Преглед на икономическия печат, понеделник 15 август

15.08.2016 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет
Преглед на икономическия печат, понеделник 15 август
Снимка: под лиценза на creative commons

Проверките на БНБ: Банки на две скорости

Публикуваните от БНБ резултати от прегледа на качеството на активите (AQR) и стрес тестовете на банките нагледно потвърждават, че секторът е разделен на две скорости - банки с местни собственици и такива част от чужди групи. Дълги години те се различават като практики, като темп на растеж и дори и като отношения с регулатора. Това е теза, която, макар и като публична тайна, битуваше още преди фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ), и която по-късно беше констатирана и публично развита в критичен доклад на Европейската комисия, който е и основната причина за констатираните прекомерни макроикономически дисбаланси в страната.

Сега констатациите са именно за необходимост от най-съществени корекции в капитала на банки с местни собственици, макар и не на всички. Основната част от понижението на капитала в следствие на прегледа, както и най-съществените мерки, са концентрирани в ПИБ и Инвестбанк. Стрес-тестовете обаче също показват относително по-голяма уязвимост на местните играчи (вижте резултатите банка по банка тук). При развитие на утежнения сценарий съотношението на базов капитал от първи ред на Интернешънъл асет банк би се понижило с над 10 пункта до 3.7% - под приеманото за сигурно ниво 5.5%. Също така големи корекции биха претърпели дъщерната на КТБ Виктория (-25 процентни пункта) и свързаната с групата "Химимпорт" Тексимбанк (12 пр. пункта).

Същевременно повечето банки, част от големи чуждестранни групи, претърпяват минимални корекции на фона на размера на балансите си. При няколко като Сибанк, Алианц банк, Прокредит банк дори нетните корекции възлизат на нула. Като цяло при тях и ефектите при стрес теста са по-приглушени.

Това обаче са неща, които трудно могат да се окачествят като новина. Дори и изтеклите в публичното пространство доклади от надзорни инспекции в КТБ и ПИБ (публикуван в последните дни от Биволъ) от периода 2011-2012 г. показват, че в БНБ има пълно знание за практиките за неправилно класифициране и недостатъчно провизиране, така че едва ли работата на консултанти, влизащи за пръв път в някоя банка, е донесла допълнително информация за банков надзор. Затова и остава ключовият въпрос какво научихме от скъпо струващата проверка.

Разбира се, без детайлна информация къде точно са наложени корекции, трудно могат да се правят генерални изводи и да се критикуват БНБ или одиторите. Въпреки заявките, че резултатите ще бъдат оповестени по формите използвани от ЕЦБ и Европейският банков орган, всъщност БНБ публикува за всяка банка само страницата с основната информация. Детайлните резултати, които съдържат много повече данни по портфейли и класове активи, липсват. Публикувано е само за коя банка каква част от всеки портфейл е проверена, но не и какво е констатирано, а в доклада са дадени само обобщени данни.

Това прави и практически невъзможно да се коментира и дали резултатите освен посоката на проблемите отчитат и пълният им размер.

Една от най-коментираните и потенциално рискови области - кредитирането на свързани лица, практически не е проверена. В доклада на БНБ изрично се казва, че "в случаи на големи и взаимосвързани експозиции, докладвани или идентифицирани като такива, обект на преглед бяха не само тяхната класификация и размерът на обезценка, но и съответствието с надзорните изисквания за такива експозиции."

"В процеса на преглед и анализ на кредитните досиета не бяха открити отклонения от регулаторните изисквания за големи и свързани експозиции. Доставчиците на услуги не откриха разминавания с приложимата регулаторна рамка при прегледа на всички идентифицирани експозиции към свързани лица", се казва още в анализа на централната банка. Това е теза, която трудно издържа на съпоставка дори с публично наличните данни и не успява да разсее по никакъв начин съмнения и разследвания публикувани през годините.

в. "Капитал Daily"

Новите работни места поддържат растежа на икономиката на 3%

Българската икономика е нараснала с още 3% през второто тримесечие. Това показват експресните данни на Националния статистически институт (НСИ) за годишния растеж на брутния вътрешен продукт (БВП). На тримесечна база увеличението е 0.7%, като и двете числа са едни от най-високите в Европейския съюз. Подобен темп на растеж икономиката запазва вече пето поредно тримесечие. Разликата е, че през миналата година той беше движен от износа и държавните разходи, докато през последните две тримесечия растежът се поддържа от потреблението.

Постигнатото ниво на БВП надвишава значително прогнозите на международните институции, които в голямата си степен очакват покачване за цялата година около 2%. Приблизително толкова е официалната прогноза и на Министерството на финансите, но министър Владислав Горанов вече няколко пъти публично е заявявал, че има предпоставки за по-висок от планирания растеж.

Какво движи растежа

Както и през първото тримесечие, така и сега растежът се движи основно от крайното потребление, подкрепено от по-добрата събираемост на косвените данъци. Сравнително по-ниските цени на горивата продължават да оказват положително влияние върху поведението на потребителите. Най-голям принос обаче оказва подобряването на пазара на труда. Данните на НСИ показаха, че през първото полугодие на тази година работните места са с около 45 хил. повече спрямо същия период на миналата година. И това е статистиката само за наетите на трудов и служебен договор.

"Част от ръста на потреблението трябва да го отдадем на новите работни места. Защото не виждам голямо потребление заради кредитирането", смята Лъчезар Богданов, управляващ съдружник в "Индъстри уоч". А работните места според него се създават благодарение на инвестициите в някои ключови сектори на икономиката - IT, аутсорсинг, автомобилни части. "Потреблението само по себе си не е двигател. То е следствие на доброто развитие в други части на икономиката", казва той и прави връзка с ръста на индустриалното производство, търговията, които създават нови работни места, а хората имат все повече средства, които да харчат.

Данните за промишленото производство показаха, че през юни произведената продукция на предприятията е нараснала с 3.9% на годишна база. Основно този ръст се дължи на преработващата промишленост и отчасти на производството и разпределението на електрическа и топлинна енергия. Търговията на дребно - друг важен отрасъл в икономиката, също отчита стабилен растеж, който се движи основно от хранителната, текстилната и фармацевтичната индустрия.

Всичко това обаче няма как да се случи, без производителите да имат пазари. А големият и разширяващ се пазар е само навън. През първото полугодие статистиката отчете спад на стойността на износа с 3.2% на годишна база. Той обаче се дължи основно на по-ниските цени на горивата, суровините и металите, търгувани на международните борси. Като количество общият износ на стоки нараства с 5% на годишна база.

в. "Капитал Daily"

17% от българските зрелостници заминават да учат в чужбина

Все по-голям става процентът на зрелостниците, които заминават да учат в чужбина. Ако през 2014 г. зад граница са заминали около 15% от абитуриентите ни, то през 2015 г. делът им става 17 на сто. Предпочитаните специалности от родните кандидат-студенти пък се запазват относително постоянни - бизнес и компютърни науки, архитектура, интериорен дизайн. Това показват данни на образователното министерство за легализираните дипломи за 2015 г., както и на консултантската къща "Интеграл".

През 2014 г. издадените от МОН удостоверения апостил на документи за средно образование са били 9037, което от 58 хил. ученици, явили се на задължителните матури, прави към 15% от випуска. За 2015 г. броят на зрелостниците, които се подготвят за чужбина, е спаднал до 8818 души. Като се има предвид обаче по-малкият випуск през м.г., когато на държавни зрелостни изпити се явиха около 52 хил. зрелостници, излиза, че близо 17% от тях са заминали зад граница, за да продължат там обучението си. Сравнението между 2013 и 2014 г. също показва скок както в броя на легализираните дипломи, така и на процента от общия им брой - приблизително от 12 на 15%.

За тази година все още не е ясен окончателният брой на легализираните дипломи за средно образование. По данни на МОН от началото на 2016 г. до края на юли т.г. са издадени 5929 удостоверения апостил на документи за средно образование. Заминаващите да учат в чужбина абитуриенти със сигурност са повече, тъй като не всички приети зад граница имат нужда от легализирана диплома. В някои университети няма такова изискване при записването на студента, други пък настояват за легализация чак на втората година от обучението.

И тази година бизнес и компютърни науки са водещите и най-търсени области от българските кандидат-студенти в чужбина, показват данните на "Интеграл". Архитектура, интериорен дизайн, както и психология остават също в челните позиции. Тенденцията за устойчиво покачване на интереса от миналата година към специалности като компютърни игри и дизайн тази година се затвърждава. Сред по-интересните специалности, за които кандидатстват студентите от България, са също: политически науки, религия, конфликти и глобализация, както и азиатски търговски мениджмънт (Asian trade management). От "Интеграл" са забелязали още, че "Филм и телевизия" е една от специалностите, които предизвикват все по-голям интерес у нашите студенти за сметка на журналистика и медии и пиар, към които се наблюдава известен отлив.

Любопитно е, че няма намаление на студентите, които искат да учат в Англия. "Великобритания продължава да бъде най-предпочитаната дестинация за обучение. Дори в момента кандидат-студенти от България кандидатстват с вече придобитата си диплома за средно образование и получават своя прием, тъй като късното кандидатстване там за учебната 2016/2017 е отворено до края на август", коментира Ирина Христова, управител на "Интеграл".

в. "Сега"

Строежите върху дюните най-накрая са забранени

След като повечето дюни по Черноморието бяха застроени през последните 15 години, екоминистерството обяви за защитена зоната "Ахелой-Равда-Несебър", съобщи пресцентърът му.

Забраняват се строежите на сушата и на морското дъно, правенето на изкуствени рифове, траленето. Забранява се промяна на начина на трайно ползване, разораване, залесяване и превръщане в трайни насаждения на пасища, мери, мочурища и дюни, увреждане или унищожаване на дюни чрез разораване, разкопаване, засипване, утъпкване, паркиране. Защитени са всички видове бозайници, земноводни, влечуги, риби и безгръбначни там. Защитата обхваща близо 40 хил. дка, от които над 31 кв. км са морско пространство. Те влизат в списъка на европейската екомрежа "Натура 2000".

Пясъчните дюни винаги са били най-желани от инвеститорите заради възможността да строят хотели и заведения на първа линия. Въпреки конституцията на много места уникалните природни обекти бяха залети с бетон, а по документи всичко е наред. Досега няма осъдени за бруталното застрояване на морския бряг.

За защитена зона е обявено и поречието на река Янтра с обща площ 139 хил. дка. Там е забранено да се строят ВЕЦ-ове, поставянето на вятърни перки и слънчеви панели, разораване и залесяване на поляни. То също става част от "Натура 2000". Под закрила са всички сухоземни и сладководни хабитати, както и обитаващите ги бозайници, земноводни, влечуги, риби и безгръбначни. Нарушителите ще се глобяват по Закона за биоразнообразието.

в. "Сега"

Каналджия спечели обществена поръчка да вози бежанци

Задържан за нелегален превоз на 65 мигранти по пътя Резово-Бургас край Царево е спечелил обществена поръчка на ГД "Гранична полиция" за транспорт на незаконно преминали задържани лица във вътрешността на страната.

Договорът за наемане на автобус за превоз на мигранти е на стойност близо 200 000 лв. за срок от 1 г. 34-годишният Григор Тошков Григоров от Сливница е участвал в обществената поръчка чрез фирмата си "Еделвайс 0707". През 2015 г. той изпълнявал същата дейност, но договорът му с Гранична полиция изтекъл през декември, научи "24 часа".

Кандидатствал отново, но докато чакал приключване на процедурите, решил да заработи някой лев с нелегални курсове на мигранти. В края на юни полиция спряла за проверка туристически автобус със софийска регистрация. В него са открити 65 чужди граждани без документи, сред тях и деца. Зад волана бил самият Григор, който е задържан. Повдигнато му е обвинение по чл. 281 от НК - за противозаконно подпомагане на чужденци да преминават границата. Той обжалва мярката си "задържане под стража", наложена от съда в Царево, и районният съд в Бургас го пусна под домашен арест.

На 30 юни Григоров се явява в районния съд в Царево за сключване на споразумение - признава се за виновен, получава условна присъда, 10 000 лв. глоба и конфискация на автобуса. Но изненадващо се отказва от него. На същото заседание сменя и адвоката си.

Докато е под домашен арест, прехвърля "Еделвайс 0707" на баща си Тошко Григоров Стоянов. На 8 август става ясно, че фирмата печели обществената поръчка. На 12 август Григоров пробва да замени домашния арест с подписка, но съдът в Царево отказва.

По данни от Агенцията за обществени поръчки още 4 фирми участвали в конкурса, но "Еделвайс 0707" дала най-добра оферта - да вози мигрантите за 6,28 лв./км с ДДС, имала и собствена база. Автобусът обаче все още е под възбрана и е в полицията в Царево.

От МВР увериха, че случаят ще бъде разгледан обстойно. По разпореждане на ръководството на министерството започва проверка и преглед на процедурата по сключен договор за наемане на автобус за транспортиране на незаконно преминали лица и задържани във вътрешността на страната, казаха от там. Случаят се следи и от прокуратурата, потвърдиха оттам.

в. "24 часа" 

Кредитирането се отпушва след стрес тестовете

Един от ефектите от добрите резултати на стрес тестовете на банките в Българие е очаквано активизиране на кредитирането. Това твърдят финансисти и банкери, показа допитване на в. "24 часа". Според тях е станало видно, че спестяванията на хората и фирмите са на сигурно място и няма повод за никакво притеснение за тях.

След стрес тестовете можем да се фокусираме върху работата с клиенти, заяви Петър Андронов - председател на асоциацията на банките и главен изпълнителен директор на СИБАНК. Според него всички услуги, не само кредитирането, ще продължат да се предлагат от банките с още по-голяма активност.

Рискът в цялата система може да се оцени на по-ниско ниво, което позволява на банките активно да кредитират, за да подпомогнат и икономическия растеж, твърди и бившият финансов министър Петър Чобанов.

Оживлението в кредитирането показват и последните обявени от БНБ данни. Според тях общият размер на отпуснатите заеми за фирми и граждани се е повишил с 1,1% през второто тримесечие на годината спрямо първото до 48,68 млрд. лв. Кредитите за домакинствата са се увеличили с 1,3% до 18,18 млрд. лв., а за фирмите с 1,1% до 30,5 млрд. лв. Осезаем ръст има в строителния сектор.

Новоотпуснатите кредити за бранша са 128 млн. лв., което е увеличение с 4,1% спрямо първото тримесечие. Общата им стойност се равнява на 3,25 млрд. лв. Новите ипотечни кредити за домакинствата пък са близо 60 млн. лева.

Резултатите от стрес тестовете, обявени от БНБ, показаха, че банките в България са добре капитализирани и устойчиви дори при потенциални шокове. При нито една не се налага държавна намеса. При прегледа не е засечено нито едно нарушение при големи кредити или при заеми към свързани лица. Прегледани са били над 3400 кредитни досиета за 21,6 млрд. лв., което е 75% от портфейлите корпоративни кредити, както и големите кредити за малки и средни предприятия на банките, припомня в доклада си централната банка.

Инвестбанк вече е изпълнила предписанията, свързани с допълнителния капиталов буфер от 33 млн. лв., посочени от БНБ. Това съобщи Здравка Русева, член на Управителния съвет на Инвестбанк. Към 30 юни, в резултат на действията, които са предприели още от началото на годината, този буфер е изцяло покрит.

Конкретните предприети действия и мерки от страна на банката са подробно разписани и одобрени от БНБ. Към 30 юни банката отчита излишък на базов собствен капитал в размер на 5,983 млн. лв. след покритие на допълнителните капиталови буфери в размер на 60,196 млн. лв., а към 31 юли 2016 г. излишъкът е 13,308 млн. лв.

в. "24 часа"

Джебчии вилнеят по плажовете, МВР мълчи

Туристите в Слънчев бряг са в паника от джебчии, които задигат вещите им, докато те се къпят в морето. „Не можем  спокойно да плажуваме. Два-три пъти чухме как около нас изпищяха обрани хора и не смеем да влезем във водата. Един от семейството остава да пази багажа и да се озърта. В кримисериал сме", оплакаха се наши читатели.

Всяко лято е така, но тази година страхът е по-голям, коментираха туроператори. Крадците били много, идвали от вътрешността на страната. Преспивали в стаи под наем в околните села, в изоставени бунгала или на биваци в гористи местности край курорта. Винаги се движели в групи по двама-трима. Единият грабел, останалите го покривали и носели плячката в бивака. Крадецът обикновено държал в ръка хавлия. Правел се, че му пари под краката, и притичвал до някой чадър, щом видел, че плажуващите под сянката му са в морето. Хвърлял хавлията си върху чантите, а после си я вземал, но с тях. Други апаши се престрували, че раздават флаери за заведения, с тях се вмъквали под чадъра и уж ги оставяли върху багажа, но той изчезвал заедно с тях.

„Дошъл съм за глътка почивка, а вместо да се излегна, без да мисля, на плажа, трупам стаж като пъдар", оплака се счетоводител, дошъл за 10 дни в Слънчев бряг.

От местния сектор „Кражби" не бяха открити за коментар.

„Същото е в Несебър - споделиха редови полицаи - наводнено е от джебчии на плажа. Някои са непълнолетни, бягат от изправителни домове, мятат се на влака и идват тук на командировка."

Занаятът се практикувал най-лесно между чадърите със задрямали летовници. За там не се искала специална подготовка, например по алпинизъм, ако решиш да се катериш по високите етажи на хотели и квартири.

Дългогодишни служители на МВР прогнозират, че към края на сезона ще намалеят апашките атаки на плажа, а ще се засилят обирите на хотелските стаи. Тогава удари търпи и персоналът. Припечелените пари са събрани и скътани в куфари и чанти. Често обират до шушка камериерки, преводачи, пикола и администратори.

в. "Труд" 

Хотели ни лъжат със звездите, кръчми - с менюто

Хотели и ресторанти по морето масово злоупотребяват с информацията и подвеждат туристи - едните с категоризацията на обектите, другите с цените в менютата по кръчмите. Това показват резултати от общо 1066 проверки на Комисията за защита на потребителите (КЗП) по родното Черноморие през юли, предоставени на „Труд". Само за месец инспекторите са установили 56 нарушения от различен тип: отсъствие на табела с информация за вида и категорията на туристическия обект; липса на цени в менюта на някои заведения или на ценоразпис за нощувките и допълнителните услуги в хотелски комплекси.

„Засечени са и няколко случая, при които търговци са си позволявали чрез различни рекламни съобщения или в онлайн пространството да посочват невярна информация за вида или категорията на туристическия обект", обясни пред вестника председателят на КЗП Димитър Маргаритов. По думите му все пак има спад на общия брой нарушения на фона на миналата година.

„Ако тогава некоректни се оказваха около 10% от проверените търговци, то през този сезон нарушения установяваме в 7-8% от случаите", посочи Маргаритов.

Експертите на КЗП са дали препоръки на няколко агенции за недвижими имоти и на хотелиери да отстранят несправедливи клаузи в договорите с общи условия, които предлагат на клиенти.

в. "Труд"

Безлихвени заеми за минерални води

Безлихвен заем ще може да ползва всяка община, която стопанисва находище на минерална вода и подготви проект за развитието му. Това обяви в интервю за "Стандарт" министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.

Държавата чрез МОСВ ще подпомага финансово общините чрез новата пилотна програма за по-пълноценно използване на минералните води, която стартира в началото на септември, обясни Василева. МОСВ ще осигури до 50% безвъзмездно финансиране на общинските проекти за използване на минералните води за развитие на СПА или балнеотуризъм или като геотермална енергия за отопление на сгради и оранжерии. Ако за останалите 50% от инвестициите общините теглят кредити, държавата ще поеме и разходите им за лихвите по тях.

в. "Стандарт"

 Созопол номиниран за евродестинация №1

Българският курортен град Созопол е номиниран за най-добрата туристическа европейска дестинация за 2017 година. Това стана ясно при награждаването на замъка "Влюбен във вятъра" в Равадиново от организацията European Best Destinations в партньорство с туристическата мрежа EDEN. Нашият курорт вече е селектиран от професионалистите и ще участва в гласуване за наградата сред потребители от 109 държави. Атракциите като замъка в Равадиново и успехът ни в подобна класация биха довели до удължаване на сезона и привличането на повече гости.

Статистиката показва, че след спечелване на приза забележителностите, които са наградени, бележат 15% ръст на гостите. Това обясни министърът на туризма Николина Ангелкова, която присъства на церемонията по награждаването заедно с кмета на Созопол Панайот Рейзи. Замъкът в Равадиново зае 4-то място в тазгодишната класация за атракция в Европа, като бе изпреварен единствено от замъците "Пена" в Португалия, "Алказар" в Испания и "Нойшванщайн" в Германия.

Наградата бе връчена на тържествена церемония в Амфитеатъра в Созопол на собственика на "Влюбен във вятъра" Георги Тумпалов. Купонът продължи до късно в самия замък. На него присъстваха посланици и дипломати от Египет, Палестина, Южна Корея, Корейската народнодемократична република. Сред гостите бе и председателят за България на една от най-големите организации на професионалистите в туризма "SKAL" Хенинг Крипендорф. За доброто настроение на гостите се грижиха певицата Мел Плачкова, фокусници и артистите от "Семейство Адамс". Небето над Равадиново бе озарено и от празнична заря. Замъкът в Равадиново по-рано през годината спечели и класация за най-добра архитектурна атракция в света, като дори изпревари двореца "Уиндзор".

в. "Стандарт"

Парите за безработица накуп срещу проект

Останалите без работа могат да получат накуп обезщетението си за безработица, ако представят проект за развитие на собствен бизнес. Това предвижда Законът за насърчаване на заетостта. Целта на мярката е да насърчи предприемачеството сред останалите без препитание, осигурявайки им начален капитал. Данни на Агенцията по заетостта (АЗ) показват, че с всяка изминала година интересът към създаване на фирма с пари от обезщетението за безработица расте.

През 2013 г. 109 души са сменили статута си от „безработен" на „бизнесмен", а през 2014 г. броят им расте до 151. Миналата година от тази възможност са се възползвали 166 човека. За първото полугодие на тази година 105-има безработни са получили одобрение на бизнес проекта си и разрешение да вземат обезщетението си накуп. „Има почти двойно увеличение на безработни, стартирали бизнес, спрямо първото шестмесечие на 2015 г., когато 64-ма са сключили договор с бюрото по труда по тази мярка", обясниха пред „Монитор" от Агенцията по заетостта.

Имането законно до доказване на противното. Имуществото на проверяваните за корупция висши чиновници или на други лица за престъпна дейност да се счита за законно, докато не се открият доказателства за обратното. За това настояват депутати от БСП, ДПС и ПФ с поправки в проекта за нов Закон за противодействие на корупцията, който преди лятната ваканция на НС бе приет на първо четене.

Още тогава вносителят му вицепремиерът Меглена Кунева даде сигнал към депутатите, че вратата за промени е широко отворена, за да може в окончателния си вариант законът да изглежда по най-добрият начин. С поправките сега масово се атакува залегналата в проекта обратна доказателствена тежест, според която автоматично се счита за незаконно всяко имане на проверяваното лице, за което не е установен законен източник на придобиване. Тази презумпция за виновност не се харесва на депутатите.

„В действащото законодателство дори при най-тежките и умишлени престъпления всеки е невинен до установяване на противното", аргументират се в мотивите си от ПФ. Законотворците от ДПС пък привеждат и становища на ВКП, на Висшия адвокатски съвет, на Института за пазарна икономика срещу залегналия в проекта на Кунева модел.

в. "Монитор"

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...