"С поскъпване на таксите банките се презастраховали"
Банките продължават да разширяват клоновата си структура, което е много странно, коментира експерт
Банките готвят масово повишение на такси и комисиони през октомври и няколко от големите кредитни институции вече информират клиентите на сайтовете си за това. Финансовият анализатор Стефан Христов заяви пред БНР, че по този начин банките се презастраховат, тъй като през последните години са настъпили доста промени с влизането в сила на нови регулации. "Едната част от увеличението на таксите е свързана с банковите преводи в лева. Като цяло банките се стараят да увеличат таксите там, където се изисква участието на служител на банката", посочи Христов и даде пример с платежните нареждания, които са на хартиен носител, и обясни, че обслужването има цена. Той обаче отбеляза, че прави впечатление, че средната цена на превод е 4 лева, "което е доста интересно, че всички банки работят на еднаква цена." Стефан Христов напомни идеята на банките хората масово да започнат да използват онлайн и мобилно банкиране.
Друга причина за повишаването цената на банковите преводи според експерта е, че от декември влиза в сила нов регламент, който трябва да усредни плащанията в евро и плащанията в лева. "Ако досега банката ви е вземала 3 лева за левов превод, трябва да ви взема 3 лева и за превод в евро, който в момента е примерно 30, 40, 60, дори 100 лева понякога", отбеляза Христов и посочи, че така банките ще загубят част от приходите си и това ги принуждава да се презастраховат. По думите му това се отразява и на таксите за обслужване на сметки.
Експертът е категоричен, че определени банки започват да работят като мобилни оператори от гледна точка на подвеждането на клиентите. Той информира, че банковите застраховки стигат до 30 лева на година, дори при картовите плащания, което означава, че такава премия би трябвало да покрива многомилионни плащания, въпреки че се покриват минимални.
Христов напомни, че банките "прекалено дълго издържаха" да не плащат на клиентите такса обслужване и съхранение на парите, защото кредитните институции плащат разходи - процент върху сумата, която държат налична в БНБ.
в. "Дума"
"Железен данъчен режим за алкохол, дарения на пари, бижута и имоти"
Колетите ще бъдат отваряни, за да бъде проверено дали чрез тях се изпращат вино или ракия без платен акциз. Ако пощенският оператор поиска, изпращачът и получателят сами ще трябва да отварят пратката. Ако не го направят доброволно, колетът ще бъде отварян в помещение с видеонаблюдение в присъствието на свидетели. Това гласят промени в Закона за акцизите и данъчните складове, които са пуснати за обществено обсъждане от Министерството на финансите. И в момента изпращането с колети на вино, както и на ракия без платен акциз, е забранено. С промените ще се даде право на пощенския оператор да изисква документи за произхода на стоките и препоръчана от митничарите информация. Например може да се изиска касова бележка или документ за платен акциз, ако ракията е домашна. Изпращането на вино с колети, както и досега, остава забранено.
Освен всичко това изпращачът и получателят ще трябва да представят личните си карти, а пощенският оператор ще дава информация на митниците за патената за колета сума, така че да стане ясно дали изпращаната ракия е с платен акциз.
С промените в закона се въвежда и глоба от 1000 лв. до 4000 лв, ако човек пренася през границата между страни от ЕС алкохол или цигари над разрешените количества за лични нужди - над 800 броя цигари, 10 литра восокоалкохолни напитки и 90 литра вино.
При укриване на акциз или контрабанда митничарите ще може да налагат обезпечителни мерки върху имуществото и парите на длъжника, за да бъде гарантирано, че той ще си плати глобите, гласят още промените. Сега в практиката има случаи проверяваните фирми и граждани да прехвърлят имуществото си на други лица, за да не плащат наложените глоби.
в. "Труд"
"Борисов: Сега не е изгодно да влизаме в Шенген"
България вече не иска да влиза в шенгенското пространство, защото има заплаха емигрантите, които влизат от Гърция, да останат у нас. Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов на съвместното му изявление с председателя на групата на Християнсоциалния съюз в германския Бундестаг Александер Добриндт.
"В момента не знам дори дали е изгодно за България да влиза в Шенген. Ползваме цялата шенгенска система в борбата с тероризма, контрабандата, наркотрафика. Имаме 100% обмен с всички немски и европейски служби", подчерта Борисов. И обясни, че споразумението ни с Турция работи. "Благодарение на личното ни споразумение с Ердоган ние нямаме натиск от Турция. Но всеки ден връщаме на Гърция 100-150 мигранти", заяви Борисов от Берлин. И обясни, че ако получим "да" за Шенген, емигрантите ще напълнят и България. "Всяко зло за добро. Към днешна дата, дори да съм опозиция, няма да приема влизане в Шенген", категоричен бе Борисов.
Влизането ни в чакалнята на еврозоната обаче ще ни гарантира още повече инвестиции. Това е причината на посещението в Берлин премиерът да заведе и финансовия министър Владислав Горанов, за да обясни какво сме свършили досега. И подчерта, че стрестестовете на банките ни са приключили успешно.
На свой ред Добриндт отбеляза, че има забележим напредък по двете важни теми за България -Шенген и еврозоната. "Не мога да дам времеви график, но следим темите с внимание и имаме позитивно отношение, отчитаме постигнатото от България в областта на финансите и на правовата държава", добави председателят на групата на Християнсоциалния съюз.
Не бе подмината и темата къде ще се намира новият завод на "Фолксваген". Темата е била повдигната по време на предварителния разговор, на който е присъствал и германският министър на транспорта. "Всички сме наясно, че става дума за икономически въпрос, това е стопанско решение, в което политиката не може да се меси. От друга страна, сме наясно, че политиката поставя политическите рамки и нашата среща е в този контекст", уточни Добриндт.
Двамата обсъдиха и насърчаване на интереса на баварските компании за нови инвестиции, както и по-активно коопериране с български фирми в областите на IT технологиите, автомобилната промишленост, логистиката и др.
Добринт ни похвали за опазването на границата, което правим по "един изряден и ефикасен начин". Борисов пък благодари за оценката и отново постави въпроса за развитието на Западните Балкани.
в. "24 часа"
"Куриерите ще проверяват всяка пратка за акциз"
При изпращане и получаване на пощенски пратки куриерските фирми вече ще проверяват задължително дали в тях има акцизни стоки. Ако такива се установят, а за тях не е платен дължимият акциз, пратките ще бъдат спирани, а нарушителите - наказвани с глоби от минимум 1000 лв. Това предвиждат промени в Закона за акцизите и данъчните складове, публикувани за обществено обсъждане от финансовото министерство наред с изменения и в други данъчни закони.
Въведената от година практика изпращачите да декларират писмено пред куриерските служби, че акцизните стоки, които изпращат, са с платен акциз и имат бандерол, ако такъв е задължителен, не е постигнала очаквания ефект, признават от финансовото министерство. Декларацията бе въведена, за да освободи от отговорност куриерските фирми и тя да се поема единствено от изпращачите на стоки без платен акциз. Масово подателите обаче намирали начин да заобиколят декларирането на тези обстоятелства. Затова сега се предлага декларацията да отпадне, а куриерите да преглеждат всяка пратка, като тя ще бъде отваряна лично от подателя или получателя й.
Това е поредна мярка да се пресече нелегалната търговия с тютюневи изделия и особено на тютюн за пушене. В последните години широко се разпространи практиката стоката да се предлага в сайтове в интернет, а клиентите да поръчват по телефона, като доставката се извършва от куриерски фирми. На няколко пъти със законови промени бяха въведени ограничения за изпращане чрез пощенската мрежа на акцизни стоки. Сега се предлага пощенският оператор да може да изисква от подателите документи за произхода на изпращаните стоки. Освен това за предотвратяване и разкриване на нарушения Агенция "Митници" ще обменя информация с куриерските служби за рискови податели, получатели и пратки. Дава се правомощия на пощенските оператори след разпореждане от митническите органи да отварят рискова пощенска пратка и без съгласието на подателя.
в. "Сега"
"Пазарът на труда от бъдещето"
Осемдесет процента от професиите на бъдещето все още не са измислени, казват мъдри хора от големи трибуни днес. А "Какъв ще станеш като пораснеш?" е объркващ въпрос, който родителите би следвало да задават с едно наум. Голямата ни цел е да образоваме подобаващо децата, при условие че три четвърти от днешните студенти ще работят нещо, което все още не сме го измислили.
Децата обаче нямат подобни притеснения. И понеже бъдещето е в техните ръце, решихме да се допитаме именно до тях относно професиите, които биха били перспективни след трийсет години. Срещнахме се с четири хлапета на по десет години, които ни осведомиха за цели шест потенциални професионални занимания на бъдещето.
Ива
Ива е творческа личност - обича да свири на пиано и има зад гърба си малки сценични изяви. Винаги носи под ръка куфарче с художнически пособия, за да се отдаде на порива за рисуване, когато я споходи. Но най-вече се увлича по историята - любимият й предмет в училище. Най-интересни са й египетската цивилизация и Древна Гърция. Набързо може да ти изброи имената на по-важните божества и богове от която и да е от двете цивилизации и да ти разкаже кой от тях за какво е бил отговорен в исторически план. Това, за което е я грижа най-много обаче, е планетата и готови ли са хората да я пазят. Затова Ива изобрети нова позиция на пазара на труда.
Професия: Учител в училище за природата на Земята
"Професията, която мисля, че ще съществува със сигурност, е учител в училище за природата на света. Те учат хората как да се грижат за животните и растенията и да не замърсяват. В това училище хората учат и разбират. То се посещава от ученици от всички възрасти - деца, родители всички, които замърсяват. Става така: учителят се разхожда сред природата и когато забележи, че някой изхвърля боклуци, го убеждава да посети това училище, за да може да се научи как да се грижи за природата, без да я замърсява.
Училището се намира в гората, не много далеч и може да се стигне с кола. Направено е от паднали пръчки от дърветата, които се използват като естествени материали и не замърсяват. Ето тук, виж как съм направила прозорците с две пръчки ей така. А покривът се отваря и затваря, за да влиза слънчева светлина, защото вътре няма лампи. Слънцето служи и за отопление.
в. "Капитал"
"250 лв. за три дни есенно море на гръцките острови"
Около 250 лв. биха ни стрували 3 дни на море на някои от гръцките острови през септември, показа проверка на „Монитор". Хотелиерите в южната ни съседка започнаха да зарибяват чуждите туристи не само с ниски цени и добри условия, но и с безплатна отмяна на направена резервация.
Според родните туроператори българите обичат да запазват стаи в последния момент., но това може да бъде от полза, тъй като от началото на месеца започнаха и големите намаления по гръцките курорти. В момента почивка с 2 нощувки двама в южната ни съседка излиза между 200-500 лв. в най-търсените дестинации и места за отдих. Повечето предлагат намаления до 20%, а другаде има и двойно по-големи отстъпки.
Остров Крит е една от по-евтините дестинации с цени под 200 лв., предлагани от тризвездни хотели. Така целият ни престой струва 239 лв. с включена закуска, а предварително заплащане не се изисква. Друг тризвезден хотел изкушава с цени от 309 лв. за апартамент, намиращ се в близост до центъра, а за резервация не се заплаща такса. Пътуването със самолет обаче до Хания, главният град на острова би ни струвало 130 евро на човек в двете посоки.
В остров Корфу, намиращ се в Йонийско море, който също е далеч от България, цените за две нощувки са 300 лв. На места се предлагат намаления между 30-40% и вместо 216 лв. на вечер ще платим малко над 200 лв. за целия си престой в тризвезден хотел. Безплатната анулация е валидна само ако е направена преди 4 септември или до 5 дни преди датата на настаняване. Билетите за полет до острова и до столицата Атина обаче за края на тази седмица вече са свършили и за това трябва да изберем друг вариант да стигнем до там. Тризвезден хотел в Закинтос, който също е на Йонийско море, излиза 182 лв. на вечер или 364 лв. за 2 нощувки. Хотелите, които предлагат 23% отстъпка, разполагат със стаи от по 99 лв. или 198 лв. за две вечери. Безплатната закуска отново е включена заедно с паркинг,
в. "Монитор".