на 55 и на 68 години.

Според непотвърдена информация двамата загинали са пациентите Кольо Георгиев Михайлов и Димитър Рангелов. Те са били настанени във Второ вътрешно отделение на "Пирогов". Мъжете са лежали в стая на втория етаж на отделението. В сряда сутринта дъщерята на Кольо е била в болницата, а близките на Димитър също са уведомени.

Предполага се, че двамата мъже са се задушили до смърт. Телата им са обгорени и за всеки случай трябва да се назначи експертиза за самоличността им.

в. "Монитор".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....