Преглед на икономическите теми в печата, 8 януари

08.01.2020 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 8 януари
Снимка: под лиценза на creative commons

"БДЖ пуска всички 30 спални вагона за лятото"

"БДЖ-Пътнически превози" подготвя пускането в експлоатация на всичките си 30 спални вагона от началото на летния туристически сезон, съобщи economic.bg. Става въпрос за спалните вагони, произведени по поръчка от турската компания "Тюркие вагон санайъ А.Ш.Тювасаш" и пуснати в експлоатация по жп мрежата на страната преди почти 7 години.

От 30-те турски спални вагона в момента 16 са в експлоатация по трите основни направления, обслужвани от нощните влакове на компанията - София-Русе, София-Бургас и София-Варна (съответно през Горна Оряховица и през Казанлък). Други 5 вагона са в технологичен резерв - т.е. чакат в готовност при появата на технически проблеми в някой от останалите да бъдат включени в съответната композиция. 3 спални вагона се подготвят за среден ремонт, а други 4 чакат резервни части, обясниха още от жп превозвача. Сериозен проблем за 30-те вагона се оказали интеркомните уредби, чиито платки давали много дефекти и трябва да се поръчват и доставят от чужбина. От останалите два спални вагона единият е в текущ ремонт, а другият - в карантинен период след химическата му обработка за дървеници.

Доставката и пускането в експлоатация на 30-те турски спални вагона, тип TVS 2000, навремето се превърна цяла одисея за "БДЖ-Пътнически превози". След обществена поръчка договорът за производството им беше сключен с избрания доставчик "Тюркие вагон санайъ А.Ш.Тювасаш" на 17 декември 2010 г., а общата стойност на поръчката - 32.2 млн. евро без ДДС. Производството и доставката на вагоните се забави, в резултат на което БДЖ си удържа 7,89 млн. лв. неустойка от турската компания. Доставяните у нас на порции през 2012 г. турски спални вагони се оказаха непригодни за експлоатация извън жп мрежата на България, при това - с немалко технически проблеми. След повече от 9-месечно отстраняване на авариите от производителя и сертифициране на вагоните от ИА "Железопътна администрация" те бяха пуснати в експлоатация в средата на 2013 г. Само след няколко месеца пет от тях бяха спрени пак поради технически отказ.

Освен пускането на спалните вагони ръководството на "БДЖ-Пътнически превози" обмисля и да възстанови услугата "превоз на леки автомобили с нощните влакове до морето".

в. "Дума"

"Касовите апарати вдигнаха със 76% приходите от ДДС"

Новите изисквания за касовите апарати вече дават резултат и голяма част от нелегалните продажби на магазините излязоха на светло. В рамките на два месеца приходите от ДДС от сделки във вътрешността на страната нараснаха с над 76% спрямо същия период на предходната година, показват данни на Министерството на финансите. Само през октомври и ноември миналата година приходите от ДДС от сделки в страната са над 1,2 млрд. лв„ при 682 млн. лв. година по-рано.

Срокът всички търговци, използващи софтуер за управление на продажбите, да сменят или модифицират касовите си апарати беше удължен до 30 септември миналата година. Но тъй като много фирми не успяха да се справят с изискванията, крайният срок беше удължен още веднъж до 31 януари 2020 г. Много търговци обаче бяха променили начина на отчитане на продажбите още в срока до 30 септември, което вече дава резултат в приходите в държавната хазна.

Общо от януари до ноември миналата година приходите в бюджета от ДДС от сделки в страната са 6,43 млрд. лв., което е ръст с 1,266 млрд. лв., или с 24,5% на годишна база. Вносът в страната обаче намалява, което води и до по-малко приходи в хазната от ДДС от внос. В резултат общите приходи от ДДС до ноември са 10,3 млрд. лв., което е с над 1 млрд., или с 11,3% повече от същия период на предходната година.

Събраните средства от акциз върху цигарите също нарастват благодарение на мерките срещу сивата икономика. От януари до ноември приходите от налога се увеличават с 9,7%, или със 225 млн. лв. Последното проучване за контрабандата на цигари, направено на база на изхвърлените празни кутии, показа, че нелегалните продажби на тютюневи изделия са намалели до рекордно ниските 3,4%.

Много добре вървят и приходите от осигуровки и от данъка върху доходите, които до ноември нарастват съответно с 11 % и с 9% на годишна база.

в. "Труд"

"Електронен подпис и посещение на МВР в офиса спестява от опашки за новите документи"

999 018 лични карти и 637 743 паспорта изтичат през 2020 г. През 2021 г. са повече - 1 088 116 карти и 563 129 паспорта, или общо над 3,3 млн. лични документа и то без да броим шофьорските книжки.

При предишната голяма кампания за издаване на лични карти през 2010 г. често се налагаше хората да си вземат отпуск, за да се редят на опашки за нов документ Очаква се струпване на хора и сега, особено през юли и август, когато българите от чужбина се прибират масово. Преди това пък хората планират пътувания, а голямата част от личните документи изтичат точно тогава. Най-много обаче са в края на годината - през ноември и декември.

Затова от края на миналата година МВР призовава хората да подават заявления и да не чакат последния момент, за да спестят време и нерви в чакане по опашки.

Подадените заявления досега са пренебрежимо малко.

През януари, февруари и март гишетата няма да са толкова натоварени и все още има време за бърза подмяна на старите лични карти, паспорти и шофьорски книжки.

Ето полезна информация и няколко практически съвета, които ще ви помогнат да не чакате на опашки:

1. Подаването на заявления става във всички звена на "Български лични документи", без значение къде е постоянният ви адрес. Достатъчно е да е на територията на областта или София-град. Това са всички районни управления и областната дирекция.

в. "24 часа"

"Междуградските автобуси спират на 13 януари заради тол системата"

Превозвачите излизат на масов протест на 13 януари заради въвеждането на тол системата. Те се готвят да блокират пътищата в 10 области и да затворят автогарите. Над 3000 превозни средства ще спрат, няма да се превозват пътници от автобусни фирми в София, Варна, Бургас, Хасково, Пловдив, Благоевград, Монтана, Плевен, Севлиево и Велико Търново.

Превозвачите настояват и за оставката на министъра на регионалното развитие Петя Аврамова. Всички от бранша са единни и ще се борят дотогава, докато не се постигне консенсус колко да се плаща за тол системата, съобщават БТВ и Канал 3.

"Не сме против тол системата, но сме против обхвата ѝ. Не сме съгласни с правене на политика на инат, с несъобразяване с аргументите, които се поставят в един диалог". Това поясни Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи броени дни преди националния протест на превозвачите "срещу несправедливите обхвати и цени на тол системата и срещу опасностите от нерегламентираните превози на пътници".

Той увери, че диалогът на превозвачите с Министерството на регионалното развитие и благоустройството е приключил.

в. "Монитор".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....