Преглед на икономическите теми в печата, 8 май

08.05.2019 | 10:30
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 8 май
Снимка: под лиценза на creative commons

"Още 44 години лазим към Европа"

Чак след 44 години може да достигнем стандарта на живот на европейците, ако се запази настоящият темп на растеж на икономиката ни, показва доклад на Института за икономически изследвания към БАН. Според икономистите темпът на растеж на БВП е намалял от 3,6% през 2017 г. на 3,1% през 2018 г. Въпреки забавянето, растежът остава над средния за държавите от ЕС, но е сред най-ниските за новите страни-членки. Независимо от положителните икономически перспективи, запазването на настоящите темпове на икономически растеж означава, че сближаването със средния доход на глава от населението в ЕС остава далеч в бъдещето, уточняват от БАН.

"Тези темпове, които постигаме от около 3%, са крайно недостатъчни. Догонването на европейците излиза извън всякакво обозримо бъдеще", каза доц. д-р Виктор Йоцов, ръководител на екипа, който изготви годишния доклад на Института за икономически изследвания при БАН. Той прогнозира, че ще има леко забавяне на икономическия растеж през 2019 г., а евентуално той може да се възстанови през следващата година. "През миналата година темповете бяха 3,1%, а тази година очакваме да бъдат в порядъка на 2,6-2,7%. Очакваме леко ускоряване на темповете на растеж до 3,9-4% през 2021 г. До голяма степен това ще бъде в резултат на усвояването на европейските средства, тъй като програмният период свършва през 2020 г", отбеляза икономистът.

в. "Труд"

"Шефът на БЛС: 950 лв. стартова заплата за медиците"

След като наблюдавахме тенденциите през първото тримесечие на годината, се установи, че няма проблем да се преговаря за увеличаване на пътеки и лимити за някои лечебни заведения, обясни пред БНТ председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Иван Маджаров. Със сигурност това е устойчива и резонна мярка, защото финансирането в момента става през НЗОК, допълни той.

Здравната каса и БЛС започнаха миналата седмица спешни преговори за увеличаване на цените на част от клиничните пътеки от 1 юни. Това означава 50 милиона повече, които Здравната каса ще даде от резерва си за лечението на деца, бременни, пулмология и други, както и по-високи заплати за медиците.

„Мисля, че след направените анализи стана ясно, че ресурс от 130 млн. лв. би трябвало да гарантира 950 лв. за стартова заплата на медицински специалисти“, обясни Маджаров. Много клинични специалисти напуснаха работа и станаха общопрактикуващи лекари заради обидно ниското заплащане, допълни медикът.

в. "Стандарт"

"Телекоми срещу измами по телефона, при „Виваком" опитите намалели 50 пъти"

Телекомите в България са започнали да прилагат специални мерки срещу измамите по телефона, стана ясно във вторник.

От "Виваком" съобщиха, че са регистрирали значителен спад на опитите за измами в собствената им мрежа. Това било резултат от съвместните усилия на оператора и МВР. Така през март и април опитите за извършване на такива престъпления в мрежата на телекома намалели над 50 пъти.

От "Виваком" започнали да правят извънреден мониторинг чрез специален отдел, за да сведат до минимум възможностите за извършване на телефонни измами спрямо абонатите.

Експертите от оператора ежедневно следят за нетипичен трафик, при който има последователно набиране на стационарни номера от мрежата на "Виваком" от чуждестранни или български мобилни телефони.

Когато се засекат такива обаждания, първо се ограничавал трафикът - тоест възможността да се избира отново даден стационарен телефон. След това се подавал сигнал към екип на МВР, който да предприеме мерки по задържането на измамниците.

Тази организация дала бърз ефект. По данни на "Виваком" през февруари 2019 г. броят на опитите за измами по телефона в мрежата на телекома е бил 81 000. В резултат на съвместната операция с МВР през март обажданията от измамници са вече пет пъти по-малко - 18 792. А през април намалението е с 50 пъти - до 1 515 обаждания.

в. "24 часа"

"Месец и половина не стигат за приключване на проверките по „Апартаментгейт"

Месец и половина след началото на първите проверки срещу участниците в скандала "Апартаментгейт" прокуратурата и антикорупционната комисия (КПКОНПИ) още не са обявили резултати по тях.

В края на март държавното обвинение и КПКОНПИ се сезираха по сигнал на гражданското сдружение "Боец" срещу зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов, който заменил два апартамента и доплатил 100 хил. лв„ за да придобие луксозно жилище с частен асансьор в сграда на ул. "Латинка". Бившият правосъден министър Цецка Цачева също се проверява за имота, който е закупила от строителната фирма "Артекс", както и депутатът от ГЕРБ Вежди Рашидов и бившият зам. спортен министър Ваня Колева. Все още няма резултат и по проверките на прокуратурата срещу сина на шефа на Националната следствена служба Борислав Сарафов, председателя на КПКОНПИ Пламен Георгиев, за когото се оказа, че не е декларирал тераса от 186 кв.м, и председателя на ВКС Лозан Панов заради апартамента на съпругата му.

"Сега" разговаря с говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова, която заяви, че в момента е в отпуск и не знае какво се случва, но "би следвало другата седмица да може да кажем нещо, така е планирано". Пресаташето на антикорупционната комисия Боряна Йотова пък лаконично отговори, че "в момента, в който има резултати, те ще бъдат обявени". Веднага след това тя уточни, че това се отнася за проверките, за които е сезирана със сигнали КПКОНПИ, а не по тези, по които държавното обвинение е поръчало на комисията да извърши съответните действия. Тя смята, че "Сега" има двоен аршин спрямо институциите, защото пропуска да попита прокуратурата например за проверката срещу финансовия министър Владислав Горанов. "Когато проверките са от КПКОНПИ, звъните всеки ден и пишете как още не са приключили, а когато са на друга институция, пропускате да ги попитате! От прокуратурата бяха казали, че ще приключат (проверката на Горанов - бел.ред.) на 8 март, днес сме 7 май !", каза Йотова. Вестникът обаче постоянно пита и за тази проверка и непрекъснато информира какво е получил като отговор.

в. "Сега"

"ГЕРБ започна да излива милиони предизборно"

При изравнените сили между БСП и ГЕРБ в кампанията за евроизборите управляващите използват активно очертаващия се бюджетен излишък, за да спасяват разгромения си от имотните скандали рейтинг. БСП пък атакува властта за демагогско и безпринципно раздаване на пари и поиска премиерът Бойко Борисов да излезе в отпуск до 26 май, за да не използва времето до вота за предизборна агитация.

Конкретният повод за недоволството на социалистите бе посещението на Борисов в Ямбол, при което той обеща правителството да отпусне впечатляващите 27 млн. лева за строящата се от години нова сграда на многопрофилната болница "Св. Панталеймон" в града. "Трябваше ли господин Цветанов да си купи апартамент с асансьор, за да получи Ямбол болница с асансьор", попита саркастично депутатът от БСП Кристиан Вигенин.Сградата е на груб строеж от 40 години, а болницата се помещава в 17 сгради на павилионен тип и отдавна настоява за пари, с които да се премести в една сграда. През 2015 г., при кабинета "Борисов" 2, за целта бяха нужни и обещани 9 млн. лв. "До година и половина областната многопрофилна болница в Ямбол трябва да се премести в нова модернизирана сграда. За реалното пребазиране на цялата болница в новата сграда, която е проектирана като 13-етажна, са необходими 9 етажа", обяви тогавашният здравен министър Петър Москов.

в. "Сега"

"След слабата 2018 държавните военни заводи започват по-силно тази година"

Държавните военни заводи започват малко по-силно 2019 г., след като преди година повечето основни производители на специална продукция отчетоха силен спад на продажбите си. Най-голямото предприятие - сопотският ВМЗ, повишава приходите си с над 20% към края на март, а авиоремонтният завод "Авионамс" с една трета. Оръжейният търговец "Кинтекс" обаче продължава да губи позиции, след като повечето производители се преориентираха към директно договаряне с клиентите.

Сопотският завод

ВМЗ значително подобрява резултатите си през първото тримесечие на фона на слаб старт миналата година и много по-ниски продажби и печалба за цялата 2018 г. (виж таблицата). Отчетът на дружеството показва намаляване и на разходите, основно за материали и персонал, което е сигнал за свиване на дейността. В междинния си доклад ръководството също посочва, че има намалено търсене на специална продукция на пазара, което си личи и от отчета за миналата година. В началото на годината в завода работят с около 250 души по-малко, отколкото преди година, като сега са общо 4010 души.

Въпреки това резултатите за първото тримесечие са доста по-добри, отколкото към края на миналата година, когато дружеството сви продажбите си наполовина, а печалбата му рязко спадна. От отчета за 2018 г. става ясно още, че за тази година ръководството очаква дългосрочни договори и поръчки за 210 млн. лв.

в. "Капитал"

"Варненски фирми влизат в пътната поддръжка на София"

Варненските "Хидрострой" и "Инжстройинженеринг" и свързаната с "Джи Пи Груп" - "Виа конструкт груп", влизат в пътното поддържане на софийските улици за следващите четири години. Това става ясно от публикувано класиране в поръчка на Столичната община за 117 млн. лв. без ДДС.

София е разделена на 7 зони, като само в 3 от тях остават досегашните фирми по поддръжка и ремонт. Това са "Трейс Груп Холд", "ГБС Инфраструктурно строителство" и пернишката "ДЛВ" (виж таблицата). От поддържането отпадат "ПСТ Груп" (която не подаде оферта), "Пътища и съоръжения" (свързана с "Геострой") и обединението "Амфисия", съставено от "Нови технологии на България" и италианската "Франко Джузепе". През изминалите години с тях имаше редица скандали заради некачествени ремонти. Договорите с "ПСТ" и "Пътища и съоръжения" бяха разтрогнати, а "Амфисия" беше санкционирана заради ремонта на бул. "Константин Величков".

В новата поръчка "Амфисия" са отстранени за Зона 3 ("Люлин", "Връбница", "Възраждане" и "Илинден") още на етап технически оферти. Обединението е подало жалба в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) на 25 април, но по нея няма движение.

в. "Капитал"

"Частна фирма ще търси корупция в КПКОНПИ срещу 70 000 лева"

Колко е ефективна работата на КПКОНПИ и има ли корупция в държавната администрация? На този въпрос отговор ще търси частна фирма, а цената за оценката й е 70 000 лева. 

Антикорупционната комисия е обявила обществена поръчка за фирма, която да изработи "методология на ефективността на антикорупционните политики". Освен оценка, в проекта е заложено и създаване на отворена платформа, чрез която да се общува с други заинтересовани страни.

Цената на поръчката е 68 хиляди лева без ДДС. Средствата трябва да дойдат от европейския фонд "Вътрешна сигурност", пише "Медиапул".

В документацията към обществената поръчка е записано, че изграждането на система за мониторинг на резултатите от антикорупционното законодателство "е от ключово значение за ефективността на антикорупционните политики".

Системата ще се ползва и за оценка на "равнището на административна корупция", оценка на политиките за борба с нея и наблюдения на "прилагането на антикорупционни политики в ключови публични институции - МВР, агенция "Митници", съдебната власт, системата на здравеопазването".

Наблюдението върху нивата на корупцията в администрацията ще се прави два пъти годишно, става ясно от поръчката.

Ще се оценява честотата на даване на подкупи от гражданите и оказваният върху тях корупционен натиск, обясняват авторите на заданието.

Веднъж годишно ще се оценява и колко са ефективни политиките за борба с корупцията.

Интересното е, че оценките ще се правят от самите проверявани институции - те ще предават доклади за собствения си напредък в борбата с корупцията.

в. "Дума".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...