Преглед на икономическите теми в печата, 31 август

31.08.2018 | 10:30
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 31 август
Снимка: под лиценза на creative commons

"Мудис" предупреждава за нова финансова криза в САЩ"

Дълговете на нефинансовите компании в САЩ могат да станат причина за следващата финансова криза, предупреждава "Мудис аналитикс"  в обзор, публикуван през този месец. Главният икономист на  "Мудис аналитикс" Марк Занди обръща внимание на плашещата прилика между ипотечните кредити (subprime), които предизвикаха финансовата криза в САЩ през 2007-2008 година, последвалия глобален икономически спад и сегашният пазар на рискови заеми (leveraged loans) и т.нар. облигации боклук (junk bonds).

С Leveraged loans се обозначават заеми, които се дават на и без това задлъжнели нефинансови компании. По правило тези кредити се предоставят при плаващи лихви, обвързани с Libor, което означава, че лихвите растат с ръста на икономиката. Компаниите използват парите за финансиране на сливания и поглъщания, изплащане на дивиденти, изкупуване на собствени акции и рефинансиране на стари задължения. Това е най-сериозната заплаха за сегашния делови цикъл, коментира Занди.

в. "Дума"

"Whitbread продава на Coca-Cola кафенетата Costa за $5,1 млрд."

Whitbread PLC обяави днес за планираната продажба на кафеения си бизнес свързан с веригата Costa, на Coca-Cola Co. за 3,9 млрд. фунта (5,09 млрд. долара), а значителна част от приходите от сделката ще бъдат върнати на акционерите, съобщава Dow Jones, цитирана от „Прайм”. Прехвърлянето на активите се очаква да завърши през първата половина на 2019 г.

Една част от останалите средства от продажбата на бранда ще отидат за намаляване на дълговете на фирмата, а друга - в пенсионен фонд. По този начин се смята, че Whitbread ще може да разшири пазарното присъствие на марката си Premier Inn във Великобритания и Германия.

Веригата Costa има почти 4000 кафенета. Марката е най-големият играч в сегмента на Острова и разширява позициите си в Китай и други райони по света.

в. "Монитор"

"Американски хедж фонд купува 3.1% от Ryanair"

Сделката е на стойност от близо 540 млн. долара

Американският хедж фонд Harris Associates е купил акции от европейския нискобюджетен превозвач Ryanair, съобщава MarketWatch. Базираната в Чикаго компания Harris Associates е купила дял от 3.07% на стойност около 540 млн. долара, съобщи превозвачът.

Harris Associates е ценен инвеститор – през 2015 г. фондът купи акции от минния гигант Glencore, a тази година стана ясно, че е придобил 5.2% от акциите на японския производител на медицински изделия Olympus, макар представянето им през годината да не е добро.

Дейвид Херо, портфолио мениджър в американския хеджфонд, заяви, че "дружеството ни е силно концентрирано в Европа, защото компаниите там "търгуват със значителна отстъпка в много случаи спрямо своите конкуренти по целия свят".

в. "Капитал"

"Големите одиторски компании са твърде близки с клиентите си"

Това увеличава неетични практики в одиторския бизнес

Мнозина считат одиторската професия за скучна и уседнала, но за Марио Бота това е призвание. Бота прекарва 20 години в PwC, преди да бъде отстранен от фирмата в края на миналото лято, и макар да заявява, че е изключително привързан към дългогодишния си работодател, одиторът започва съдебен процес срещу одиторската компания, пише Financial Times.

Обвинения за "неетични измамни практики"

Бота обвинява PwC в изпълнение на "неетични и измамни практики", с което хвърля светлина върху една плашеща тенденция, разпространена в одиторския свят, а именно че одиторските компании често са твърде близки и съпричастни с действията на клиентите си.

в. "Капитал"

"Цените на жилищата ще тръгнат надолу"

При потребителските кредити спадът на лихвите през последните 3 години е доста по-сериозен от спада на лихвите при ипотечните кредити. Заради голямата конкуренция част от банките свалиха лихвите по потребителските кредити, тъй като се търсят нормални лихвени нива. Потребителите могат да са спокойни, тъй като лихвите в сегмента ще останат на настоящите си нива от 5 до 7%. Относно пазара на имоти в страната, той ще бъде стабилен, с по-малък обем на сделки и по-малък обем изтеглени ипотечни кредити. Строителите ще трябва да намалят цените на жилищата, ако искат добри продажби и интерес от купувачите.

От 2015 г. досега се наблюдаваха само ръстове, но пазарът в България не е толкова голям. Броят на купувачите намалява, което ще доведе до понижение на цените на жилища. Голяма част от нуждаещите се от жилище сключиха сделки през последните 3 години.

В София тези, които реагират бързо и понижават цените на апартаментите, ще увеличат продажбите си.

Строителите, които оценяват добре пазарната ситуация, ще коригират цените си, тъй като в момента има издадени доста разрешителни за строеж. През следващата година ще излязат нови големи проекти, особено в София, както и в другите големи градове.

в. "Стандарт".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...