Преглед на икономическите теми в печата, 31 декември

31.12.2018 | 10:55
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 31 декември
Снимка: под лиценза на creative commons

"Телевизията на БСП вече е качена на сателит и има покритие в цялата страна"

Тестовият сигнал на Българска свободна телевизия (БСТВ) вече се разпространява на четири големи платформи NetIX, BIXBG, NETERRA и CORES. От тези платформи сигнал вземат над 200 кабелни телевизии, които осигуряват почти 100 % покритие на страната. Телевизията ще може да се гледа от българите в чужбина, живеещи в Европа и Америка. БСТВ е качена и на сателита на Виваком, откъдето разпространителите също могат да вземат сигнал, който не е кодиран. Разпространението на БСТВ е безплатно за всички. Клиентите на Виваком ще могат да гледат телевизията във всички пакети.

Към този момент БСТВ има сключени договори за разпространение с 246 кабелни оператори. Преговорите за разпространение продължават с още над 120. Преди старта на телевизията ще информираме зрителите-  къде могат да открият БСТВ.

Предвижда се телевизията да стартира през януари 2019 година. Изграден е нюзрум, в момента се оборудват телевизионните студиа, монтажните и ефирни помещения. Днес ръководството на телевизията и председателят на БСП Корнелия Нинова обсъдиха техническата готовност и програмната схема за стартирането на медията през януари.

в. "Дума"

"НОИ олекна с 6,7 млн. лв. за трудови злополуки"

52-ма души са починали на работното си място

6,7 млн. лв. е изплатил Националният осигурителен институт (НОИ) на служители, пострадали на работното си място. Това става ясно от предоставените за „Монитор“ данни от осигурителния институт за деветмесечието на 2018 г.

В сравнение със същия период на миналата година разходите по това перо са се увеличили с 540 171, а спрямо 2015 г. с 1,5 млн. лв. Ръстът се дължи не толкова на повечето злополуки, колкото на увеличението на размера на компенсацията, заради по-високите заплати, обясниха от НОИ. Обезщетението е в размер на 90% от среднодневното брутно възнаграждение на работещите. За деветмесечието на тази година такъв тип компенсация са получили 2201 българи. За сравнение - за същия период на миналата година те са били с около 100 по-малко, а през 2015 г. със 732-ма повече. Рекордьори по трудови злополуки през настоящата година са столичани, пловдивчани, варненци и старозагорци, който представляват 56 на сто от общия брой на инцидентите. Най-малко пострадали е имало в областите Ямбол (13), Кърджали (11) и Силистра (4). Същевременно в 8 от 10 случая инцидентът се е случил по време на изпълнение на служебните задължения. На път за работа пък са станали едва 391 произшествия. Традиционно чиновниците са първенци по инциденти, като те изпреварват далеч по-рискови професии като строители и миньори. 

в. "Монитор"

"10-те рекорда в бг икономиката за 2018 г."

2018 година оправда очакванията на световния форум в Давос с икономическо оживление и завидни финансови показатели в различни краища на планетата. Америка отчете  рекордни стойности на борсовите си индекси, рекордни добиви на петрол, царевица и соя. Китай достигна исторически рекорд в търговския си излишък с Америка, а Русия вече се похвали с рекорден износ на газ и пшеница, както и с първия си бюджетен излишък през последните 7 години. 

Ето и топ 10 на рекордите в икономиката и финансите:

1. Рекорден БВП -   стоки и услуги за около 107 милиарда лева се очаква да произведе икономиката ни през завършващата година.  След минаването на психологическата граница от 100 милиарда миналата година, първото тримесечие ръста на БВП бе 3,6 процента, за второто - 3,4 процента, а за третото - около 3 процента.

2. Рекорден бюджетен излишък. Рекорден бюджетен излишък и тази година отчете през голяма част от годината министерство на финансите, като към началото на ноември той достигна 2,8 милиарда лева. Очаква се към края на годината държавният бюджет да е с минимален дефицит и почти балансиран. 0,5 процента дефицит е заложен и в бюджета за следващата година.

в. "СТандарт"

"Пътностроителните фирми вече ще получават цялата сума чак при Акт 16"

Една четвърт от републиканските пътища са в лошо състояние, 8000 км от третокласната мрежа се нуждаят от ремонт

Строителните компании, които изграждат или ремонтират пътища, ще получават цялата стойност на договора едва след издадено разрешение за ползване, или т.нар. Акт 16. Това казва министърът на регионалното развитие Петя Аврамова в интервю за БТА. Тя определя новите правила като "пилотна схема за плащане", която ще бъде приложена за пръв път. Целта е да накара "бъдещите изпълнители да работят качествено и в срок".

Когато става дума за пътища и друга обществена инфраструктура, Акт 16 се издава от държавна приемателна комисия, а въз основа на него съответната регионална дирекция за строителен контрол издава разрешението за ползването. Покрай трагедията край пътя до Своге, при която загинаха над 20 души, стана ясно например, че ремонтът на отсечката е започнал през 2011 г., приключил е през 2014 г., когато е пуснато движението по него, но официално Акт 16 е издаден две години по-късно. Оттогава започва да тече и гаранционният срок. Междувременно е изтекъл едногодишният период на експлоатация, в който е можело да се съобщават за дефекти.

в. "Капитал".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....