Преглед на икономическите теми в печата, 5 декември

05.12.2019 | 11:15
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 5 декември
Снимка: под лиценза на creative commons

"РЗИ-Перник: Има опасност от зарази заради липсата на вода"

От регионалната здравна инспекция в Перник алармират, че заради промяната в качеството на водата е възможно да се повиши рискът от епидемии. Холера, коремен тиф, хепатит – болести, за които се смята, че отдавна не са заплаха за развитите общества – са напът да се завърнат.

Тази опасност не грози страна от Третия свят, а Перник – европейски град, на 20- ина километра от столицата София, коментира bTV. Пред заплахата са изправени близо 100 хил. души от региона заради задълбочаващата се криза с водата в града. От регионалната здравна инспекция алармират, че заради въведения режим и промяна в качеството на водата е възможно да се повиши рискът от епидемии.

Заразяването с бактерии и вируси може да стане както при пиене на вода, така и при използването на ресурса за битови нужди.

Голяма част от микроорганизмите, които се намират в замърсена вода, имат висока издръжливост.

Дори преваряването на водата на висока температура, може да не ги унищожи напълно, а те да станат причина за развитието на инфекциозни заболявания. Въздействието на замърсената вода върху здравето може да варира от физическо неразположение до тежко заболяване или дори смърт. Най-често предаваните животозастрашаващи зарази при консумация са холера, коремен тиф, хепатит А и дизентерия. За всички е характерно, че се разпространяват от остарели водопроводни мрежи и замърсени питейни водоеми. Чревните и бактериални инфекции не трябва да се подценяват, защото са опасни за живота.

С по-голям риск от водопреносимите заболявания са: родилки, кърмачета и малки деца; хора с малнутриция или недохранените; болни и хора с имунен дефицит; възрастни хора.

в. "Дума"

"Хюндай продава завода си в България"

Южнокорейският производител на електрическо оборудване Хюндай Електрик продава завода си в България за производството на трансформатори и регулатори „Хюндай Хеви Индъстрис Ко. България".

В официално съобщение до корейската борса става ясно, че обявената цена е 24,5 млн. долара.

Като причина за решението се посочва ще компанията продължава с продажбата на чуждестранни активи, за да подобри финансовото си състояние.

„Хюндай Хеви Индъстрис Ко. България" е производител на трансформатори и стъпални регулатори.

През 1997 г. корейската компания успява да купи местното дружество „Елпром-Трафо", което работи в софийския завод „Васил Коларов". Преименуването на „Хюндай Хеви Индъстрис Ко. България" става през 2001 година, а днес за нея работят над 500 души.

в. "Труд"

"Над 3 млpд. лева на криминалния "бизнеc" cе въртели в оборот през 2018 г."

Около 3 млрд. лева е оборотът от престъпна дейност през 2018 г., сочи анализ на Центъра за изследване на демокрацията за миналата година. Парите най-често били влагани в луксозен начин на живот, скъпи коли, но и нощни заведения, козметични и фризьорски салони, съобщи Тихомир Безлов, който е главен експерт в сектор "Сигурност" в центъра.

В същото време се наблюдавал спад в криминалните пазари за нелегални цигари, организирани ДДС измами, незаконен дърводобив, каналджийство и кражби на коли. Продължавала и тенденцията за намаляване на насилието. През 2018 г. убийствата били 92, взривовете - 8 и само една поръчкова екзекуция. За сравнение през 2003 г. например са извършени 230 убийства, 78 взрива и 26 поръчкови разстрела.

Безлов определи като абсолютен "наш феномен" спадът на нелегалния пазар на тютюневи изделия, чийто оборот през 2018 г. се свил до 100-110 млн. лева.

Единият от факторите, повлиял за спада, бил политическият. От друга страна, лесно се проследявали източниците, защото цигарите са масова стока, която хората употребяват на улицата, без да се крият. В разкриването пък били включени националната полиция, ГДБОП, митниците, Гранична полиция, което също допринесло.

В анализа експертите препоръчват да се запази силният контрол спрямо фабриките за цигари, както и да се въведат иновативни решения по граничните пунктове.

Трайна тенденция на спад имало и при кражбите на коли. Оборатът от този "бизнес" през 2018 г. бил 22 млн.лева.

в. "24 часа"

"България ще получи слаба помощ за отказ от въглища"

Само два района в България от близо 50 региона в 18 държави от ЕС биха могли да получат финансова подкрепа от ЕС за отказ от въглища, съобщи брюкселското издание "Политико", което е видяло проект на "Зелената сделка" предлагана от новата Еврокомисия. Проектът за новия Фонд за справедлив преход към декарбонизация е от 31 октомври и ще бъде огласен официално на 11 декември.

Вече има опасения от някои по-бедни и по-зависими от въглища държави на блока, че парите ще постъпят и в по-богатите членки на ЕС. От 50-те визирани за подпомагане райони 10 са в Полша, 8 в Германия, 6 в Испания, 5 в Гърция, 4 в Италия, по два в България, Чехия , Румъния и Словакия и по един в Белгия, Хърватия, Кипър, Естония, Унгария, Холандия, Португалия, Словения и дори островът в Индийски океан Ла Реюнион в задграничните територии на Франция.

Полша, Унгария и Чешката република се съпротивляват на призива за приемане на цел за драстично намаляване на емисиите на парникови газове до средата на века от страх, че това ще навреди на техните икономики.

Премиерът Бойко Борисов изрази тревога и за България на климатичната среща в Мадрид, която започна в началото на седмицата: "За страните с висок дял на въглища в енергийния им микс като България, Полша и други преходът към климатична неутралност ще изисква по-високи нива на инвестиции и активни мерки в социалната сфера. В България 46% от електроенергията се произвежда от въглищни централи, като през зимата този дял достига 60%."

в. "Сега"

"Независим прокурор ще разследва обвинител №1"

Обвинител №1 да може да бъде разследван от независим прокурор или звено. Тази препоръка е сред отправените от Венецианската комисия, които ще бъдат приети от кабинета. За целта премиерът Бойко Борисов ще свика в някой от следващите дни извънредно заседание на МС, обяви самият той в ефира на bTV. Самата комисия предлага независимият прокурор да бъде избиран на поста с гласовете на две трети от членовете на Прокурорската колегия на ВСС и да не се отчита пред никого.

Борисов предложи тримата големи да могат да се изслушват от парламента, но мнението на комисията било, че не е хубаво съдиите да се закачат, затова щял да се изслушва само главния прокурор.

В същото време министър-председателят разсея съмненията, че настоящият главен прокурор Сотир Цацаров, който бе номиниран за шеф на КПКОНПИ и бъдещият му наследник Иван Гешев са еднакви, тъй като Гешев е заместник на Цацаров и че това, че са били „в един екип" би било проблем след като оглавят две различни институции. Борисов изтъкна, че те са много различни - единият бил много начетен и гледал от призмата на съдия, а другият израснал в оперативната работа.

Тяхната цел не е да са добри хора, а да вкарват престъпниците в затвора, отсече Борисов. Той за пореден път обясни, че правосъдният министър Данаил Кирилов не е номинирал друг кандидат за главен прокурор, тъй като щели да последват упреци, че е човек на ГЕРБ, въпреки че евродепутатът Емил Радев бил подходящ за поста. „Какво искате да ми щракнете капана ли", попита риторично премиерът.

Борисов бе категоричен, че няма да откликне обаче на инициативата на президента Румен Радев за промени в Конституцията. „Когато си направи партия и отиде в парламента да прави промени", каза премиерът, като даде да се разбере, че не би участвал в иницииран от Радев дебат по темата.

в. "Монитор".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....