"Бюджетът завърши 2019 г. на червено"
След дълги месеци на натрупване на излишък държавният бюджет приключва на червено с с 1.1426 млрд. лв., или 0.96% от прогнозния БВП, сочат данните на финансовото министерство към 31 декември 2019 г. Причината за отрицателното салдо е покупката на хеликоптерите F-16, за които страната ни плати накуп авансово 1.2 млрд. долара, което не бяха предвидени в бюджета. От ведомството допълват, че Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза 2020-2023 предвижда бюджетното салдо да бъде балансирано и да остане на това равнище в този период.
Приходите в бюджета през миналата година са нараснали с 4.245 млрд. лв. до общо 43.8961 млрд. лв., което е 100.1% спрямо разчетите. Ръст се отчита при данъчните и неданъчните приходи и при постъпленията от еврофондовете. От данъци и осигуровки са влезли с 3 млрд. лв. повече в хазната. Изхарчени от правителството през 2019 г. са били 45.0387 млрд. лв., което е 97.3% от годишния разчет. За сравнение през 2018 г. тези разходи са били 39.5157 млрд. лв. Страната ни е внесла в бюджета на ЕС 1.1931 млрд. лв. От финансовото министерство отчитат още в публикувания си в края на миналата седмица месечен обзор на икономиката забавяне на ръста на икономиката през трето тримесечие на 2019 г. до 3.1 на сто на годишна база, при ръст на БВП от 3.8 на сто през второто тримесечие. Данните обаче са към 17 декември 2019 година.
в. "Дума"
"Бизнес и синдикати искат данъчни преференции за ниските доходи"
Бизнесът и синдикатите излизат с общо предложение към правителството за данъчни облекчения за най-нискодоходните работещи. Това съобщиха председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев и президентът на КНСБ Пламен Димитров пред Нова телевизия тази вечер. Предложението е част от проект за ново споразумение между социалните партньори и правителството. За него трите страни се разбраха да започнат преговори в края на миналата година, след като бизнесът обяви бойкот на кабинета заради болничните. Преговорите за сключване на споразумение започват утре. По малка част от исканията има постигнато съгласие между работодатели и синдикати, като не е ясно каква ще е позицията на правителството. „Нещо, по което очаквам съпротива, е модифицираната ни идея за въвеждане на необлагаем минимум за нискодоходните групи. В разговор с бизнеса стигнахме до общо предложение към правителството да възстановява платения данък за нискодоходните групи. В края на годината част от данъка да бъде възстановяван - това е компромисното ни предложение”, обясни Пламен Димитров.
в. "Сега"
"Путин и Ердоган викат Борисов в Истанбул"
Премиерът Бойко Борисов ще се срещне с турския президент Реджеп Ердоган и руския държавен глава Владимир Путин на 8 януари. Разговорът ще е в Истанбул и ще е посветен на газовите доставки за България през газопровода “Турски поток” и строежа на българското отклонение от него, наречено “Балкански поток”. Българският министър-председател е поканен за откриването на “Турски поток” от президента Ердоган. Поканата от президента на Турция до Борисов е пристигнала на 29 декември 2019 г., пише “24 часа”.
Само седмица по-рано американският президент Доналд Тръмп разписа закона за военния бюджет на САЩ за 2020 г., с който се налагат санкции на компании, замесени в осъществяването на руските проекти за газопроводи “Северен поток 2” и “Турски поток”. Това породи опасения, че България също може да бъде засегната, защото “Балкански поток” реално е втора тръба на турския газопровод, по която ще влизат в България над 19 млрд. куб. м природен газ на година. Над 12 млрд. куб. м газ ще излизат директно от България към Сърбия. Останалото количество ще остава в страната както за вътрешно потребление, така и за захранване на планирания от българското правителство газов хъб “Балкан”, от който да се доставя гориво в Централна и Източна Европа.
в. "Сега"
"Онлайн търговците ще издават електронни или хартиени касови бележки"
Онлайн търговците ще издават електронни или хартиени касови бележки. Това стана ясно от думите на говорителя на НАП Росен Бъчваров в предаването "Икономика и бизнес" на Канал 3. Той обяви, че вече е публикуван нов проект за промяна на Наредба Н-18, за касовите апарати.
След масовите протести на бизнеса през миналата година, сега държавата предлага на онлайн търговците да издават или обикновен фискален бон, или дигитален такъв.
в. "Монитор"
"12 чисто нови “Ролс-Ройс” са регистрирани миналата година в България"
12 чисто нови автомобила “РолсРойс” са регистрирани у нас за миналата година, както и два употребявани. Това показват данни на Пътна полиция. Според тях продажбите на луксозни коли са близо 10% от всички доставки на нови автомобили, или 4191 бройки. Регистрирани са и 5 нови и 14 употребявани “Ферари”. Автомобилите “Ламборгини” са се увеличили с 22, от които 5 са чисто нови. 3 нови “Бентли” са се появили, както и 43 втора ръка. Електромобилите на “Тесла” са се увеличили с 39 бройки. Най-популярната луксозна марка остава БМВ. От тях има 1276 доставки. При “Мерцедес” има 914, а при “Ауди” - 714. Закупени са 335 “Ленд Роувър”, 290 “Волво”, 165 “Инфинити”, 161 “Лексус”, 112 “Порше” и 71 “Ягуар”.
в. "24 часа"
"Играта с цените на едро продължава"
Драстични разлики в цените на едро установява в редовните си бюлетини Държавната комисия по стоковите борси и тържища (ДКСБТ). Логично е пазарът да определя цената. Експерти заявиха, че в крайна сметка потребителите плащат на дребно цени, които пък определят търговците. В много случаи те също се различават съществено от тези на едро, Така например кашкавалът се търгува в Стара Загора от 7 до 10,50 лв. за килограм на едро, а най-високата цена за килограм от традиционния млечен продукт „Витоша" е с б лв. по-висока или 13 лв. Тя е отчетена за продажба в тържищата в Смолян. Това показват данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържища (ДКСБТ) в периода 30 декември - 3 януари 2020 г.
По 8 лв. за килограм на едро се търгува най-евтиният кашкавал в Сливен, докато най-високата цена в града достига 9,90 лв. В столицата продуктът може да се купи на цени от 9,50 до 11 лв. за килограм на едро.
Подобна е ситуацията при кравето сирене, чиято цена варира от 4,56 лв. до 8,04 лв. за килограм на едро в страната. В Сливен е отчетена едновременно най-ниската и най-високата цена на продукта. В Добрич търговците са най-облагодетелствани и дават максимум 4,77 лв. за килограм на едро от млечния продукт, а в столицата броят по 6,40 лв. за килограм на едро. В Стара Загора въпреки че купуват най-евтиния кашкавал, сиренето им струва от 6,30 до 7,50 лв. на едро, което е висока цена за страната.
При основните хранителни продукти - яйца, брашно, олио и захар, няма драстични разлики в цените, както при млечните продукти, но са отчетени промени. Търговците в Пловдив зареждат най-евтино захарта - 1,10 лв. за килограм, докато в Ловеч дават по 1,50 лв. Брашното във Враца и Добрич се търгува на най-ниските цени за страната - 0,58 и 0,77 лв. за килограм на едро, докато двойно повече (1,30 лв.) излиза продуктът в Бургас. Олио по 1,55 за литър купуват на борсите и тържищата на едро в Хасково, а в Пловдив за същия продукт плащат по 2,10 лв., а в София - 2,25 лв.
в. "Труд".