"В Перник започват спешни ремонти за справяне с водната криза"
В Перник започват спешни ремонти, които да помогнат за справяне с водната криза в града, започнала на 18-и ноември т.г. Още днес започват реалните дейности по изграждане на нов утаител на пречиствателната станция за питейни води на Перник. Целта е това да доведе до по-добро качество на подаваната за населението вода и да гарантира използването на водата и от мъртвия обем на язовир "Студена". Също днес се очаква да започне работата и по изместването на трасето на преминаващия през промишлената зона на Перник клон 2 от водопровода, където се губят големи количества вода. Неговото изграждане ще бъде финансирано от държавата с около 2 млн.лв. и ще бъде извадено от проекта за водния цикъл, чиято реализация предстои, за да няма санкции от управляващия орган.
в. "Сега"
"Бившите казарми в Кюстендил стават модерен балнеоложки комплекс"
Бившите казарми в Кюстендил ще се превърнат в модерен балнеоложки и спортен комплекс, като инвестицията е за около 60 млн. лв., обяви областният управител на Кюстендилско Виктор Янев. По негови думи вече има разработен проект, като инвеститорският интерес е от страна на братя Бобокови. Дружество иска да изгради мултифункционален спортно-туристически и балнеоложки комплекс. Първо обаче имотът трябва да стане общински. Все още е на Министерството на отбраната.
в. "Монитор"
"БНБ и ДАНС ще правят общи проверки за пране на пари"
От 1 януари 2020 г. БНБ и ДАНС ще правят съвместни проверки при съмнения за пране на пари. Това предвижда проект на инструкция, обявена за обществено обсъждане. Целта е финансовата система да не се използва за пране на пари и финансиране на тероризъм. Документът задължава проверяващите и от двете институции да не разкриват информацията, станала им известна при проверките. Общите акции могат да се провеждат както по искане на експертите на управителя на БНБ Димитър Радев, така и на ДАНС.
в. "24 часа"
"Над 500 000 българи пред воден режим"
Над 500 000 българи са на воден режим или им предстои да се сблъскат всеки момент с проблема, установи проверка на “Труд”. Кризата в Перник е предизвестена от няколко предпоставки – суша, чиновническо безхаберие и икономическите интереси на големи фирми, коментираха експерти. След Перник воден режим е обявен в Плевен, Ловеч, Севлиево, а пред криза са Дупница,, Шумен, Търговище и др. Седмият по големина язовир в страната – “Тича” се оказва, че е на 55,53 процента от обема си и над 200 000 души от Шумен и Търговище са застрашени от воден режим. Още в средата на миналия месец стана ясно, че над 315 000 българи у нас живеят в условията на воден режим.
в. "Труд"
"Големите събития на капиталовите пазари през 2019 г."
Годината, която е вече към края си, ще се запомни като емблематична за централните банки. Вълна от "евтини" пари, осигурена от политиците, изпрати пазарите на облигации нагоре, като същевременно разпространи отрицателна доходност във финансовата система. Това накара редица банкери и инвеститори да се замислят дали могат да контролират ситуацията, която сами създадоха. Смяната на посоката на политиката на Федералния резерв, който намали лихвите, обърка инвеститорите. А традиционно през годината американският президент Доналд Тръмп разтърсваше валутните пазари с изказванията си.
в. "Капитал"
"Пореден спад в земеделието"
Селскостопанските животни са намалели с близо 7% през 2019 г.
За втора поредна година производството в селското стопанство намалява, отчита Националният статистически институт. Това става на фона на над един милиард и половина лева помощи, които се изсипват в сектора. Стойността на произведената продукция в отрасъла през тази година възлиза на 8.318 млрд. лв. Това е намаление с 1.7 на сто в сравнение с предходната година и се дължи на спад в обемите с 1.9%. Това е първа оценка на НСИ и е възможно да претърпи корекции. Данните се отнасят за крайната продукция по базисни цени, която не включва вътрешния оборот - стоките и услугите, произведени и употребени в самото стопанство през отчетния период. Една от възможните причини са лошите климатични условия през последните две години - продължително засушаване, както и локални краткотрайни поройни валежи, които предизвикват наводнение. Трябва да се отчете и чумата по свинете, която доведе до десетки хиляди изклани животни. Друга причина е неправилното субсидиране, което невинаги стига до реалните производители. Стойността на продукцията, произведена от растениевъдството, е над 5.7 млрд. лв. Тя отбелязва намаление спрямо миналата година с 1.1% в резултат на спад в обемите (-0.8%) и в цените (-0.3%).
в. "Дума".