Преглед на икономическите теми в печата, 9 май

09.05.2019 | 10:35
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 9 май
Снимка: под лиценза на creative commons

"Спътник ще спестява документи на земеделците"

Спътник ще спестява документи на земеделските производители, стана ясно от думите на кандидата за евродепутат от БСП Момчил Неков в Добрич. В следващия програмен период 2021-2027 г. ще бъде застъпен докладът, свързан с космическата програма "Коперник". В него ще е включен и мониторинг на земеползването в селското стопанство от сателит, като целта е намаляване на бюрокрацията при документите за директните плащания. "Целта е вместо да се подават заявления от областните служби по земеделие, очертаните данни директно да се предоставят на земеделските производители или на фермерите", обясни Неков, който се срещна в Добрич със земеделски производители.

"На европейско равнище темата за двойните стандарти при храните е затворена. Сега зависи от българските власти максимално бързо да се промени законодателството с оглед на приетата директива, за да бъде защитен интересът на потребителите и да влязат в обращение  санкциите и методологиите", каза Неков. 

в. "Дума"

"Жалби за отчуждавания няма да спират големи проекти"

Жалби за отчуждаване няма да спират изграждането на обекти с национално значение. Това решиха депутатите с промени в Закона за държавната собственост, приети на първо четене.

Предвижда се в 7-дневен срок от постъпване на искане за отчуждаване съдът да може да разпореди предварително изпълнение, сега срокът е 30 дни. Инвеститорът ще дължи и парична гаранция - до една трета от внесеното обезщетение.

Когато бъде внесена гаранцията, инвеститорът ще може да влезе във владение и да получи разрешение за строеж.

"По Южната дъга от 220 имота, подлежащи на обезщетение, 50% са с влезли в сила решения, останалите чакат. За "Хемус" трябва да се отчуждят 310 имота, в момента имаме 124, които чакат решение", заяви един от вносителите - Александър Ненков, при представяне на проекта.

в. "24 часа"

"Купувачите отказват дизелови коли, рязък спад в продажбите"

C 18% са намалели продажбите на нови дизелови автомобили както в Европа, така и в България. Това показват данни на Асоциацията на производителите на автомобили в Европа, които сравняват първото тримесечие на 2019 г. с това през миналата година.

Регистрациите на дизеловите коли намаляват във всички държави членки с изключение на Германия, Естония, Латвия и Литва. Така делът им на пазара спада с 6% и стига до 32,3 на сто. В България бройката им се топи от 4810 на 3936.

Търсенето на автомобили, движещи се с бензин, съответно се увеличава. Ръст има в четири от петте най-големи пазара на коли в ЕС, като изключение прави единствено Германия, където има спад на продажбите на бензинови коли от 5,8 на сто. Най-много са скочили продажбите в Италия -с 21,6%. В резултат на това пазарният дял на бензина се е увеличил от 55,5 на 59,3% през първото тримесечие на годината.

В България продажбите на бензинови коли са скочили с 15,1%, като автомобилите се увеличават от 4546 на 5232.

в. "24 часа"

"Социолози конкурират олигарси по имущество"

И социолозите да декларират имуществото, доходите и членството си в организации. За това настояват от „Атака" и внасят поправки в антикорупционния закон.

„Внасяме в деловодството промяна в антикорупционния закон. На такава проверка, такова деклариране на имуществото, доходите, членството в организациите, да подлежат и социологическите агенции - собствениците и тези, които работят в тях", обясни Десислав Чуколов.

Според депутатите на Волен Сидеров социолозите формират общественото мнение и по този начин участват във вземането на решенията.

„Този закон е насочен към лицата, които заемат държавни длъжности. Но кой всъщност определя кои да са тези лица, които заемат длъжности? До голяма степен това са и социолозите. Те са тези, които освен че информират обществото, определят мнението на хората, дават конкретни тези на българина какво да се мисли за този или онзи процес", добави Чуколов.

По думите му, ако се отчитат доходите, ще се изсветлят много въпроси.

в. "Труд"

"От днес КТБ започва да изплаща 570 млн. лева на кредитори"

Повече от четири години след като лицензът на КТБ бе отнет и гарантираните вложители получиха парите си, започва частично връщане и на негарантирани влогове на хиляди вложители във фалиралата банка. Синдиците на КТБ обявиха, че изплащането на сумите, включени в първата частична сметка за разпределение, стартира от четвъртък, 9 май, чрез клоновата мрежа на УниКредит Булбанк. За извършените операции Булбанк ще начислява такси и комисиони, дължими от лицата, получаващи средствата.

Общата сума, която се разпределя, е 570 млн. лв. Тя бе одобрена от Фонда за гарантиране на влоговете още през февруари 2017 г. Тогава в Търговския регистър бе публикуван списъкът с кредиторите и конкретните суми. Обжалване от страна на недоволни от разпределените средства кредитори обаче блокира изплащането им.

Поправки в Закона за банковата несъстоятелност от април тази година отвориха пътя за превеждането на парите въпреки обжалванията. Те бяха внесени от депутати от ГЕРБ, ДПС и "Обединени патриоти". Нова разпоредба гласи, че синдикът може да изпълнява одобрената от фонда и неоспорена част от сметката за разпределение и при постъпили жалби. Условието е в масата на несъстоятелността да са събрани достатъчно допълнителни средства, от които да се заделят суми за обезпечаване на претенциите по жалбите до произнасяне на съда.

в. "Сега"

"Летище София" отчете 12.6 млн. лв. печалба за изминалата година"

Печалба 12.6 млн. лв. отчита "Летище София" за изминалата 2018 г., което е с 10.8% повече спрямо година по-рано. Това става ясно от публикувания отчет на аерогарата малко преди отварянето на офертите на кандидат-концесионерите. За предходната година приходите на дружеството са общо 168 млн. лв., което е с 20.9 млн. лв., или с 14.2%, повече от тези за 2017 г.

Основният ръст на приходите на летището идва от т.нар. приходи от продажби - 109.4 млн. лв., които се увеличават с 15.6%. Останалите 58.8 млн. лв. се водят приходи от финансирания. Това на практика са разходите на летищния оператор, които следва да бъдат покрити от летищните такси на аерогарата, като таксите се водят разходоориентирани, т.е. летището може само да покрива нуждите за своята дейност, но не и да трупа печалба по това направление.

Реално отчетените такси за изминалата година са в размер на 106 млн. лв. От тях най-сериозната част (37.9 млн. лв.) са за такса сигурност, от такса кацане са 33.4 млн. лв., а от такса пътник - 30 млн. лв.

в. "Капитал"

"Изхвърлихме 2000 тона дрехи"

Близо 2000 тона стари дрехи събра Българският червен кръст в специалните контейнери на организацията за по-малко от четири години. Това съобщиха за „Монитор" от червенокръстката организация. Отделно само за два месеца София събра 79 тона вехти облекла в специални контейнери на общината. Дрехите се рециклират и използват повторно, или се даряват на нуждаещите се.

През 2016 година, когато кампанията на БЧК стартира, хората са предоставили 313 440 кг текстил, за 2017-а - 534 380 кг, за 2018 - а - 994 055 кг, а от началото на годината до сега 150 000 кг, поясни говорителят на БЧК Екатерина Борисова.

Инициативата за разделно събиране на текстилни изделия се осъществява съвместно с организацията "Хюманита", допълни Борисова. 92 са контейнерите на БЧК в общо четири града на страната. От тях 60 броя са разположени в София, 18 в Пловдив, 12 във Варна и 2 в Перник.

Целта е мрежата от контейнери постепенно да обхване цялата страна, като следващият град ще е Бургас. "Предвиждаме това да стане до края на тази или началото на следващата година. След това ще инсталираме и в Стара Загора", каза още Екатерина Борисова. Тя обясни, че кампанията се осъществява по отдавна съществуващ модел в Западна Европа.

в. "Монитор"

"Евростат: Харчите най-много за храна"

Близо 21% от сънародниците ни или приблизително 1,5 млн. българи са живели през 2018 г. в материални лишения, показват данни от анализ на Евростат за стандарта на живот в ЕС и за възможностите на европейците да плащат безпроблемно сметките си.

Средният показател за гражданите на ЕС, които са били в материални лишения през миналата година е бил 6,2%, отчита европейската статистика или приблизително три пъти по-нисък показател в сравнение с данните у нас. Все пак страната ни е номер 1 сред 28-те членки, като е регистрирала най-голям процент намаление на жители, които са живели в материални лишения в рамките на две календарни години - от 30% през 2017 г. - до 21% през м.г., т.е. само за една година около 10% от българите са повишили стандарта си на живот.

в. "Стандарт".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...